Amerykańscy naukowcy przebadali drzewa mutanty w Czarnobylu

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Naukowcy z University of South Carolina (USA) opublikowali wyniki badań dotyczące flory w okolicach Czarnobyla. Eksperci stwierdzili, że promieniowanie pobudza zmiany koloru i kształtu drzew, donosi BBC.

 

Po eksplozji reaktora w elektrowni atomowej w Czarnobylu w 1986 roku powszechnie występują tam pnie drzew o nietypowych kolorach. Bezpośrednio po wypadku, drzewa w strefie wyłączonej, radykalnie zmienił kierunek rozwoju. Pod wpływem wysokiego poziomu promieniowania bezprecedensowo zaczęły się wić i skręcać. Ponadto obserwuje się spowolniony wzrost sosen i szczególnie silny wpływ zanieczyszczeń na młode plantacje.

 

Obserwacje amerykańskich badaczy potwierdzają fotografie drzew. Pień przedstawiony w przekroju poprzecznym ma różne kolory. Rdzeń charakteryzuje jasna barwa, a bliżej krawędzi dominuje odcień czerwieni. Zdaniem ekspertów, promieniowanie niewątpliwie nadal negatywnie wpływa na strukturę drzewa i szybkość wzrostu.

 

Badania przeprowadzono na próbie stu sosen (Pinus sylvestris) rosnących w dwunastu dowolnie wybranych miejscach strefy o promieniu 30 kilometrów, zamkniętej od 1999 roku. Zespołem badaczy kieruje profesor Tima Mousseau.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika walmar77

Badanie na 100 sosnach? Ja

Badanie na 100 sosnach? Ja tam nie doliczyłem się 27 sloji o  innym  kolorze w polskich lasach  tez widziałem takie barwy na przekroju . Czyli przyjechali amerykanie i biadolą ,ze jest skażenie. A jak ma nie być skoro 27 lat temu była jazda z elektrownia?https://www.youtube.com/watch?v=bSUlsxjX6OE az ie dziwie ze czlowiek jezcze na tej planecie istnieje. a te ponad 2000 prob atomowzch to ybawienne dla swiata bylo?

Portret użytkownika kbk

Informacja z art. przeczy

Informacja z art. przeczy filmikowi nr 2, na którym widać normalne - proste drzewa, bujną roślinność i w ogóle przyrodę: ptaszki, motylki, pajączki.
A przecież powinna być tam pustynia z wyjałowioną glebą i w ogóle padliną.

Skomentuj