Amerykanie oddają do służby supernowoczesny lotniskowiec Gerald R. Ford

Kategorie: 

Artystyczna wizualizacja lotniskowca klasy Gerald R. Ford - źródło: Wikipedia

Marynarka Stanów Zjednoczonych wkrótce uzyska lotniskowce nowej generacji. Będą one wyposażone w najnowsze technologie, w tym pojazdy bezzałogowych. Nowa klasa lotniskowców ma się nazywać tak jak pierwszy z nich, czyli Gerald R. Ford.

 

Jest to zupełnie nowy projekt okrętu tego typu od czasu budowy lotniskowców klasy Nimitz w latach 60-tych.  Ich ogromny rozmiar i ilość różnych struktur na płycie lotniskowej powoduje, że statek ten bywa nazywany "pływającym miastem". Biorąc pod uwagę fakt, że amerykańskie lotniskowce mają wyporność 100 tysięcy ton, nie wydaje się być to zbytnią przesadą.

 

Budowa pierwszego lotniskowca klasy Ford, dobiega właśnie końca i okręt „Gerald R. Ford” zostanie uroczyście uruchomiony w dniu 9 listopada w ramach specjalnej ceremonii. Jednak oficjalnie wejdzie do służby w Marynarce Wojennej dopiero w 2016 roku. Lotniskowiec „Gerald R. Ford” ma zastąpić wysłużonego Enterprise (CVN 65).

 

Nowe lotniskowce amerykańskie będą posiadać cały szereg zaawansowanych technologii, w tym najnowszej generacji systemów radarowych i bardziej efektywną elektrownię jądrową.  Statek posiada również duży pokład i trzy windy dla samolotów.  Usprawnienia te pozwalają okrętom tej klasy na wykonywanie do 25 procent większej ilości misji niż ich poprzednicy - lotniskowce klasy Nimitz.

 

Najbardziej doniosła modyfikacja to zdolność do uruchamiania z jego pokładu dronów. Spowoduje to, że organizowanie śmiercionośnych ataków z wykorzystaniem bezzałogowców będzie łatwiejsze. Wspomniane "pływające miasto" będzie domem dla ponad 4600 członków załogi. Znajdzie się tam też do 75 samolotów F-35C Lightning II oraz F/A-18E/F Super Hornet.

 

Ponadto warto wspomnieć, że nowy lotniskowiec jest najbardziej energooszczędnym statkiem, jaki kiedykolwiek zbudowano i pierwszym wykorzystującym na pokładzie systemy bardziej elektryczne, zastępując przestarzały parowe. Całe okablowanie ma astronomiczną długość 3 000 000 metrów kabli elektrycznych. Nowe lotniskowce zapoczątkują nową erę w historii amerykańskiej potęgi militarnej. Są one zaprojektowane do służby przez 50 lat.  Drugi i trzeci okręt tej klasy - USS John F.  Kennedy i USS Enterprise rozpoczną prace odpowiednio w 2025 i 2027 roku.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj