Amerykanie po pół wieku powrócili na Księżyc

Kategorie: 

Nova-C IM- 3 [Intuitive Machines]

Po niemal półwiecznej przerwie, Stany Zjednoczone triumfalnie powróciły na powierzchnię Księżyca, tym razem za sprawą prywatnego przedsiębiorstwa. Lądownik Nova-C, stworzony przez firmę Intuitive Machines, z sukcesem osiadł na Srebrnym Globie, zdobiąc kartę historii jako pierwszy prywatny statek kosmiczny, który osiągnął powierzchnię naszego naturalnego satelity. W świetle blasku tego osiągnięcia, warto przyjrzeć się bliżej zarówno technologicznym jak i eksploracyjnym aspektom misji IM-1, która przyniosła ten historyczny sukces.

 

Nova-C, znany również pod imieniem "Odyseusz", jest częścią programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS) NASA, mającego na celu dostarczanie ładunków naukowych i technologicznych na Księżyc. Osiągnięcie to nie tylko przekreśla długą przerwę w amerykańskich lądowaniach na Księżycu od czasu misji Apollo 17 w 1972 roku, ale również otwiera drzwi dla przyszłych komercyjnych i naukowych przedsięwzięć w przestrzeni kosmicznej.

 

Lądownik Nova-C, wznoszący się na wysokość niemal 4 metrów, został wyposażony w sześć nóg, które zapewniły mu stabilność podczas lądowania. Zasilany panelami słonecznymi, jest w stanie wygenerować 200 W mocy na powierzchni Księżyca, co pozwala na autonomiczną pracę i transmisję danych przez około tydzień, do momentu nadejścia księżycowej nocy. Jego zdolność do przetransportowania ładunku do 100 kg stanowi kluczowy element w dostarczaniu narzędzi naukowych i technologicznych na Księżyc.

 

Misja IM-1, rozpoczynając się 15 lutego 2024 roku za pomocą rakiety Falcon 9, zakończyła się pomyślnym lądowaniem na powierzchni Księżyca 21 lutego 2024 roku. Mimo że lądownik przewrócił się na bok po lądowaniu, był w stanie przekazać pewne dane z powrotem na Ziemię. Choć nie wszystkie anteny były odpowiednio zorientowane do transmisji większości danych misji, to jednak sam fakt funkcjonowania sprzętu w tak ekstremalnych warunkach jest świadectwem inżynierskiego majstersztyku i otwiera drzwi do przyszłych misji eksploracyjnych.

 

W kontekście dalszej eksploracji, Intuitive Machines planuje kolejne misje, takie jak IM-2, która ma na celu lądowanie w pobliżu południowego bieguna Księżyca. Misja ta, oczekiwana nie wcześniej niż w czwartym kwartale 2024 roku, będzie obejmować próbnik lodu TRIDENT do pobierania próbek lodu z poniżej powierzchni Księżyca oraz spektrometr masowy MSolo do pomiaru ilości lodu w próbkach. To z kolei stanowi krok w kierunku długoterminowej obecności ludzkości na Księżycu i dalszej eksploracji kosmosu.

 

Przekraczając granice możliwości technologicznych i rozszerzając nasze horyzonty poznawcze, misja IM-1 prowadzona przez Intuitive Machines ustanawia fundament pod przyszłą eksplorację kosmosu, zarówno przez prywatne przedsiębiorstwa, jak i misje państwowe. Pomimo wyzwań, jakie niesie eksploracja kosmiczna, determinacja i dążenie do zdobycia nowej wiedzy pozostają niezmienne, a sukces misji Nova-C na Księżycu jest tego jasnym dowodem.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika spokoluz

czy Twardowski był iluminatem

czy Twardowski był iluminatem tak jak ty ?  Niekt nie nakręcił filmów z lądowaniem Twardowskiego na kogucie na księżycu ale usrańcy misji apollo nagrali taki film - jest jedna różnica - byliśmy pierwsi z Twardowskim na księżycu

Nawet kacapy i ukroland tego jeszcze nie podważył - daję jednak zakład na biliardy baksów , że niedługo wypłyną wieści , że Twardowski był ukropem.

Bo -kokainking to Żełeński a genralny dowódca to Syrski - co mają wspólnego ?  Polskie nazwiska !!! Budanow na kacapskie nazwisko a jest to szef SSuk tzw. dla niepoznaki SBU , które w polinie zostały zlikwidowane bo przejęły kontrolę nad CBŚ ( opcję ABW odpuście sobie bo to ściema ) , tuSSk likwiduje ss ze wschodu a wchodzi ss z zachodu - żadna różnica te i te nas nienawidzą.

Ale , ale ...... zaczęło się czyszczenie komina i magiszterenko będzię miał napływ świeżonek z Raczkach zarządzanego przez rokitę , prezesa Piekło Polskie S.A.

Ciężko będzie z porozumiewaniem się bo oni ni chuja nie gawarit po pszekowsku ale kacapski perfekt znają i trza bydzie tam postawić recepcjonistę z nóżkami łyski.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Bartosz Maski

Nie ma sensu łykać tej papki.

Nie ma sensu łykać tej papki. Ani nawet dyskutować, podejmowanie tematu jest błędem. Pierwszą rzeczą jaką można zrobić to bojkot wszystkiego co jest w reklamach. To byłoby jak wyjęcie kamienia z fundamentu. Bo jesteśmy rozgrywani. Cwaniaki trąbią przez tubę, że coś zrobią a jak widzą że opór jest słaby to to realizują. 

Więc najsamprzód bojkot wszystkiego co jest w reklamach. Z resztą co by to było - same lekarstwa. Taki blok reklamowy jest jak szkolenie z farmacji. 

Zapamiętujemy co widzieliśmy w reklamie i tego nie kupujemy. Później wypracujemy strategię jak traktować wiadomości ze ścieku. Wbrew pozorom to w ten punkt trzeba uderzyć.

Portret użytkownika maracash

A pod spodem zdjęcie

A pod spodem zdjęcie przedstawiające ostatnie chwile, przed tym, wiekopomnym, lądowaniem na księżycu...

...yyyyyyy...a nie, przepraszam, to jednak zdjęcie krążące po ukraińskim telegramie i przedstawiające prawdopodobnie uzbrojonego ukraińskiego drona, znajdującego się w polskiej przestrzeni powietrznej i rozpoznającego protestujących polskich rolników, jako zagrożenie do zlikwidowania. 

ps - zdjęcie pochodzi z tweeterowego (mocno proukraińskiego) konta WarNewsPL, stąd istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie jest fakenewsem. W sieci trwa dyskusja na ten temat. Nie mi oceniać. Zostawiam i niech każdy sobie sam "zważy" argumenty za i przeciw. 

*** W czasie, gdy większość szukała pieniędzy, my szukaliśmy prawdy ***

Portret użytkownika spokoluz

Wkrótce czas się skończy i

Wkrótce czas się skończy i aby przykryć prowokację usrańską w polinie przeciw białorusom czy kacapom należy zająć gawiedź jakimiś dobrymi tematami .

To usrania i ulnadkorpobiznes zachodni potrzebuje drugiego , trzeciego czy czwartego frontu przeciw kacapii aby nie stracić ulandowna. Grają już armenią i kosowem a na tapetę wjeżdża naddniestrze.

 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika wiktor wektor

Podobnie "robią swoje"

Podobnie "robią swoje" kierowcy karetet (ambulansów) i rukwy jeżdzą po wsiach na sygnałach (sami bez nikogo w środku !) kręcąc się po okolicy i wyjąc jadąc przy tym powoli, tylko poto by ludzie myśleli że się coś dzieje czyli dla wywarcia strachu. 

Portret użytkownika Bartosz Maski

Tacy Rosjanie przecież nas

Tacy Rosjanie przecież nas nie znają. Mnie nie znają i was też nie znają. A kogo znają? Znają naszych przedstawicieli, których ja na przykład nie wybierałem. Kogoście ludziska wybrali że nas tak nienawidzą?

https://www.tiktok.com/@magdalena_magda_sylwia/video/7338334408316947744?_d=eal47ea8ekefjk

 

 

A gdyby tak się stało że ruskie zajęliby w jedną noc całą krainę U to co by się stało? Zabili by tysiące? Bo i się wydaje że rozliczyliby w pierwszej kolejności zbrodniarzy. Zmienili by władze i wprowadziliby nowe porządki i tyle. Jak ma któryś coś do rozliczenia to niech się rozliczy a nie zasłania sie tymi biedakami. 

Portret użytkownika spokoluz

zmieniłeś posty czy admin

zmieniłeś posty czy admin wyciął - wiesz o do czego pnę. 

ZACOFANIE 01 . Ty wiesz , ja wiem , wielu tu wie choć udają głupkuf , ale wszyscy gracie do jednej P ramki.

jebiecie niewinnych boście głupie a piszecie , żeście mundre. Idiotyzmu nie uleczę ale skoro prafo głosi zadośćuczynienie za czyny  to czekam na to aby to zostało zadośćuczynionie głąby.

01 - średnoiwiecze , hmmmm - ale trąca starożytnością  .

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Bartosz Maski

Ja skróciłem ten link.

Ja skróciłem ten link. Dostałem go przez messenger a chyba udostępnienie dopisuje jakąś frazę do linku co wydłuża go w nieskończoność. 

Nie irytuj się, ja nie gram do żadnej bramki. Jestem tylko zdania że nie wolno przejść obojętnie koło niektórych spraw. 

Takie forum jest jak staropolski wiec - jak można się wypowiedzieć to chyba dobrze gdy sa głosy z wielu stron, prawda? 

Na pewno każdy wierzy że to on właśnie ma świętą rację, ale prawda jest pewną wypadkową. Nie krytykuj mnie proszę, działaj, pisz, każdy tu szanuje twoje zdanie. Pozdro

Strony

Skomentuj