Amerykański niszczyciel wtargnął na Morze Południowochińskie. Pekin oskarża Waszyngton o kolejne prowokacje wojskowe

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Czołowa chińska gazeta People’s Daily krytykuje USA z powodu kolejnych prowokacji militarnych mających miejsce na Morzu Południowochińskim.

 

Według doniesień chińskiego MSZ, amerykański niszczyciel USS Hopper miał się pojawić w odległości 12 mil morskich od wyspy Huangyan Dao. Chińska Republika Ludowa wyraziła zaniepokojenie tym faktem, ponieważ jest to terytorium sporne pomiędzy nią, a Filipinami, których historycznym sojusznikiem pozostają Stany Zjednoczone.

 

Jest to najnowsze wyzwanie rzucone przez USA Państwu Środka w związku z chińskimi żądaniami terytorialnymi dotyczącymi terenów na obszarze Morza Południowochińskiego. Jak dotąd sytuacja wydawała się być pod kontrolą, szczególnie odkąd Biały Dom starał się o zacieśnienie współpracy z Chinami w kwestii kryzysu północnokoreańskiego, unikając przy tym ewentualnego sprowokowania Pekinu do zerwania kooperacji.

 

W efekcie prowokacji, People’s Daily opublikowało artykuł krytykujący administrację Trumpa i oskarżający jego rząd o bycie jedynym, który w tej chwili stara się zaostrzyć sytuację w regionie poprzez gwałtowną militaryzację.

„Jeśli wymieniana strona konfliktu (USA) ponownie stworzy problemy z niczego i w efekcie wywoła wzrost napięć, wtedy sprawi to, że Chiny będą musiały dojść do jedynej możliwej konkluzji: aby móc chronić porządku i pokoju na terenie Morza Południowochińskiego, CHRL musi wzrosnąć w siłę i przyspieszyć budowę swoich zdolności natychmiastowego reagowania w tym rejonie świata”, - możemy przeczytać w artykule podpisanym przez „Głos Chin”.

Przedstawiciele militarni USA twierdzą, że ich państwo prowadzi operacje „wolnej żeglugi” na terenie całego świata, w tym na wodach swoich sojuszników, oraz że nie posiada to żadnych względów politycznych w zamyśle. Pentagon jak dotąd nie skomentował doniesień na temat najnowszego patrolu w rejonach Morza Południowochińskiego – zajście skwitowano mówiąc, że to rutynowe operacje.   

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Darmor
Portret użytkownika Darmor

Komentarze

Skomentuj