Amerykańscy chirurdzy po raz pierwszy usunęli zaćmę u goryla

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Zespół lekarzy wraz z weterynarzami z zoo w San Diego przeprowadził udaną operację zaćmy na gorylu. Zabieg wykonał chirurg okulista, który operował tysiące ludzi. Wcześniej ten specjalista nie pracował ze zwierzętami. Trzyletnia goryl Leslie straciła wzrok w lewym oku, prawdopodobnie z powodu kontuzji.

 

Leslie już wróciła do swojego stada i powoli przychodzi do zdrowia po operacji.

 

Zespół okulistów i anestezjologów ze szpitala University of California San Diego został zaproszony do zoo w celu przeprowadzenia pierwszej w historii operacji zaćmy u goryla. Stało się to 10 grudnia 2019, ale oficjalne ogłoszenie nastąpiło dopiero 6 stycznia br.

„Jako weterynarze jesteśmy ekspertami we wspieraniu gatunków zwierząt, w których się specjalizujemy, ale to nie znaczy, że jesteśmy specjalistami we wszystkich dziedzinach medycyny” - powiedziała Meredith Clancy, weterynarz w zoo.

Z powodu zaćmy soczewka zmętnia się w oku, co prowadzi do pogorszenia wzroku. Najczęściej jest to naturalny proces starzenia się. Pracownicy ogrodu zoologicznego uważają, że Leslie dostała zaćmę po upadku z wysokości lub z powodu zbyt energicznej zabawy z innymi młodymi gorylami w stadzie.

 

Lekarze stosowali farmaceutyczny bloker mięśni, który nie pozwalał oku Leslie wykonać nawet najmniejszego ruchu. Specjalista ds. zaćmy Chris Heichel usunął mętną soczewkę i zastąpił ją sztuczną soczewką.

 

Heichel, który operował ludzi w wieku od jednego dnia do 105 lat, po raz pierwszy pracował z gorylem. Rzecznik prasowy zoo informuje, że ze względu na anatomiczne podobieństwo oczu człowieka i goryla procedura nie była zbyt skomplikowana.

 

W wywiadzie dla BBC Heichel powiedział, że lekarze weterynarii poradzili mu, aby nie patrzył gorylowi prosto w oczy, ponieważ może to powodować dyskomfort.

„Cóż, było to trochę skomplikowane” – opowiada chirurg.

Podczas operacji personel zoo uśpił matkę Leslie, Kokamo, aby ta nie martwiła się z powodu nieobecności córki.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj