Amerykańscy astronomowie twierdzą, że życie pozaziemskie z pewnością istnieje

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W Stanach Zjednoczonych znowu publicznie debatowano na temat istot pozaziemskich. Tym razem przed Kongresem zeznawali naukowcy z SETI Research Center przy University of California, Dan Werthimer i Seth Shostak. Oświadczyli oni, że istnienie obcych form życia jest prawie pewne.

 

Specjaliści z SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) poszukują śladów pozaziemskiego życia już od kilku dekad, ale wciąż bez rezultatu. Wertheimer oświadczył, że życie jest prawdopodobnie powszechne w naszej galaktyce i może ono istnieć nawet w naszym Układzie Słonecznym.

 

Jako miejsce gdzie prawdopodobne powstało życie wskazano układy Jowisza i Saturna. Najlepszym przykładem jest księżyc Europa, który zawiera podlodowy ocean. Tam mogą się znajdować jakieś organizmy. Nie jest to jednak pewne, bo w podlodowym jeziorze Wostok na Antarktydzie nie znaleziono niczego żywego.

 

Specjaliści twierdzą jednak, że istnienie prymitywnych form życia pozaziemskiego jest bardzo prawdopodobne. Zwrócono uwagę na to, że jest przynajmniej trzy razy więcej planet niż gwiazd i nawet statystycznie rzecz ujmując życie powinno wręcz tętnić we wszechświecie.

 

Poza tym odkrycie życia na innej planecie jest możliwe nawet jeśli się tam nie znajdziemy. Już wkrótce na orbicie znajdzie się bardzo zaawansowany teleskop kosmiczny James Webb Space Telescope. Ma być on znacznie potężniejszy od Hubble'a i dzięki niemu uda się analizować widma egzoplanet. Wykrycie na przykład metanu może wskazywać na to, że na danym globie żyją jakieś organizmy.

 

Zarówno Wertheimer jak i Shostak zwrócili też uwagę na to, że są pewne sposoby poszukiwania cywilizacji pozaziemskich. Ich zdaniem najlepiej jest nastawić się na wyłapywanie zorganizowanych sygnałów radiowych oraz laserowych. Ich zdaniem bardzo możliwe jest to, że takie sygnały zostały już przeoczone przez naszą cywilizację.

 

Wskazano, że nasza własna cywilizacja emituje ślad radiowy, który jest wysyłany w kosmos. Przedstawiając to obrazowo stwierdzono, że sygnały seriali telewizyjnych z lat osiemdziesiątych docierają właśnie do najbliższych nam gwiazd.

 

Przesłuchanie naukowców SETI przed Kongresem USA miało oczywiście konkretny powód, finansowanie projektu. Wertheimer zwrócił uwagę, że Chiny budują właśnie największy na świecie radioteleskop o średnicy 500 metrów, który będzie większy od radioteleskopu Arecibo, z którego korzysta SETI.

 

Wciąż nie jest jasny los proponowanego Square Kilometre Array, który miał się stać najnowszym radioteleskopem tego typu, być może przesłuchanie naukowców umożliwi szybsze jego dokończenie co spowoduje, że USA nie straci dystansu do Chin nawet w tak nietypowej dziedzinie jak poszukiwanie obcych cywilizacji.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)


Komentarze

Portret użytkownika CeZetKa

"Tysiące kosmitów przebywa na

"Tysiące kosmitów przebywa na Ziemi"- co za brednie hahah. Niewiem czy ktoś na to wpadł, ale na Ziemi są ich przynajmniej setki miliardów. Bo jakby na to nie patrzeć to wazystkie organizmy na naszej planecie z robalami i roślinami włącznie to właśnie kosmici. Tak, jesteśmy kosmitami bo z której strony nie patrzeć nasza Ziemia też znajduje się w kosmosie więc mamy prawo tak właśnie się nazywać. Natomiast jeżeli chodzi komuś o istoty pozaziemskie to proponuję nazywać rzeczy po imieniu zamiast robić z siebie jakiegoś kapuśniaka ;P

Portret użytkownika Arcanum.

Chociaż jestem ze ściany

Chociaż jestem ze ściany wschodniej, a rodzice nie mają problemu z rosyjskim to w młodym pokoleniu z trudem cyrylicę czytamy, a i tak można to uznać jeszcze za powód do dumy.
Ten wykład Trelebova jest gdzieś z napisami po polsku? Smile

Portret użytkownika kajemaro

Zastanawiając się nad tym czy

Zastanawiając się nad tym czy spotkamy jakąś inteligentną formę życia przez następne kilkaset lat może być wątpliwe, dlaczego?
1. obszar poszukiwań
2. sposób rozwoju danej cwywilizacji (jak będziemy w stanie odebrać ich sygnały, jeżeli poszli innym torem ewilucji)
3. miliardy lat trwania wszechświata.
Jestem dobrej myśli, że coś znajdziemy ale również obawaiam się, że już dawno cywilizacje w zasięgu naszego "wzroku" mogły wyginąc..... lub jeszcze nie powstały.
 

Portret użytkownika dasdas

Albo może po prostu nie chcą

Albo może po prostu nie chcą jeszcze się do nas "odzywać".Istnieje coś takiego jak rozwój duchowy i między ludźmi a inną zaawansowaną cywilizacją jest zbyt duża przepaść i zwyczajnie nasza rasy by się nie "dogadywała" z najbardziej błachych lub różnych.

Portret użytkownika CeZetKa

Na pierwszy rzut oka widać

Na pierwszy rzut oka widać już, że był prostakiem. Jaki uczony wymyslilby chatę na sprężynach?? Ludzie mają w życiu cel, ideały, którymi podążają a wami kierują bzdurne teksty z byle brukowca. I jak na świecie ma być dobrze skoro cała horda debili z pseudoprofesorami od siedmiu boleści, którzy nie dość, że sami nie rozumieją co mówią i w to nie wierzą to jeszcze buntują ludzi przeciwko sobie robiąc im z mózgu sieczke. A drą za to niemałe pieniądze. Pięknie kurwa, pięknie. Wstyd ludzie naprawdę!!

Strony

Skomentuj