Amerykańska ustawa oskarżająca Saudów o zamach z 2001 roku okazała się oszustwem

Kategorie: 

Źródło: Internet

Jeszcze niedawno wszyscy myśleliśmy, że Stany Zjednoczone oficjalnie oskarżą Arabię Saudyjską o atak na World Trade Center i zabójstwo około 3 tysięcy ludzi. Całkiem niedawno Senat jednogłośnie zatwierdził przecież specjalną ustawę, która miałaby pozwolić rodzinom ofiar domagać się od Saudów ogromnego odszkodowania. Sprawa przyjęła jednak niespodziewany obrót gdy okazało się, że tuż przed głosowaniem wprowadzono do ustawy odpowiednie "poprawki".

 

Tzw. Ustawa o Sprawiedliwości Przeciwko Sponsorom Terroryzmu (JASTA) faktycznie umożliwi składanie masowych pozwów przeciwko Arabii Saudyjskiej, ale Departamenty Stanu oraz Sprawiedliwości będą mogły zwrócić się do sądu który zajmuje się sprawą o jej tymczasowe zawieszenie. Wystarczy że amerykański rząd zwyczajnie powiadomi iż wszedł na drogę dyplomacji z Rijadem. Należy jednak dodać, że na wniosek Prokuratora Generalnego rozpatrywanie pozwów może być stale wstrzymywane o kolejne 180 dni.

 

Teraz mamy jaśniejszy obraz sytuacji i możemy zrozumieć dlaczego Senatorzy jednogłośnie przyjęli ustawę. Można powiedzieć że Amerykanie ponownie zostali oszukani przez rząd. Ustawa JASTA sprawia tylko wrażenie, że Stany Zjednoczone będą ścigać sponsorów terrorystów i zaczną domagać się wypłaty odszkodowań. W rzeczywistości ustawa jest wymierzona tylko i wyłącznie przeciwko Amerykanom a w obecnej postaci z pewnością zostanie podpisana przez Baracka Obamę.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.7 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj