Amerykański pojazd księżycowy pomyślnie wylądował na Oceanie Spokojnym

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Kapsuła lądowania testowego bezzałogowego amerykańskiego statku kosmicznego Orion, który zakończył w niedzielę księżycową misję Artemis I („Artemis-1”), pomyślnie wylądował na Oceanie Spokojnym, poinformowała NASA.

 

Kapsuła opadająca statku kosmicznego spadła o godzinie 12:40 czasu wschodniego wybrzeża USA na Ocean Spokojny w pobliżu wyspy Guadalupe, na zachód od wybrzeża meksykańskiego stanu Górna Kalifornia.

 

Przed wejściem w ziemską atmosferę kapsuła lądowania statku kosmicznego Orion oddzieliła się od modułu serwisowego.

 

W miejscu lądowania czekał na niego okręt desantowy USS Portland, do którego komory urządzenie miało zostać wciągnięte na linach w ciągu dwóch godzin.

 

Sonda Orion powróciła na Ziemię po 25-dniowej misji księżycowej. W jej trakcie dwukrotnie okrążyła Księżyc, tj. 21 listopada i 5 grudnia, zbliżając się do jego powierzchni na odległość około 130 km. Ponadto aparat spędził sześć dni na głębokiej wstecznej orbicie wokół Księżyca. W tym czasie odległość do powierzchni Księżyca wynosiła około 85 tysięcy km. Położenie statku na tej orbicie umożliwiło ocenę możliwości urządzenia i przetestowanie jego systemów w dużej odległości od Ziemi.

 

Statek kosmiczny został wystrzelony 16 listopada przez superciężki pojazd nośny Space Launch System (SLS) w ramach misji Artemis 1 (Artemis-1). Rakieta została wystrzelona z Kennedy Space Center na Florydzie.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Borrax

Trzeba było wylądować na

Trzeba było wylądować na Księżycu, pojeździć sobie, wystartować i wrócić na matkę Ziemię, jak to robili już nie raz odważni wasi ludzie. Hehehe. Kiedy wreszcie PIERWSZY RAZ człowiek postawi nogę na Księżycu? Chyba nieprędko. Za słaba technika. - A sławny reżyser od bajek księżycowych już podobno niestety nie żyje.

Skomentuj