Amerykanie tworzą rój dronów zdolnych do budowy bazy księżycowej

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Inżynierowie z University of Arizona otrzymali grant od NASA na opracowanie zaawansowanych sposobów wydobywania zasobów naturalnych w kosmosie. Ogłoszenie na ten temat zostało opublikowane na stronie internetowej uczelni.

 

Odkrywcy kosmosu mają nadzieję, że ustanowione bazy na różnych ciałach w Układzie Słonecznym staną się rzeczywistością w ciągu tej dekady. Przy wystrzeleniu z Ziemi pojazdów kosmicznych liczy się każdy kilogram, dlatego znacznie bardziej opłacalne będzie wykorzystanie lokalnych zasobów przy budowaniu baz.

 

Dotacja w wysokości 500 000 dolarów, którą otrzymał zespół kierowany przez Jekana Thangę i Mo Momayeza, ma na celu opracowanie roju autonomicznych robotów dla Księżyca. Roboty te będą współpracować, aby poszukiwać, kopać, wydobywać minerały, a nawet budować.

Aby to osiągnąć, inżynierowie planują wykorzystać samouczący się system sterowania. Nie tylko nauczy o roboty efektywnej współpracy podczas testów na Ziemi, ale również uwzględni doświadczenie zdobyte w rozwiązywaniu rzeczywistych problemów do dalszej optymalizacji. 

„W pewnym sensie jesteśmy jak rolnicy. Planujemy kultywować talenty całej rodziny tych stworzeń do konkretnych zadań ”- mówi Jekan Thanga

Studenci uczelni będą również mogli obserwować postępy w rozwoju dronów, a nawet uczestniczyć w nich. Naukowcy podkreślają, że rój autonomicznych robotów nadal nie zastąpi całkowicie astronautów. Najwyżej wyręczy ich od ciężkiej i żmudnej pracy i da im możliwość skupienia się na ważniejszych i bardziej skomplikowanych zadaniach.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Jakie oni niby chcą

Jakie oni niby chcą wykorzystać lokalne zasoby księżycowe ??? Czy im się marzy księżycowa cementownia , cegielnia i zakład kamieniarski ? Chyba żaden z nich nie ma rozeznania ile energii i sił potrzeba do wydobycia czegokolwiek tu na ziemi a co dopiero tam ? Zbudować na księżycu za pomocą dronów to sobie można co najwyżej babkę z "piasku" a i to będzie trudno bez wody . 

Portret użytkownika Bimi

Nie musisz zaraz demaskować

Nie musisz zaraz demaskować zasad działania androna.

Wprowadzamy nową technologię zasilania grawitonowego. Nasze nowe napędy potrafią wytworzyć cztedziestokrotność siły przyciągania ziemskiego. Ale - to tylko testy.

Portret użytkownika moon fake

Samo to że wysyłaja drony

Samo to że wysyłaja drony zamiast astronautow powinno dać ci do myślenia. Poza tym nie maja ochrony przed promieniowaniem a tuż przy koncu wyscigu na księżyc rosjanie mieli problemy z oślepiajacym promieniowaniem na wys 1000 km dlatego "wyprzedzili" ich w studiu Stanleya amerykanie. Zobacz mój drugi link. Z resztą chyba jednak opiszę to na moim blogu - pierwszy link

Skomentuj