Amerykańscy naukowcy połączyli dwa ludzkie mózgi za pomocą Internetu

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Specjaliści z amerykańskiego University of Washington przeprowadzili przełomowy eksperyment, podczas którego demonstrowali działanie interfejsu, który pozwala na przekazywanie sygnałów z jednego mózgu do drugiego i to za pomocą Internetu.

 

Podczas eksperymentu ochotnicy znajdowali się po dwóch różnych stronach kampusu i byli podłączeni do specjalnego sprzętu przeznaczonego do wykrywania aktywności mózgu. Udało się dokonać tego, że jeden z uczestników poruszył palcem drugiego. Doszło zatem do komunikacji nowego typu.

 

Informacje potrzebne do przekazania woli poruszenia palcem drugiego uczestnika eksperymentu zostały przekazane z nadajnika do odbiornika za pośrednictwem sieci Internet. Poprzednio podobny eksperyment został wykonany na szczurach laboratoryjnych i dokonali tego uczeni z Duke University. Tego typu zdalny dialog dwóch ludzi to zdecydowanie przełom w zakresie tworzenia nowych interfejsów umożliwiających wykorzystanie możliwości sieci.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika prophetcrysis

Wg mnie to otwiera nowe

Wg mnie to otwiera nowe horyzonty dla chociażby branży porno - wyobraźcie sobie że prostytutka siedzi sobie za kamerką internetową i ruchami dłoni masturbuje osobę po drugiej stronie ekranu... Ale nie musi to być też prostytutka - np małżeństwo gdy mąż pracuje na kilkumiesięcznym wyjeździe za granicą (lub jest żołnierzem stacjonującym w afganistanie lub innym iraku) i łączy się z żoną i wzajemnie sobie "robią dobrze"... Taki "e-seks" można powiedzieć Wink

Portret użytkownika RobCoInd55

Moja pierwsza myśl po

Moja pierwsza myśl po przeczytaniu tego artykułu nastąpiła przy zdaniu "...jeden z uczestników poruszył palcem drugiego." i od razu wyobraziłem sobie takiego kierownika grupy pracowników w fabryce którzy wykonują te same zadania, a on porusza nimi za pomocą tego urządzenia. Może jeszcze zastąpić tego kierownika automatycznym programem komputerowym, aby ci pracownicy zostali zupełnie zniewoleni w czasie pracy. To straszne.

Działajmy razem, bez konfliktów, dla lepszej przyszłości. 
Make love not war.
Po co nam pieniądze? Przecież zasobów wystarczy dla wszystkich.

Portret użytkownika VVariat

Dwaj naukowcy połączyli swoje

Dwaj naukowcy połączyli swoje mózgi!

Dwaj naukowcy połączyli swoje mózgi!Profesorowie: Rajesh Rao i Andrea Stocco z Uniwersytetu stanu Waszyngton przeprowadzili na sobie pewien eksperyment, który można najkrócej streścić stwierdzeniem: jeden pomyślał o ruszeniu dłonią, by drugi zaraz wykonał to zadanie. Do tej pory człowiek mógł myślą wydawać polecenia tylko komputerowi.
 

Pierwszy raz udało się w ten sposób uzyskać kontrolę nad drugim mózgiem.  Prof. Rajesh Rao grał rolę przekaziciela myśli. Założył czepek z elektrodami, który rejestrował elektryczną aktywność mózgu. Po krótkim treningu można się nauczyć wzmacniać określony typ swoich fal mózgowych i tym samym dawać świadomy sygnał samą myślą. Prof. Rao miał przed sobą ekran i wyobrażał sobie, że prawą dłonią przesuwa na ekranie kursor, którym trafia w przycisk odpalający armatę.
Gdy tylko analizator aktywności kory mózgowej wykrył sygnał, który odpowiadał wyimaginowanemu ruchowi dłonią profesora, przesyłał go (internetem) na przeciwny koniec uniwersyteckiego kampusu., gdzie w swym laboratorium przebywał profesor Andrea Stocco. On z kolei miał  na sobie zwykły różowy czepek pływacki, do którego przyłożona była – dokładnie nad lewą korą ruchową – głowica do tzw. przezczaszkowej stymulacji magnetycznej mózgu. Wytwarza ona szybko zmieniające się pole magnetyczne, które pobudza neurony. W tym wypadku pole magnetyczne uruchomiło ośrodek zawiadujący ruchem, a więc prof. Stocco mimowolnie poruszył dłonią, tj. nacisnął klawisz klawiatury przed sobą, w odpowiedzi na sygnał od prof. Rao.
Prof. Rao w myślach polecił dłoni się poruszyć, a setki metrów dalej prof. Stocco wykonał ten rozkaz. Ten ostatni mówił potem, że gdy jego ręka poruszyła się samowolnie, odebrał to jak nerwowy tik.
- Internet jest sposobem połączenia komputerów, ale może także łączyć mózgi – mówi Stocco. – Być może w przyszłości nauczymy się przesyłać bezpośrednio wiedzę z jednego mózgu do drugiego.
- To było ekscytujące, ale także niesamowite, obserwować, jak moje myśli przekładają się na rzeczywiste działanie podjęte przez inny mózg – mówił prof. Rao. – Był to jednokierunkowy przekaz z mojego mózgu do innego. Kolejnym krokiem będzie stworzenie dwustronnej komunikacji.
Doświadczenie przeprowadzono 12 sierpnia.
http://europejczycy.info/24525/artykuly/dwaj-naukowcy-polaczyli-swoje-mozgi/

 

Niezależne informacje bez oka w logo europejczycy.info
 

Portret użytkownika Robaczkowa

A równie dobrze mogli razem

A równie dobrze mogli razem iść na piwo i się umówić kto jakim palcem miał ruszać i kiedy. Ten  na fotce to na niezłego jajcarza mi wygląda. A tak przy okazji, ludzie którzy mieli spotkania z UFOnautami twierdzili, że maja oni zdolność telepatycznego przekazywania informacji. Może ta zdolność jest wzmacniana jakimiś małymi elektronicznymi ,,cudeńkami"?

Portret użytkownika Dungones

Szczerze mówiąc nie podoba mi

Szczerze mówiąc nie podoba mi się to, że człowiekowi udaje się uzyskiwać tego typu rzeczy. To coraz bardziej klasyfikuje życie oraz człowieka, do maszyn które mają swój proces działania i które są zbudowane identycznie. Wydaje mi się, że ludzki mózg powinien być na tyle wielką tajemnicą, by nic nie mogło w niego ingerować. Człowiek i tak moim zdaniem, 'wyskoczył' już za daleko z technologią i aby od własnych pomysłów, kiedyś nie ucierpiał. 
Ponadto wydaje mi się, że jeżeli dochodzimy już do fazy kontroli nad umysłem, to wojny mogą stawać się coraz częstrzym zjawiskiem na świecie, a to jak zapewne się domyślacie, nie jest niczym najlepszym. 
I tak zatem pewnie dojdzie do tego, że jak dziś bronimy swoich komputerów przed wirusami, tak za parę lat będziemy musieli to samo czynić z naszą głową. Czyli zacznie się nowa kategoria zabawy w kotka i myszkę, jedni wynajdują nowe sposoby i luki by przejąć kontrolę, a drudzy wynajdują coraz to lepsze zabezpieczenia, które i tak kiedyś zostają złamane. 
Wydaje mi się, że to wciąż nie wróży niczego najlepszego.

Portret użytkownika kadez

Nie wróży, ale to nie my

Nie wróży, ale to nie my stworzyliśmy ten mechanizm. My tylko uczymy się tej naszej konstrukcji, przykra prawda że jesteśmy taką konstrukcją ale tą prawdę powinniśmy odkryć do końca. Zresztą człowiek od zawsze miał pełno zmartwień na głowie (ciągłe wojny). W przyszłości te zmartwienia dla człowieka będą po prostu wyglądały inaczej.

Portret użytkownika Roni Tornado

Człowiek ma taką wstrętną

Człowiek ma taką wstrętną naturę, że chciałby decydować o cudzym życiu i móc je przeinaczyć wedłóg własnych poglądów. Gdy ktoś mówi, że dany wynalazek ma służyć w dobrych celach, to należy być już pewnym, że zostanie on przez kogoś użyty w złych celach.

Portret użytkownika Rabbit

Mogę się

Mogę się mylić...aaalllleee.....
Google Glass + internet + interfejs który podłącza ze sobą ludzkie mózgi?
Brzmi jak urzeczywistnianie się wizji kontroli drugiego człowieka poprzez myśli... Katastrofa!
 

Portret użytkownika mat

Czyli teoretycznie niedlugo

Czyli teoretycznie niedlugo bedzie można sterować ludźmi za pomocą komputera i podobnego "kasku" (jeśli to nie fake), a w przyszłości pewnie implantów w mózgu. Nie będzie trzeba uczyć niewolników zawodów, ani w ogóle myślenia, wystarczy program komputerowy.