Amerykanie chcą nałożyć sankcje na Międzynarodowy Trybunał Karny, bo ośmielił się oskarżyć Izrael o ludobójstwo

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Stany Zjednoczone rozważają nałożenie surowych sankcji na pracowników Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w odpowiedzi na wniosek prokuratora o wydanie nakazów aresztowania izraelskich przywódców. Ta kontrowersyjna decyzja MTK wywołała ostrą reakcję Kongresu i administracji Bidena, którzy bronią sojusznika, Izraela.

 

 

Republikańscy senatorowie, tacy jak Lindsey Graham, zapowiadają wprowadzenie ustawodawstwa mającego na celu zakazanie wydawania wiz oraz zamrożenie aktywów pracowników MTK i ich rodzin. Demokratyczni senatorowie, w tym Ben Cardin, również popierają te wysiłki, podkreślając konieczność ochrony Izraela przed "nadmiernymi" działaniami Trybunału.

 

Stany Zjednoczone mają długą historię niechęci wobec MTK, co widać w uchwaleniu American Servicemembers' Protection Act (ASPA) w 2002 roku. Mimo to, USA współpracowały z Trybunałem w niektórych sprawach, takich jak Darfur i Libia. Administracja Bidena zdecydowanie potępiła wniosek prokuratora, określając go jako "haniebny" i odrzucając jurysdykcję MTK w tej kwestii.

 

Debata w Senacie odzwierciedla napięcia między USA a MTK oraz silne poparcie Ameryki dla Izraela. Proponowane sankcje mają na celu powstrzymanie Trybunału przed podejmowaniem działań przeciwko amerykańskim sojusznikom, a tym samym chronić interesy i personel Stanów Zjednoczonych. Rozwój tej sytuacji może mieć daleko idące konsekwencje dla międzynarodowych relacji i polityki zagranicznej USA.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Powinniśmy też "nałozyć

Powinniśmy też "nałozyć sankcje". Milosevic Karadzic i Putin - nie zabili - tyle dzieci (co Netanjahu). Herod (przy nim) - to mucha. Proponuję rozwiązać Trybunał i uchwalić że ludzkość "wróciła - do swych odwiecznych zwyczajów"  - siłowego rozwiązywania, problemów egzystencjalnych. Po co nam ta dotychczasowa hipokryzja.

Skomentuj