Amazon wyśle w kosmos tysiące satelitów, aby umożliwić globalny dostęp do Internetu

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Korporacja Amazon ogłosiła plany wprowadzenia 3236 satelitów na orbitę Ziemi, aby zapewnić dostęp do Internetu na całej planecie. Ma to umożliwić w szczególności dostęp do Internetu dla biedniejszych i zacofanych technologicznie państw. Inicjatywa będzie znana pod nazwą Projekt Kuiper.

Amazon jest kolejną firmą, która postanowiła wykorzystać satelity do oferowania szerokopasmowego Internetu na całym świecie. W przeciwieństwie do tradycyjnego Internetu satelitarnego, plany Amazona obejmują umieszczenie satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej, dzięki czemu mogą być one obsługiwane tanio i z mniejszymi opóźnieniami. Dla porównania SpaceX planuje uruchomienie aż 12000 satelitów. Pojawiły się również pogłoski, jakoby Facebook również zamierzał zainwestować w ten rodzaj usługi.

Projekt Kuiper zakłada rozmieszczenie satelitów na trzech różnych wysokościach: 784 sztuki na wysokości 590 km, 1296 na wysokości 610 km i 1156 na wysokości 630 km. Satelity będą zapewniać dostęp do Internetu w obszarach od 56 stopni na północ (mniej więcej środek Szkocji) do 56 stopni na południe (poniżej najdalej wysuniętego końca Ameryki Południowej). Teoretycznie zasięg powinien więc obejmować 95% populacji na Ziemi.

 

Rzecznik Amazona następująco scharakteryzował ambitne plany przedsiębiorstwa:

Projekt Kuiper to nowa inicjatywa, mająca na celu uruchomienie konstelacji satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej, która zapewni szybką łączność szerokopasmową o małym opóźnieniu dla społeczności na całym świecie. Jest to długoterminowy projekt, który przewiduje obsługę dziesiątek milionów ludzi, obecnie pozbawionych dostępu do szerokopasmowego Internetu. Mamy nadzieję na partnerstwo z wieloma firmami, które podzielają naszą wizję przyszłości.

Póki co Amazon nie ogłosił, czy zamierza zbudować własne satelity, czy też je zakupić. Nie wiadomo również, w jaki sposób mają zostać wprowadzone na orbitę. Teoretycznie wszystko jest przesądzone, ponieważ właściciel Amazona, Jeff Bezos, posiada również własną firmę kosmiczną, Blue Origin. Rzecznik zaznaczył jednak, że Amazon będzie uważnie patrzył na wszystkie możliwe opcje. 

Projekt Kuiper będzie wymagał również zbudowania sieci stacji naziemnych do komunikacji z satelitami. Nie wyznaczono żadnych ram czasowych, kiedy satelity Amazona zostaną wysłane na orbitę, ale zanim do tego dojdzie, firma będzie musiałą uzyskać zgodę Federalnej Komisji Łączności. Amazon będzie musiał m.in. przedstawić plan bezpiecznego usunięcia satelit z przestrzeni kosmicznej. NASA zwraca coraz większą uwagę, aby nie dochodziło do takich sytuacji, jak w przypadku Indii, które solidnie naśmieciły na orbicie. Więcej o tym pisaliśmy tutaj.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika hs100

Biedniejsze i zacofane

Biedniejsze i zacofane państwa wolą 'inwestować' w 500 plus, Mama plus, 300 plus, Dada plus i inne plusy, czyli przeżerać i prze..rać swój budżet. Apele żeby zreformować bandyckie podatlki i dać preferencje dla biznesu, dla mołodych którzy próbują otworzyc działalnośc trafiają jak grochem o ścianę. Rządzący sa głusi na podwyższenie kwoty wolnej od podatku i obniżenie Vaty o 2 punkty, woilą się bawić w Janosika.

Czy korporacje mają na siłę, na wcisk, budować fabryki w krajach gdzie ludzie tego nie chcą ?

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika 3plabc

Zakładam, iż te dziesiątki

Zakładam, iż te dziesiątki milionów biednych odciętych od neta bardziej interesuje zawartość pustego garnka, oraz dziurawe spodnie na d... niż nowe seriale na Netfixie, czy pornusy z redtube.

Ps. W kwestiach zaśmiecania orbity to jankesów nikt na razie nie pobije... Amazon ze SpecX jeśli chcą umieścić łącznie 15000 satelitów to ich chyba pogięło. Niech teraz każda korporacja w imię wolności wyboru oraz walki z monopolem wrzuca po 5 tys. na orbitę. Tylko opracować laserek dużej mocy i walić jak do kaczek, a w razie czego to nie my... hehehe.

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika MDG

Przecież się im pomaga.

Przecież się im pomaga. Przynajmniej robi tak Wszechameryka ładując tam setki milionów dolarów każdego roku w rozwój infrastruktury wodnej czy pomagając naprawić tamę, którą czarni nie chcą naprawiać bo myśleli, że to wieczna konstrukcja, która ma przetrwać millenia.

Europa rzuciła 20 lat temu kondomy to czarni zamiast ich używać woleli robić z nich baloniki i zbiorniki na wodę pleniąc się w milionach.

Co dla dobra Afryki i krajów zacofanych zrobiła Maskwa?

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Strony

Skomentuj