Amerykańscy geolodzy twierdzą, że są w stanie przewidzieć erupcję superwulkanu Yellowstone

Kategorie: 

Źródlo: Internet

Geolodzy z Uniwersytetu w Arizonie, twierdzą, że w najbliższej przyszłości będą w stanie dokładnie i z odpowiednim wyprzedzeniem przewidzieć, kiedy nastąpi kolejna erupcja superwulkanu Yellowstone. Gdyby doszło do tego, że erupcja ta będzie wybuchowa, może ona spowodować zimę nuklearną, oraz znacznie zintensyfikować masowe wymieranie na świecie.

 

Nowe wyniki badań wskazują, że poprzednie erupcje rozpoczynały się w ciągu przynajmniej 10 miesięcy po tym gdy nowa lawa przeniknęła do komory magmowej i stopiła skały w niej zawarte. W przeszłości to kończyło trwający wiele tysięcy lat sen tego wulkanu . Amerykańscy eksperci odkryli niedawno, że badając te skały wydobyte z różnych głębokości można przewidzieć erupcję w Parku Narodowym Yellowstone nawet na 10 lat przed jego przebudzeniem i początek nowej potężnej aktywności.

 

Korzystając ze specjalnych spektrometrów, geolodzy byli w stanie określić prędkość, z jaką skały w komorze magmowej były wypełniane, gdy nowa partia płynnej magmy z wnętrza Ziemi wzrastała w obrębie superwulkanu Yellowstone. Jak się okazało, poprzednia mała erupcja Yellowstone, która miała miejsce 70 tysięcy lat temu, zaczęła się około 10 miesięcy po tym, gdy pojawiły się nowe strumienie stopionych skał. Specjaliści są pewni, że badając stan skał, w głębi Yellowstone można będzie wykryć zmiany wskazujące na wystąpienie procesów, które będą zwiastowały erupcję na dużą skalę.

Zdaniem autorów, ich metoda pozwala przewidzieć wystąpienie katastrofy i daje cenny czas na ewakuację ludności i przyjęcie pilnych działań w celu ochrony cywilizacji przed skutkami wybuchu, który pomimo niewielkiej skali do Yellowstone nie da się porównać co do skali do żadnego z najpotężniejszych wulkanicznych kataklizmów 20 wieku.

 

Superwulkan Yellowstone znajduje się w parku narodowym o tej samej nazwie, który jest zlokalizowany w stanie Wyoming. Formacja geologiczna kaldery ma wymiary 55 km na 72 km. Dopiero w połowie XX wieku, naukowcy odkryli, że na głębokości około 8 kilometrów pod kalderą znajduje się komora wypełniona magmą, a Yellowstone to starożytny wulkan.

 

Ostatni wybuch tego superwulkanu, który miał miejsce ponad 600 tysięcy lat temu wyrzucił do atmosfery około 1000 kilometrów sześciennych popiołu i gazów. Dla porównania najbardziej katastrofalny w naszej historii wybuch wulkanu Tambora wyrzucił w powietrze 50 kilometrów sześciennych materiału wulkanicznego, a Krakatau z 1883 roku 10 km sześciennych.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Juniek

odważniak napisał:Fascynujący

odważniak wrote:
Fascynujący blog do poczytania o alternatywnej fizyce: http://krysztalowywszechswiat.blogspot.com/2015_05_01_archive.html?m=0[/quote]
 
Czytalem bloga, po kilku artykulach odechcialo mi sie tracic czas. "Fizyk" ktory odrzuca odkrycia Hubble'a o Rozszerzajacym sie Wszechswiecie (1929) i Szczegolna teorie wzglednosci (1905) Einsteina nie ma prawa nazywac siebie Fizykiem... Facet bezczelnie odrzuca Rownowaznosc masy i energii (E=mc²) i w zamian przedstawia nam swoja pseudonaukowa teorie o jakichs waukolach i jakims tle grawitacyjnym... 100 lat fizyki teoretycznej, miliony godzin spedzonych przy tablicy przez ludzi nieskonczenie bardziej inteligentnych od niego(Badania, Eksperymenty, Dochodzenia, Obserwacje), a on je sobie odrzuca jak jakies zgnile jajko. A dowody na jego "Model Wszechswiata"? Blog w Internecie. Zadnych naukowych dowodow, zadnych publikacji, zadnych matematycznych potwierdzen. Dziekuje ci "Odwazniak" za to ze nazwales to alternatywna fizyka. Wiesz jak sie nazywa alternatywna fizyka ktora zostala udowodniona? FIZYKA K***A!!!

Portret użytkownika nałukowiec

Te, prawdziwy patriota, ty

Te, prawdziwy patriota, ty nie bądź ciemniak! Światem rządzi diabeł i pieniądze! Dlatego każdy zasraniec jest łasy na frykasy, a w białym kitlu kłamią i zmyślają głupiemu planktonowi w żywe oczy! Wyobraź sobie, że wszyćkie wiedzą, że musi być, mało tego, że na pewno jest NAJWYŻSZY, że jest absolutnym geniuszem i nie cierpi bałaganu! Ino co z tego, że same wiedzą, jak granty i tytuły są najważniejsze! Muszą motłochowi kazać "wierzyć" w beznadziejnie głupią ewolucję i inne bzdury, i tyle! A ten AMR na wszyćkim się nie zna, ale widać co ma dosyć oleju i doświadczenia!
Charis, to widać, że jest taki samotnik fanatyk co misję ma do grzeszników, no to daj mu spokuj!
I zmień chłopie awatara, bo chyba to z okultyzmu, no to wielkie goowno jest...
A wiara to nie łatwowierność (któryś tak mądrze powiedział) no to myślę sobie, że jak ino jakieś goście mówią prawdziwie o Piśmie i Wielkim (a widzę że paru jest) to niech se piszą bo to dobre!

Portret użytkownika Prawdziwy Patriota

nałukowiec napisał:  Te,

nałukowiec wrote:
 
Te, prawdziwy patriota, ty nie bądź ciemniak! Światem rządzi diabeł i pieniądze! Dlatego każdy zasraniec jest łasy na frykasy, a w białym kitlu kłamią i zmyślają głupiemu planktonowi w żywe oczy! 
 
Nie Te pisz po Polsku i nie jestem ciemniak po prostu mysle alternatywą nauki bo jak na razie to właśnie ona pokazała nam prawdę i rozwój a to co ty opisujesz bardziej pasuje do rządzących niż do naukowców.
 
nałukowiec wrote:
 
no co z tego, że same wiedzą, jak granty i tytuły są najważniejsze! Muszą motłochowi kazać "wierzyć" w beznadziejnie głupią ewolucję i inne bzdury, i tyle! 
 
Ewolucja jest faktem obserwowalnym, sprawdzalnym i możliwym do potwierdzenia empirycznie. Hipotezą jest jedynie neodarwinowska teoria pochodzenia gatunków, nie zaś sam mechanizm ewolucji.
Dlatego radzę ci przestudiować tematy nauki ścislej jak i zapoznanie się z tak banalnym urzadzeniem jak słownik Języka Polskiego ponieważ widać u ciebie w tekście braki. 
nałukowiec wrote:
 
I zmień chłopie awatara, bo chyba to z okultyzmu, no to wielkie goowno jest... A wiara to nie łatwowierność (któryś tak mądrze powiedział) no to myślę sobie, że jak ino jakieś goście mówią prawdziwie o Piśmie i Wielkim (a widzę że paru jest) to niech se piszą bo to dobre! 
 Ten avatar co mam nie jest żadnym okultystycznym znakiem po prostu znalazłem go w internecie i mi się spodobał bo powiedz mi po co mam wywieszać inny ? Niestety ale muszę cię zmartwić ponieważ nauka nie jest wiarą z kilku prostych przyczyn wszystko co odkryto potwierdzane jest szeregami badań to właśnie dzięki takim ludziom jak Edwin Hubble wiemy,że wszechświat się rozszerza,to dzięki Nikoli Tesli mamy radio,silnik elektryczny czy transformator widzisz sam do czego przyczyniła się nauka a do czego przyczyniła się religa oprócz inkwizycji i mordów ?

Ban na czas nieokreślony

Portret użytkownika xx

Młody jeszcze jesteś, to i

Młody jeszcze jesteś, to i głupi i naiwny.
Z czasem zmądrzejesz... miejmy nadzieję.

Nauka nie jest motorem postępu, a jego hamulcem, z całą zgrają hamulcowych.

A postęp, wynalazki, to ludzie. To jednostki, które mają wizję czegoś. To ludzie wyjątkowi, którzy potrafią marzyć i dążyć do realizacji swoich marzeń. Bez nich ta twoja "nauka" nie uczyniłaby kroku do przodu.

Portret użytkownika Prawdziwy Patriota

Pudło bo nie jestem młody mam

Pudło bo nie jestem młody mam już swój wiek poza tym te "jednostki" musiały siedo czegoś odnosić a do czego jak nie postepu ? i to własnie dziś robi nauka postępuje coraz szybciej już niedługo ludzie będą zakładać kolonie na Marsie (NASA) i zakładać bazy na księzycu (Rosja) i to właśnie dzięki takiej dziedzinie a ty nic mi nie udowodniłeś tylko powielasz to co ci tutaj wpajają zacznij myśleć horyzontalnie to może zrozumiesz w czym rzecz.
 

Ban na czas nieokreślony

Portret użytkownika pilip

o, myslalem ze uzytkownicy

o, myslalem ze uzytkownicy tej strony wraz z adminami od dawna to robią ; ) przeciez wulkan yellowstone wybucha od jakis 3 lat. bo przeciez zwierzeta "uciekaly" i asfalt sie topił... gdzie są teraz te głupki?:) moze wrocili w koncu do realnosci

Portret użytkownika g-lo

Piszecie w tytule artykułu,

Piszecie w tytule artykułu, że ci naukowcy są w stanie przewidzieć erupcję tego wulkanu, a zaraz poniżej, że będą w stanie ją przewidzieć w przyszłości Smile weźcie się na coś zdecydujcie.
Kolejna sprawa, że wybuch tego wulkanu nie może spowodować zimy nuklearnej, bo ... najzwyczajniej wybuch wulkanu, to nie wybuch nuklearny. Może co najwyżej wystąpić dłuższa bądź krótsza epoka lodowcowa, jaka jak głoszą geolodzy, występowała już niejednokrotnie na naszej planecie jako efekt różnych kataklizmów.
 
Inna sprawa, że Yellowstone to nie jedyny superwulkan na ziemi, ostatnio daje o sobie znać wulkan znajdujący się pod jeziorem Leecher sea w niemczech, który jeśli wybuchnie (a kiedyś wybuchnie napewno) zniszczy pół Europy, i to dosłownie. Nie wiem czy ktoś z was zwrócił na to uwagę ale w ostatnim dziesięcioleciu nasila się ilośc trzęsień ziemi i są one dużo silniejsze niż przed dekadą, obecnie 7 w skali richteraz to żaden ewenement, budzi się coraz większa ilość wulkanów, i to tych co do niedawna uważane były za martwe (wygasłe), coraz więcej fajerwerków widzimy w tzw. pierścieniu ognia i to nie tylko w pobliżu Indonezji ale także u wybrzeży Ameryki.
 
Na sumatrze mamy suwulkan Toba, kltórego ewentualny wybuch, także sporo by namieszał. W Nowej Zelandi mamy Taupo, który wybuchł ostatnio 26,5tys lat temu. W sumie, to nawet nie wiadomo ile takich superwulkanów występuje na świecie dokładnie. Być może, nic nam nie grozi przez najbliże kilka tysięcy lat, ale równie prawdopodobne jest to, że ta już wspomniana przeze mnie, rosnąca lawinowo aktywność wulkaniczna i trzęsień ziemi na całym świecie, zbliża nas do jakiegoś kolejnego kataklizmu w postaci erupcji superwulkanu.
 
Na koniec jeszcze chciałbym odnieść się do wypowiedzi naukowców, otóż nie sądzę, aby przez najbliże kilkadziesiąt lat byli oni w stanie przewidzieć erupcję jakiegokolwiek superwulkanu z większą dokładnością niż kilkanaście tysięcy lat. To jest niestety zbyt wielka niedokładność, aby móc zrobić cokolwiek, aby złagodzić skutki takiego kataklizmu. Jest to niemożłiwe najzwyczajniej.
 
Wracając jeszcze do samej powulkanicznej epoki lodowcowej, otóż większym problemem okaże się popiół wulkaniczy, który rozejdzie się po całym świecie i zacznie opadać na ziemię powodując problemy z oddychaniem ludzi i zwierząt dziesiątkując populację. Samo zimno to najmniejszy problem, bo człowiek obecnie jest w stanie przetrwać na antarktydzie i w kosmosie produkując tam żywność. Będzie to oczywiście trudne, ale nie niemożliwe.

Portret użytkownika G2M3

Naukowcy są w stanie

Naukowcy są w stanie wyprodukować żywność w miejscach, które wymieniłeś. Człowiek z krajów rozwiniętych ma ograniczone zdolności przetrwania. Wydaje mi się, że więcej osób zna problem kwaśnych deszczy po erupcji wulkanu niż sztuki survivalu.

Strony

Skomentuj