Amerykański samolot kosmiczny X-37B ustanowił nowy rekord przebywania w kosmosie

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Samolot X-37B, należący do Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, ustanowił nowy rekord czasu nieprzerwanego lotu kosmicznego. Dokładnie 26 sierpnia maszyna pobiła osiągnięcie poprzedniej misji, znanej jako Orbital Test Vehicle (OTV-4).

Dotychczasowy rekord ustanowiony przez OTV-4 wynosił 717 dni, 20 godzin i 42 minuty nieprzerwanego lotu. X-37B pobił to osiągnięcie w poniedziałek, 26 sierpnia. Obecna misja o nazwie OTV-5 rozpoczęła się 7 września 2017 roku. Nie wiadomo, jakie zadania postawiono przed samolotem, ponieważ zarówno bieżąca, jak i poprzednie misje, są utajnione. Amerykańskie Siły Powiterzne mają tendencję do dość ogólnego wyjaśniania, co może sugerować, że nie chcą przekazać opinii publicznej wszystkiego. W oświadczeniu informacyjnym napisano, że:

Podstawowe cele X-37B to: rozwój amerykańskiej technologii statków kosmicznych wielokrotnego użytku oraz przeprowadzenie eksperymentów operacyjnych.

Technologie testowane podczas lotu obejmują m.in: zaawansowane systemy naprowadzania, nawigacji i sterowania, systemy ochrony termicznej, kompatybilną izolację wielokrotnego użytku, zaawansowane systemy napędowe, zaawansowane materiały i autonomiczny lot orbitalny.

O ile pierwszą kwestię wyjaśniono bardziej szczegółowo, o tyle niewiadomą pozostaje, o jakie eksperymenty operacyjne może chodzić. Wydaje się, że prawdopodobnie misja ma na celu zwiększenie wytrzymałości X-37B, ponieważ każda z pięciu prób trwała dłużej niż poprzednia. OTV-1 wystartowała w kwietniu 2010 roku i powróciła na Ziemię w grudniu po 224 dniach w przestrzeni kosmicznej. OTV-2 działała przez 468 dni, OTV-3 przez 675 dni, a OTV-4 wylądowała na Ziemi w maju 2017 roku po prawie 718 dniach na orbicie.

Należy jednak zaznaczyć, że OTV-5 nie znajduje się nawet w pobliżu ogólnego rekordu czasu kosmicznego lotu. Śrubowany jest jedynie wewnętrzny rekord Sił Powietrznych USA. Satelity obserwacyjne i komunikacyjne zwykle działają przez kilka lat. Przykładowo, Łazik Curiosity bada Marsa już od ponad siedmiu lat, a sondy Voyager nadal działają w przestrzeni kosmicznej, pomimo że minęły już cztery dekady od ich wystrzelenia.

 

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych posiadają co najmniej dwa samoloty X-37B, wyprodukowane przez Boeinga. Maszyny są napędzane energią słoneczną. X-37B jest długi na 8,8 metra, wysoki na 2,9 m, a jego rozpiętość skrzydeł wynosi 4,6 m. Podobnie jak promy kosmiczne, X-37B startuje pionowo. Wszystkie pięć misji OTV wystrzelono z bazy na Florydzie.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

Dalej Kosmiczne Pelikany,

Dalej Kosmiczne Pelikany, pokażcie mi prawdziwe zdjęcia, filmy, jakieś nie obrabiane komputerowo materiały!!!!! W tych czasach nagrywa się i streamuje dosłownie wszystko i to w 4k, pytam się gdzie To wszystko jest? Czyżby wasi idole z nasa, na codzień obcujący z "kosmicznie zaawansowaną" technologią, nie nadążali za postępem technologicznym w innych dziedzinach? Żenada, i żenujące będą wasze pelikanie argumenty bronące waszych idoli.

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika Kwazar

"Nie wiadomo, jakie zadania

"Nie wiadomo, jakie zadania postawiono przed samolotem ale samolot ustanowił rekord przebywania w kosmosie" Nie wiem jaki to ma sens ale całkiem sterowalne satelity o odpowiednim uniosie już są.Teraz co do jakieś CUDOWNEJ broni która może być zainstalowana na takim "samolocie" Fakt.Potrafi wylądować i ponownie wystartować ale (jak duża jest skala ryzyka przy startowaniu i lądowaniu że się rozbije ?) Uzbroi się ponownie i jest to niezaprzeczalny plus pod warunkiem,jeśli bezpiecznie będzie lądował i startował ( czy to jest zawarantowane ? Nie wiadomo) I teraz. Co jest droższe w obsłudze i użytkowaniu? Jednorazowe (ale tanie i masowo posyłane w kosmos) co prawda jednorazowo uzbrojone ale w pełni STEROWALNE satelity czy taki "SUPER SAMOLOT" ? Doszukuję sie sensu.Poniekąd wynika to z faktu,że też się już trochę połapałem w tym niby retorycznym pytaniu.Na co idą GIGANTYCZNE pieniądze wydane na zbrojenia przez USA?Często i GĘSTO wydane są na kompletnie chybione i zmyślone pomysły a jeszcze częściej są zwyczajnie KORUPCYJNIE DEFRAUDOWANE znikając w przepastnych kieszeniach tych czy tamtych korupcjonistów co wyśnili amerykańśki sen.To już jednak z moich obserwacji i analiz  to wynika i niekoniecznie trzeba sie z tym zgadzać.

Portret użytkownika Blupa Dada ❗

Nie trudno się domyślić do

Nie trudno się domyślić do czego (przynajmniej w założeniu) ten pojazd miał służyć. Podobnie jak prom kosmiczny, został zaprojektowany, żeby transportować ładunki z orbity na ziemię. I nie dziwne, że misje twają długo - najpierw trzeba się podkraść pod satelitę szpiegowskiego, potem go jakoś zepsuć, potem udawać wariata przez pół roku, potem załadować do ładowni, a potem na ziemię.

--

pzdr

Portret użytkownika inzynier magister

Wszystko to są przygotowania

Wszystko to są przygotowania do wojny z Chinami i innymi ! Wojna musi być i p4rzed albo po niej wprowadzą globalne punkty niewolnictwa NWO czyli system kredytów elektronicznej bestii enwuowskich homoseksulistów LGBT ! Dlatego tak bardzo boją się chrześcijan i Jezusa Chrystusa !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj