Amerykańscy naukowcy z powodzeniem kruszą kamienie nerkowe za pomocą fal dźwiękowych

Kategorie: 

Źródło: tg

Według wczesnych badań klinicznych nowa metoda wykorzystująca skoncentrowane impulsy ultradźwiękowe może być skuteczną i tańszą alternatywą leczenia kamieni nerkowych. Wyniki opublikowano w The Journal of Urology.

Nowa technologia BWL, litotrypsja falami pulsacyjnymi, wykorzystuje „krótkie impulsy harmoniczne” energii ultradźwiękowej, która ma potencjał do niszczenia kamieni szybciej niż np. fala uderzeniowa (litotrypsja pozaustrojowej fali uderzeniowej). Podczas leczenia BWL nie ma również potrzeby podawania pacjentowi środków znieczulających ani uspokajających, podkreślają autorzy badania.

 

W testach BWL wzięło udział dziewiętnastu pacjentów. Kamienie nerkowe poddano działaniu fal ultradźwiękowych przez 10 minut. Średnio 90% kamieni zostało całkowicie zniszczonych. 39% kamieni zostało całkowicie zmiażdżonych, a 52% częściowo rozdrobnionych.

 

Większość fragmentów kamienia była nie większa niż dwa milimetry, a więc na tyle mała, że mogły z łatwością wydostać się na własną rękę bez większego bólu. Badanie przez ureteroskop wykazało, że w niektórych przypadkach fale ultradźwiękowe tylko nieznacznie uszkadzają tkanki.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Rumcajs

Mieszkanka Mariupola: "w

Mieszkanka Mariupola: "w połowie marca ukraińscy żołnierze ustawili na naszym podwórku czołgi. Mój mąż wyszedł na zewnątrz i podjął próbę zmusić ich do przeniesienia się na inne miejsce... Po czym postrzelili go w nogi. <...> 20 marca, kiedy mąż spróbował dotrzeć do szpitala po opatrunek, ukraińscy żołnierze go rozstrzelali".

Z a p r a s z a m - DobreFilmyTu i NewsyZwojny i Bacologia

 

 

Chwała i Sława naszemu Bogu, który stworzył Niebo i Ziemię, i wszystko co w nich jest.

Portret użytkownika muchomorowyczlowiek

przeciez pisze ze sprawdzone

przeciez pisze ze sprawdzone czyli sam to sprawdzil i u niego dziala wiec przestan ludzi wyzywac co sie dzielą swoim doswiadczenie i jak masz kamienie to sam sprawdz a potem pisz jak faktycznie nie dziala ze glupoty

a do reszty dzieki za podzielenie sie doswiadczeniem

dodam ze ocet pije bo zakwaszam zoladek i kamieni nigdy nie mialem bo jak zaczelem miec problemy to dowiedzialem sie ze kamienie sa od picia przegotowanej wody czyli martwej troche poczytalem i okazalo sie ze chemi nie oszukasz taka woda jest szkodliwa dla ciala najlepsza woda jest taka zblizona do osocza wystepuje w roslinach i jest najlepiej przyswajana od tamtej pory unikam gotowanej wody chyba ze mus ale jednak przegotowana to moze 9% calej spozywanej wody jak przestalem pic tyle przegotowanej to nerki sie uspokoily i 20 lat pracuja jak ta lala ale warto wiedziec o kamieniach bo czasami ktos potrzebuje głatkiego sposobu na kamienie

Portret użytkownika Q

Zwrot "amerykańscy naukowcy"

Zwrot "amerykańscy naukowcy" zbytnio się kojarzy z niegdysiejszym powiedzeniem o "radzieckich naukowcach" i jest równie tendencyjnie rozumiane. Czy nie lepiej więc powiedzieć / napisać tak ? : w ameryce (w USA) opracowano nową metodę ... wiadomo gdzie , wiadomo (w domyśle) kto ale jest to bardziej "bezstronny" zwrot i bardziej inteligentnie napisany.

Portret użytkownika Vetinari

" Badanie przez ureteroskop

" Badanie przez ureteroskop wykazało, że w niektórych przypadkach fale ultradźwiękowe tylko nieznacznie uszkadzają tkanki. " słowo klucz, w NIEKTÓRYCH przypadkach - czyli w większości wychodzi na to uszkadzają je znacznie, kolejna zbawienna technologia która więcej szkodzi niż pomaga, jak radioterapie.

Strony

Skomentuj