Amerykanie chcą stworzyć reaktor jądrowy na Księżycu

Kategorie: 

Źródło: Własne

Naukowcy z NASA i Departamentu Energii USA, przetestowali ostatnio kluczowe technologie do opracowania reaktora jądrowego operującego na powierzchni Księżyca. Planowo, mógłby on zasilać bazę na Księżycu lub Marsie. Specjaliści są przekonani, że mogą zbudować „bezpieczny, niezawodny i wydajny” reaktor w ciągu następnych kilku lat.


Naukowcy twierdzą, że do 2026 roku stworzą zarówno sam reaktor jak i system bezpiecznego startu i lądowania. Wbrew pozorom jest to bardzo ambitny cel a część z naukowców uważa wręcz, że zbyt ambitny. Na przełomie września i października planowane jest opublikowanie wniosku o wstępne zebranie i ocenę projektów firm które podejmą się tego zadania, a na początku przyszłego roku wyłoniona zostanie firma wykonawcza.


Przedstawiciele Departamentu Energii twierdzą, że jedynym celem tej elektrowni jest zasilanie wszystkiego, co wiąże się z próbą zbadania południowego bieguna Księżyca. Ich formalna prośba oznacza, że ​​otrzymają pomysły z całej istniejącej infrastruktury badań jądrowych.

 

Reaktory jądrowe działają na zasadzie rozszczepiania atomów i uwalniania energii w postaci ciepła, które jest przekształcane w energię elektryczną. Pomysł wykorzystania energii jądrowej w kosmosie sięga późnych lat pięćdziesiątych XX wieku, kiedy rozważano wykorzystanie jej jako źródła energii dla Projektu Orion. W latach 60. XX wieku NASA opracowała serię kompaktowych, eksperymentalnych kosmicznych reaktorów jądrowych w ramach programu Systems Nuclear Auxiliary Power. Ostatecznie troska o bezpieczeństwo publiczne i międzynarodowy traktat zakazujący wykorzystywania energii jądrowej w kosmosie zatrzymały rozwój tej technologii.


Obecnie rozważa się wykorzystanie energii jądrowej w misjach na Księżycu i Marsie. W przeciwieństwie do alternatyw, takich jak energia słoneczna, atom może zapewniać stałą energię, niezbędną dla systemów podtrzymywania życia, ładowania łazików i wydobywania zasobów. Energia słoneczna wymagałaby również użycia urządzeń do przechowywania energii, takich jak baterie lub ogniwa paliwowe, dodając niepożądane odpady.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika Cichy Leszy

Może mieli na uwadze że

Może mieli na uwadze że księżyc jak zresztą wszystko inne jest z nami skolerowane. Jeśli wybuchł by tam reaktor miało by to na pewno wpływ na procesy zachodzące na naszej planecie i kto wie może chcą go tam zdetonować Smile co by było jeszcze ciekawiej

Portret użytkownika Cichy Leszy

Może mieli na uwadze że

Może mieli na uwadze że księżyc jak zresztą wszystko inne jest z nami skolerowane. Jeśli wybuchł by tam reaktor miało by to na pewno wpływ na procesy zachodzące na naszej planecie i kto wie może chcą go tam zdetonować Smile co by było jeszcze ciekawiej

Skomentuj