Amerykańska armia chce wprowadzić pierwsze katapulty elektromagnetyczne

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube
Stany Zjednoczone chcą już w najbliższej przyszłości wprowadzić nowe katapulty elektromagnetyczne, zastępując starą technologię. System EMALS (Elektromagnetyczny System Startu Samolotów) pojawi się na lotniskowcu USS Gerald R. Ford.

 

Prace nad nową technologią trwają od lat a ostatnio wykonano serię testów na wspomnianym lotniskowcu - wszystkie zakończyły się powodzeniem. Spowodowało to, że wojskowi chcą wprowadzić system EMALS już w czerwcu tego roku, powoli rezygnując z dotychczasowych katapult parowych, które służą już od ponad 60 lat.

 

Katapulty elektromagnetyczne, opracowane przez koncern General Atomics, pozwolą wyeliminować problemy, jakie stwarzały katapulty parowe. Chodzi przede wszystkim o możliwość sterowania mocą wyrzucania samolotów - zamiast gwałtownego kopnięcia, system EMALS umożliwi ciągłą kontrolę mocy, odpowiednio zwiększając przyśpieszenie maszyny. Ponadto, zapewni on większą energię od dotychczas stosowanej technologii.

 

Równie ważny jest fakt, że katapulty elektromagnetyczne można łatwiej dostosować do różnych modeli maszyn, nie tylko samolotów F/A-18 Super Hornet, E2D Advanced Hawkeye, EA-18G Growlers czy Lockheed Martin F-35 Lightning II ale również bezzałogowców, jak np. drona X-47B. Pierwsze oficjalne wystrzelenie latających maszyn za pomocą elektromagnetyzmu nastąpi już za kilka miesięcy i zapewne przejdzie do historii.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/us-navy-wprowadza-pierwsze-katapulty-elektromagnetyczne

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Brunhozaur Fioletowy

    Czego to ludzie nie

    Czego to ludzie nie wymyślą do zabijania innych ludzi.
    Apropo szkoda że teraz jest niebezpiecznie zwiedzać kraje muzułmańskie.
    Ponieważ zawsze marzyłem pooglądać z bliska wieżę Eiffla, spacerować po Londynie, Berlinie czy Wenecji.
    Cóż, zawsze można jechać nad Bałtyk.

Skomentuj