Amerykański niszczyciel oddał strzały ostrzegawcze w kierunku irańskich okrętów

Kategorie: 

Źródło: U.S. Navy

W cieśninie Ormuz znów zrobiło się gorąco. Zachodnie media rozpisują się w sprawie niebezpiecznego zdarzenia, które miało miejsce w niedzielę. Niszczyciel USS Mahan oddał strzały ostrzegawcze w kierunku irańskich okrętów, które z dużą prędkością zbliżały się do amerykańskich marynarzy.

 

Urzędnicy ze Stanów Zjednoczonych twierdzą, że załoga USS Mahan, która eskortowała dwa okręty wojenne, nawiązała kontakt radiowy z irańskimi marynarzami, lecz ci zignorowali ich żądania. Niszczyciel wystrzelił flary a helikopter, należący do US Navy, zrzucił zasłonę dymną. Następnie USS Mahan oddał trzy strzały ostrzegawcze z karabinu maszynowego. W pewnym momencie, Irańczycy mieli zbliżyć się do amerykańskich okrętów na odległość 800 metrów, lecz potem zawrócili.

W cieśninie Ormuz dosyć często dochodzi do takich przypadków. W sierpniu 2016 roku, okręt wojenny, należący do USA, również oddał strzały w kierunku irańskiej jednostki, która z dużą prędkością zbliżała się do amerykańskich marynarzy. W takich sytuacjach widać wzajemną niechęć między państwami. Iran zagroził kiedyś zablokowaniem cieśniny, choć jest to jedyny szlak morski, pozwalający na transport ropy naftowej z Zatoki Perskiej

 

Cieśnina ma pod tym względem znaczenie strategiczne. Szlak pozwala na transport ogromnych ilości ropy - w 2011 roku było do aż 17 milionów baryłek dziennie. Stanowi to około 35% transportu drogą morską i 20% całego przewozu ropy na świecie.

 

Donald Trump, który już 20 stycznia obejmie urząd prezydenta USA zapowiadał, że marynarka wojenna będzie strzelać do irańskich okrętów. Trzeba jednak przyznać, że Stany Zjednoczone za czasów Barack Obama były dość łagode wobec Iranu. Trump, gorący zwolennik Izraela, z pewnością odmieni ten stan rzeczy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)Komentarze

Skomentuj