Amazon otworzył pierwszy na świecie sklep bez kas i gotówki

Kategorie: 

Źródło: Flickr/JJ Merelo/CC BY-SA 2.0

Popularne na całym świecie przedsiębiorstwo Amazon otworzyło właśnie pierwszy sklep, który nie posiada żadnych kas. Co więcej, w tym sklepie nie płaci się tradycyjną gotówką a rewolucyjne rozwiązanie ma całkowicie wyeliminować problem kolejek.

 

Amazon Go to pierwszy tak zaawansowany technologicznie sklep, który zamiast kas posiada specjalne bramki i korzysta z inteligentnego monitoringu. Klienci mogą wejść do środka, wziąć dowolne produkty i swobodnie wyjść na zewnątrz zamiast ustawiać się w kolejkach. Oczywiście zanim wyjdą ze sklepu, muszą zapłacić za to co chcieli kupić.

 

Amazon Go jest naszpikowany kamerami, które obserwują każdy ruch kupujących. Sztuczna inteligencja dokładnie analizuje ich poczynania. Klient w pierwszej kolejności musi zeskanować sklepową aplikację w czytniku przy bramce, a potem może robić zakupy. Każdy wzięty przez niego produkt jest dodawany przez sztuczną inteligencję do wirtualnego koszyka, a gdy ten opuści sklep, należna kwota jest automatycznie pobierana z karty płatniczej. System potrafi samodzielnie rozróżniać produkty i bierze nawet pod uwagę sytuację, gdy dana osoba rozmyśli się i odłoży przedmiot na półkę.

 

Nowoczesny sklep spożywczy Amazon Go został otwarty w poniedziałek w Seattle. W pierwszy dzień odwiedziły go tłumy ludzi i mimo zapewnień przedsiębiorstwa Amazon, pod sklepem utworzyła się sporych rozmiarów kolejka.

Amazon Go to przykład w pełni zautomatyzowanego sklepu obsługiwanego przez sztuczną inteligencję, gdzie ludzcy pracownicy zamiast siedzieć za kasami mogą uzupełniać towar na półkach. Amazon może w przyszłości postawić kolejne tego typu sklepy lub sprzedawać swój system innym firmom. Warunkiem korzystania ze sklepu Amazon Go jest posiadanie aktywnego konta na stronie Amazon, które należy powiązać z kontem w banku. Bez tego nie będziemy mogli nic kupić. Gdyby taki system został przyjęty w całym kraju, wirtualny pieniądz mógłby jeszcze szybciej zastąpić tradycyjną fizyczną gotówkę.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduKomentarze

Portret użytkownika pilippek

haaa hahhahaha

haaa hahhahaha

serio, cudowianki byle tylko nie zatrudniac ludzi i im placic

kolejki w sklepie to taki problem? super, to ludzie czekają teraz przed sklepem zeby wejsc w ogole i to niue problem?:D

Portret użytkownika 3plabc

p { margin-bottom: 0.25cm;

p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 120%;

Nowy porządek świata pełną gębą... i ta pozorna wolność... za cenę braku jakiejkolwiek prywatności i pełny nadzór systemu. Ja dziękuję. Tylko zamiast karty jeszcze chip pod skórę i wszystko. A jak się zbuntujesz to ci konto odetną i głodujesz na ulicy.

Portret użytkownika Dr Piotr

Dla zainteresowanych

Dla zainteresowanych prowadzących firmy i działalność gospodarczą..."nasze" władze planują wprowadzić ciągły, 24-godzinny monitoring kont firmowych. W razie stwierdzenia jakiś nieprawidłowości, konto będzie blokowane do wyjaśnienia przez właściciela. Oczywiście algorytm i kryteria tych nieprawidłowości są poufne. Za system oczywiście będzeimy płacić jako właściciele kont i w dodatku nie można odmówić monitoringu, bo będzie przymusowy.

Portret użytkownika ono mat opeja

Czysty Big Brother. W wielu

Czysty Big Brother. W wielu krajach zachodniej Europy, w sklepach takich jak np. Carrefour juz istnieja podobne rozwiazania, gdzie kasjerzy pelnia role jedynie monitoringu zawieranych tranzakcji.  Kasjerzy/skanerzy jedynie skanuja towar, a oplaty dokonuje sie przy uzyciu maszyn wplat/wyplat. A dlaczego kasjerzy jeszcze sa potrzebni do skanowania produktow? Poniewaz lezy wciaz system monitoringu i przetrzymywania/analizy zebranych danych. Wdrozenie SI i poteznych baz danych kosztuje wciaz zbyt wiele by mozna bylo nimi zastapic ludzkich kontrolerow. Amazon przeciera/testuje nowe szlaki by obnizyc koszta technologii, ktora bedzie chcialo sprzedac innym molochom rynkowym. Produkty zywnosciowe to najlepszy rynek do zmuszenia baranow by beczaly wg. dyrygenta. Kazdy jesc musi. Jak sie nie dostosuje to nie zje. I nie bedzie zyc.

 

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Strony

Skomentuj