Amerykański analityk twierdzi, że Korea Północna mogła pozyskać silniki do rakiet balistycznych z Ukrainy

Kategorie: 

Źródło: Internet

W tym roku Korea Północna osiągnęła spore sukcesy w pracach nad technologią rakietową. Podczas ostatnich testów okazało się, że reżim zdołał skonstruować międzykontynentalny pocisk balistyczny, który teoretycznie mógłby dolecieć nawet do wschodniego wybrzeża USA. Tymczasem amerykański inżynier rakietowy jest zdania, że Korea Północna mogła pozyskać nowe silniki przeznaczone dla rakiet balistycznych z Ukrainy.

 

Michael Elleman, analityk w Międzynarodowym Instytucie Studiów Strategicznych (IISS) przeprowadził własne badania. Wynika z nich, że dwie północnokoreańskie rakiety Hwasong-12 oraz Hwasong-14, które z sukcesem przetestowano w tym roku, były wyposażone w odpowiednio zmodyfikowane silniki RD-250. Były one masowo produkowane za czasów Związku Radzieckiego przez ukraińskie przedsiębiorstwo Jużmasz, które posiada swoją siedzibę w mieście Dniepr i do dziś zajmuje się przemysłem rakietowo-kosmicznym.

 

Amerykański inżynier rakietowy uważa, że Korea Północna nie potrafi samodzielnie wyprodukować zaawansowanego silnika dla rakiet, które testowano w ostatnich miesiącach, dlatego przekonany jest, iż silniki zostały kupione na czarnym rynku. Elleman wskazuje na zakłady rakietowe Jużmasz, które posiadają silniki RD-250 i mogły je sprzedać w kompletnej tajemnicy przed ukraińskim rządem. Zasugerował również, że rosyjskie przedsiębiorstwo Energomasz mogło brać udział w przekazaniu technologii do Korei Północnej.

 

Ukraina zaprzeczyła doniesieniom twierdząc, że jest to "rosyjska propaganda". Oczywiście można założyć, że Rosja przekazała silniki RD-250 swojemu sojusznikowi, albo zrobiła to Ukraina, aby celowo wspomóc program rakietowy Korei Północnej i tym samym podtrzymać napięcie w całej Azji Wschodniej, co pozostaje na rękę Stanom Zjednoczonym.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika U_P_Adlina

hehehehe! Banderowcy mają to

hehehehe! Banderowcy mają to we krwi, żeby zrzucać swoje grzechy na innych. Ludobójstwo na Wołyniu też chcielibyście przerzucić na inne barki. Z nazistami w czasie II WŚ też nie wy współpracowaliście, co? Nie ma tak lekko panie chacheł. Pętla zaciska się wokół banderlandu.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Strony

Skomentuj