Amerykańska armia będzie testować odzież kuloodporną wykonaną z pajęczej sieci

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Armia Stanów Zjednoczonych będzie testować ubrania zawierające „pajęczą sieć”. Użyte włókna mają podobną strukturę do prawdziwej sieci, która jest mocniejsza niż stal. Tkanina, opracowana przez Kraig Biocraft Laboratories, została nazwana „Smoczym Jedwabiem”.

Pajęczyna jest najsilniejszym naturalnie występującym włóknem, dlatego naukowcy postanowili przetestować czy sprawdzi się jako kamizelka kuloodporna. Niektóre syntetyczne polimery są silniejsze niż pajęcza sieć, jednak nie posiadają takiej lekkości i elastyczności.

Ubrania bogate w te włókna są lekkie i niezwykle mocne. Prócz tego materiał jest ekologiczny, co oznacza, że ​​nie powoduje podrażnień oraz można go nosić bezpośrednio na skórze.

 

Wytwarzanie genetycznie modyfikowanej pajęczej sieci oraz przerabianie jej na włókna nie jest prostym zadaniem. Naukowcy musieli opracować nowy sposób tworzenia białek, które składają się na pajęczynę, ponieważ wykorzystywanie pająków w celu uzyskiwania sieci okazało się niemożliwe.

Chociaż zainteresowanie koncentruje się na potencjalnych możliwościach kuloodpornych, pajęczyna ma w rzeczywistości wiele zastosowań. Włókna mogą być stosowane w materiałach budowlanych, tekstyliach, ale także w medycynie. Naukowcy zasugerowali również wykorzystanie ich do naprawy uszkodzeń nerwów i tkanek. Pojawiła się także propozycja wprowadzenia włókien z antybiotykiem do zszywania ran.

 

Jak widać, zastosowania pajęczej sieci są ogromne. Być może jest to kolejny supermateriał, który zrewolucjonizuje dotychczasowe rozwiązania.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika tubylec

Też już słyszałem o tym

Też już słyszałem o tym pomyśle kilkanaście lat temu. Fakt, natura ma bardzo ciekawe wynalazki .. sieć prządki olbrzymiej (gatunek pająka) może mieć kilka m2 i jest tak mocna że łapią się w nią ptaki i węże, a miejscowi potrafią ją wykorzystać do łowienia ryb.

Skomentuj