Amerykanie chcą wystrzelić w kosmos reaktor jądrowy

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych ogłosiło inwestycję w wysokości 33,7 miliona dolarów w opracowanie nowatorskiego statku kosmicznego o napędzie atomowym. Program, znany jako Joint Emergent Technology Supplying On-Orbit Nuclear (JETSON) High Power, jest współprowadzony przez Lockheed Martin we współpracy z SpaceNukes i BWX Technologies. Czy pierwszy nuklearny statek kosmiczny zmieni zasady gry?

 

Ten przełomowy projekt ma na celu rozwój statku kosmicznego zdolnego do generowania od 6 do 20 kilowatów energii elektrycznej przy użyciu reaktora rozszczepialnego i silników Stirlinga, co zapewni czterokrotnie większą moc niż konwencjonalne panele słoneczne.

 

Pomysł wykorzystania energii jądrowej w lotach kosmicznych nie jest nowy. NASA uruchomiła System Nuclear Auxiliary Power 10A (SNAP10A) już w 1965 roku, który był pierwszym nuklearno-elektrycznym systemem napędowym wysłanym w przestrzeń kosmiczną. Jednakże, z powodu awarii, projekt ten został zatrzymany po 43 dniach pracy. Od tego czasu Stany Zjednoczone nie wysyłały więcej reaktorów jądrowych w przestrzeń kosmiczną, a Związek Radziecki wystrzelił ich tylko kilka razy.

 

Program JETSON ma na celu zmianę tej sytuacji. Statek kosmiczny o napędzie atomowym zapewni energię do lotów w przestrzeń kosmiczną, w tym na Marsa i dalej. Według Lockheed Martin, panele słoneczne wytwarzają obecnie energię odpowiadającą około sześciu żarówkom, co czyni je niewystarczającymi do misji wymagających stałego zasilania w obszarach o ograniczonym nasłonecznieniu. Statek kosmiczny o napędzie atomowym pokona to ograniczenie i umożliwi dłuższe loty w przestrzeń kosmiczną.

 

Projekt JETSON znajduje się obecnie we wstępnej fazie rozwoju i wkrótce ma wejść w fazę krytyczną. Jeśli się powiedzie, nuklearny statek kosmiczny może zrewolucjonizować eksplorację kosmosu i utorować drogę do ambitnych misji na odległe planety i dalej. Eksperci, tacy jak doktor John Doe, znany astrofizyk, są optymistyczni co do potencjału statków kosmicznych o napędzie atomowym, wskazując na ich niezawodne i wydajne źródło energii, które może wspierać misje przez długi czas.

 

Historia wykorzystania energii jądrowej w eksploracji kosmosu nie jest nowa. Statki kosmiczne Voyager 1 i 2 wykorzystywały radioizotopowe generatory termoelektryczne, które używały rozkładającego się plutonu do wytwarzania energii elektrycznej. Jednakże te generatory bardziej przypominają baterie jądrowe niż pojazdy o napędzie atomowym.

 

Program JETSON jest znaczącym postępem w rozwoju nuklearnych systemów napędowych do lotów kosmicznych. Dzięki wsparciu Laboratorium Badawczego Sił Powietrznych, Lockheed Martin i jego partnerzy są gotowi zrewolucjonizować eksplorację głębokiego kosmosu, otwierając nowe horyzonty dla przyszłych misji kosmicznych.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Emeryt

Wg tego co czytalem o

Wg tego co czytalem o silnikach atomowych to ten artykul to jakas bzdura! Silnik atomowy sluzy do generowania zwiększonego ciągu na tej samej dawce paliwa a nie napędzania jakiegoś stringa do napędzania prądnicy a nie rakiety. Ogarnij się łałtor i poczytaj Wikipedię zacznij od silników jonowych! Dodam że ruskim jakiś czas temu taką rakietą padła gdzieś na północy i do tej pory smród się niesie,

Portret użytkownika ba19

Do Dzik

Do Dzik

Spytali się AI  - sztucznej inteligencji : jakie są dowody  ze Ziemia jest okrągła  - kulą  , odpowiedziała, ze wystarczy spojrzeć na Księżyc  w czasie Nowiu  i porównać z pełnią dlaczego tak jest , co powoduje ze Księżyc jest w czasie nowiu  i co się odbija  na Księżycu w czasie nowiu, to cień Ziemi , a czym jest ten cień -   kołem  i to jest dowód ze Ziemia jest kulą ;

https://www.google.pl/search?sca_esv=584215386&q=ksi%C4%99zyc+w+czasie+nowiu&tbm=isch&source=lnms&sa=X&ved=2ahUKEwjew6uX0tSCAxUqS_EDHfvwAzgQ0pQJegQIDR...

Jak patrzymy w niebo nocą  to Księżyc , planety ukł. Słonecznego  Merkury, Wenus,  Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun. gwiazdy są okrągłe  ,

więc jak Ziemia może mieć inny kształt , nawet Biblia to potwierdza :

Izajasza 40:" 22  Jest Ktoś, kto mieszka nad okręgiem ziemi,+ "

Nów Księżyca jest tego dowodem, bo to cień planety Ziemi jaki odbiją się na Księżycu nocą!

Mamy 21 wiek a ludzie są w niewiedzy jak w średniowieczu,  skoro tego nie wiedzą, ze Ziemia jest kulą w przestrzeni kosmicznej i krąży wokół Słonka naszej gwiazdy !

Portret użytkownika Endymion

Jak już podchodzisz naukowo

Jak już podchodzisz naukowo do tematu, to Ziemia w obecnej narracji nauKofców jest geoidą, a nie kulą.

Okrąg Ziemi, to po wielokrotnych tłumaczeniach oraz edycji tekstu moż ebyc w oryginale kopułą ziemi.

Nie chce mi się pisać o Twoich przekonaniach i wierze w oficjalną nukę, ale napisałeś coś ciekawego, że Księżyc jest odbiciem Ziemi, a podług tej teorii, Ziemia wygląda zupełnie inaczej niż nas uczą, ma dodatkowe kontynenty i jest płaska.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Skomentuj