Amerykański dług publiczny osiągnął astronomiczny poziom 22 bilionów dolarów

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Według danych Departamentu Skarbu USA publiczne zadłużenie kraju w poniedziałek po raz pierwszy w historii przekroczyło sumę 22 bilionów dolarów. Oszacowano również, że w samym 2018 roku zadłużenie wzrosło o 1,3 biliona $, co jest największą sumą na przestrzeni 12 miesięcy od 2010 roku.

Deficyt w budżecie USA w roku podatkowym 2018 (od października 2017 do września 2018 r.) wyniósł aż 779 miliardów dolarów. Ilość nagromadzonych długów przez Stany Zjednoczone przyspiesza głównie z powodu ostatnich zmian legislacyjnych. Jedną z nich była ustawa o reformie podatkowej, przeforsowana przez prezydenta Donalda Trumpa i zaakceptowana przez Partię Republikańską. Według szacunków nowa ustawa może bezpośrednio przyczynić się do zwiększenia zadłużenia o kolejne 1,5 biliona $ w ciągu następnych 10 lat.

 

Innym czynnikiem była nowa, dwupartyjna umowa budżetowa, która została uchwalona przez Kongres. Obniżenie stawek podatkowych i dochodów rządowych, a zarazem zwiększenie wydatków nie wpłynęły korzystnie na stan zadłużenia kraju. Eksperci alarmują, że wysoki poziom długu publicznego może spowodować problemy dla amerykańskiej gospodarki, ponieważ prywatne inwestycje będą tłumione.

W ostatnim czasie coraz częściej w amerykańskiej debacie publicznej podnoszona jest idea tzw. Nowoczesnej Teorii Monetarnej (MMT), której zwolenniczką jest chociażby Alexandria Ocasio-Cortez. W myśl tej teorii zadłużenie samo w sobie nie stanowi żadnego problemu dla gospodarki, dopóki nie powoduje inflacji, więc Amerykanie mogą spać spokojnie. Czas pokaże, jakie skutki dla USA przyniesie tak beztroskie podejście.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Amerykańskie długi sięgnęły

Amerykańskie długi sięgnęły kosmosu ? Po pierwsze, mało który szary amerykański pożercz hamburgera, cokolwiek na ten temat wie i zdaje sobie z tego sprawę. To on jest najbardziej wartościowym elementem cywilizacji.Po drugie primo. NIKT tam nie ma zamiaru i to NIGDY !!! Niczego oddawać czy spłacać.Od płacenia za długi kosmiczne USA jesteśmy MY wszyscy, czyli nieistotna reszta Świata.ONI żeby istnieć jako wspólne stany i się nie rozpaźć jak domek z kart (o czym nikt tam, nie odważy się otwarcie wspomnieć, a co widać w każdym przejawie działalności tego ustrojstwa) , ONI najpierw muszą żyć tłusto.Nic innego ich bowiem tak na prawdę nie łączy jak krwawy wyzysk i zajumana innym mamona.Pasożytnictwo to ich najlepszy plan geopolityczny dla reszty świata.Doprowadzili go do PERFEKCJI ! Ale jak wszystko tak i ten plan ma określony czas działania bo ....nic nie trwa wiecznie.   

Portret użytkownika Viktor Vektor

a moglbym sie dowiedziec u

a moglbym sie dowiedziec u kogo ten dlug jest zacignety, u Marsjan? Prawda jest taka ze dokad caly swiat bedzie rozliczal transakcje w dolarach to ameryka moze je drukowac do usranego kataklizmu bo na drukowanie dolara moja monopol

Portret użytkownika ....................

Amerykański milion to milion,

Amerykański milion to milion, bilion to miliard, biliard to trilion czyli 1000 miliardow. Także jeżeli piszesz o zadłużeniu to w trylionach $. Artykuł napisałeś w zasadzie jakoby USA nie miało żadnego zadłużenia bo 1.3 biliona to dla takiego państwa jest nic szczeglólnie, że taką kwote dziennie na wojsko wydają.

Portret użytkownika euklides

Ludzie to masochiści. Kiedy

Ludzie to masochiści. Kiedy mówię, żeby trzeba zdelegalizować państwo i banksterkę, które stoją za tym zadłużeniem, podzielić kraj pomiedzy ludzi, rozdać na własność, zlikwidować większość podatków, to popiera to garstka. ZASTANÓWCIE SIĘ W KOŃCU CZEGO WY KURKA CHCECIE! Zupełnie jak niewolnicy modlący się do kajdan i barany nie chcące wyjść z zagrody gdy ktoś otwiera furtkę....

Portret użytkownika EGIPŁAN

Żebyś  kurka  był  Dudą   to 

Żebyś  kurka  był  Dudą   to  jak  w  dym  idę  za  tobą.... daj  pomysł  jak  bez  krwawej  rewolty  wprowadzić  to  o  czym  piszesz....a  ludzie  obwolają  cię  nowym  królem Polski  I   NAWET  UMIERAĆ  ZA  CIĘ  BĘDĄ  GOTOWI!...

KRÓLEM  LECHII  JUŻ  BYĆ  BOWIEM  NIE  MOŻESZ  GDYŻ  JUŻ  TO  MIEJSCE  ZAREZERWOWAŁ  DLA  SIEBIE  SANJAJA   Z  JASNEJ  STRONY  MOCY, HEHEHE.

Portret użytkownika Haszkers

Po pierwsze to nie 22biliony

Po pierwsze to nie 22biliony a tryliony ...

Po drugie to nie zwiekszy sie o 1,5 biliona przez 10 lat a raczej 1 trylion na rok .... Tego sie nie da juz splacic wiec wojna to tylko kwestia czasu ....

http://www.usdebtclock.org/

Mozna zobaczyc jak zadluzenie rosnie w oczach bo okolo miliona na minute !!!

Na ten rok maja wyliczone do zaplaty 368 bilionow samych odsetek xD

Portret użytkownika 3plabc

Już od dawna uważam, że USA

Już od dawna uważam, że USA to upadające mocarstwo... a jak gospodarka, czy giełda pada to się rozpętuje wojnę, najlepiej o ropę, albo rynki handlu wcześniej wymienioną... tylko Trump nie ma pomysłu jeszcze gdzie. Czy Iran, czy Wenezuela, a może w Europie Środkowo-wschodniej z Rosją... ale tu NATO dostało by solidne lanie... max remis przy dużych stratach... dla nas historyczna katastrofa.

Portret użytkownika MDG

Dług USA to dług wewnętrzny.

Dług USA to dług wewnętrzny. W dodatku USA są wszechpotęgą na lądzie, oceanach, powietrzu i kosmosie. Kto im zagrozi? Jakieś popychadło w postaci rosji, gdzie szaleje HIV, AIDS, ludzie głodując piją bojarysznik z wagonów kolejowych czy może Chiny, gdzie na 1.5 mld ludzi na poziomie dostatku żyje jedynie 150 milionów?

USA zrobi ze swoim rzekomym długiem to co zechce i nikt im nie podskoczy - niektórzy próbowali to już przestali istnieć jak np. ZSRR, które USA rozwaliły w pył, później Rosja, które to USA rozwaliły doprowadzając do bankructwa w 1999 i 2015.

Portret użytkownika U_P_Adlina

Bandycki uSSman widocznie dla

Bandycki uSSman widocznie dla wszystkich słabnie, co widzimy w Syrii, Afganistanie i wielu innych miejscach. Ta "wszechpotęga" została ośmieszona w Syrii przez Rosję i w Afganistanie przez talibów, biegających w klapkach po górach, hehehehehe! Jaka to więc potęga, trollu? To wyleniały hegemon, który nie chce się pogodzić z tym, że jego bandyckie agresje dobiegają końca. Naród uSSmański także biednieje z dnia na dzień. Co dziesiąty obywatel pastuchowa żyje z talonów żywnościowych. HIV, alkoholizm i narkomania oraz straszliwa otyłość wśród uSSmanów degenerują  ich fizycznie i psychicznie coraz bardziej.
Trwa dedolaryzacja świata, co widzimy trollino i w pewnym momencie zakończy się drukowanie w niskończoność zielonych papierków, a wtedy uSSman będzie skończony. On wie, że to się zbliża wielkimi krokami i stąd jego nerwowość i frustracja, która także udziela się jego trollom i trollom banderowskim, hehehehehe! Stąd wasze kwiki i majaczenia. 
Bankructwo Rosji w 2015??????????????? Znowu masz weekendowy alkoholowy odlot śmieszna trollino od tymy? Hehehehehe! Rozumiem, że w yniku tego "bankructwa" Rosja okopała uSSmanom zad w Syrii? Buhahahahaha! Do cyrku ukro-klownie, hehehehe!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika SurvivorMan

Jankeski dług nie tylko

Jankeski dług nie tylko rośnie... On rośnie coraz szybciej. Już teraz jest to wartość, na zresetowanie której jedynym sposobem jest wielka wojna, a to oznacza że USrael będzie jej szukał coraz intensywniej!
Najbardziej zagrożone są oczywiście kraje z zasobami... Gównomedia będą grzmiały o kolejnych "złych dyktatorach"... Potem świat będzie oglądał prowokacje w Arktyce... Na końcu tego wszystkiego i tak jest koniec świata jaki znamy.

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika baca

na miejscu Macdonalda Trumpa

na miejscu Macdonalda Trumpa nie szukałbym guza w Korei i Iranie... mają dużo wojska i dobre rakiety... dużo prościej byłoby napaść na rodzinkę rotszylda... mają akurat tyle ile wynosi dlug Macdonalda Trumpa więc wyszło by na zero

 

Strony

Skomentuj