Amatorzy pomogli astronomom zidentyfikować prawie ćwierć miliona galaktyk

Kategorie: 

Źródło: NASA

Astronomowie biorący udział w ogromnej misji mapowania galaktyk zrekrutowali ponad 10 000 naukowców-amatorów w 85 krajach do ich poszukiwań. Teraz mają nadzieję znacznie zwiększyć liczbę ochotników do unikalnego projektu, który po raz pierwszy może ujawnić naturę ciemnej energii.

 

Projekt badawczy HETDEX (Hobby-Eberly Telescope Dark Energy Experiment) został uruchomiony w McDonald Observatory w Austin. Realizowany jest przy pomocy wolontariuszy biorących udział w programie Badacze Ciemnej Energii.

 

Za pomocą smartfona lub komputera wolontariusze pomagają zawodowym astronomom znajdować odległe galaktyki. Od czasu uruchomienia programu Dark Energy Explorers w lutym 2021 r. zidentyfikowali oni około 240 000 galaktyk. To prawie jedna dziesiąta liczby galaktyk, które naukowcy spodziewają się znaleźć podczas badania obszaru nieba o wielkości około 2000 księżyców w pełni.

 

„Odkrywcy Ciemnej Energii” korzystają z platformy Zooniverse. Po krótkiej odprawie ochotnicy oglądają obrazy astronomiczne i decydują, czy obiekty, które widzą, to galaktyki, czy przypadkowy szum. Celem programu jest stworzenie największej trójwymiarowej mapy kosmosu, w pełni skoncentrowanej na galaktykach we wczesnym wszechświecie, aby pomóc w badaniu ciemnej energii.

 

Dzięki tym badaniom naukowcy chcą dowiedzieć się, czy ciemna energia zmienia się w czasie, czy też jest stała. Uważa się, że co najmniej dwie trzecie wszechświata składa się z ciemnej energii. Zrozumienie, jak zachowuje się ciemna energia, jest ważnym pierwszym krokiem w kierunku ustalenia, czym dokładnie jest, ale astronomowie potrzebują ogromnej próbki odległych galaktyk do zbadania, aby obserwować ciemną energię w działaniu.

 

HETDEX to szeroko zakrojony przegląd ponad miliona odległych galaktyk przy użyciu jednego z największych teleskopów optycznych na świecie, 11-metrowego teleskopu Hobby-Eberle w McDonald Observatory w zachodnim Teksasie.

 

Wolontariusze badają obrazy za pomocą HETDEX, pomagając astronomom skrócić czas poświęcany na to zadanie o 90%. W ten sposób profesjonaliści mogą skoncentrować się na najbardziej złożonych klasyfikacjach.

 

Do tej pory zidentyfikowanie 247 000 galaktyk zajęło ochotnikom 3,75 miliona kliknięć. Każda kandydująca galaktyka jest testowana przez około 15 osób, aby poprawić dokładność.

Ocena: 

4
Średnio: 3.3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Rana Banicz

Wcale się nie dziwię, gdyż ja

Wcale się nie dziwię, gdyż ja co dziennie wynajduję przynajmniej kilka baniek galaktyk, tak a nawet planet człeko kształtnych. Amatorzy chetnie grają w piłke. A amatorki to są na pornhabie.

No dobra, bez jaj ale nauka to potega.

 

Portret użytkownika Janek Niewstaje

Z duszami zabitych nikt

Z duszami zabitych nikt rozmawiać nie będzie ,one są zamknięte i odizolowane od ludzi żywych.

Złe duchy idealnie podszywają się pod zmarłych ludzi aby oszukiwać i zwodzić, już dawno to zostało obnażone to paskudne kłamstwo.

One te złe duchy co istnieją na ziemi potrafią doskonale udawać zmarłych a wy "ciule" daliście się nabrać na takie sztuczkę.

Złe duchy wyszły z ciał olbrzymów zniszczonych wodami potopu, nienawidzą one człowieka, są złe i powodują szkody.

Portret użytkownika Medium

Z duszami zabitych nikt

Z duszami zabitych nikt rozmawiać nie będzie ,one są zamknięte i odizolowane od ludzi żywych.

 Są tacy, co te dusze zbierają i odprowadzają.

Złe duchy wyszły z ciał olbrzymów zniszczonych wodami potopu, nienawidzą one człowieka, są złe i powodują szkody.

A skąd Ci to wiadomo? 

Portret użytkownika łałciekawehistorie

jak tam, zero informacji o

jak tam, zero informacji o tym, że ukrainskie drony zaatakowały setki kilometrów wgłąb Rosji i teoretycznie w tym zasięgu jest sama Moskwa?:))

jak byłą informacja, o upadku w Polsce rakiety ukrainskiej obrony ppl to przeciez cala ruska propaganda i ruskie trolle wyłu tutaj, że polska i nato nie mająobrony przeciwlotniczej Lol

Portret użytkownika Endymion

Tak jest jak mówisz.

Tak jest jak mówisz. Kościólek burzył miejsca kultu Słowian i budował tam swoje. Ponoć pod Wawelem jest jeden z najważniejszych czakramów Ziemi i od 40 lat podziemia są zamknięte z powodu "remontu", kto to kupuje? Pod Poznaniem są ogromne kanały wymurowane z cegły, gdzie można by pływać żaglówką z masztem (gdyby wiatr był), oczywiście zamkniętę, ale znam kilka osób, które to widziały z racji swojej pracy. Jest taki film "KANAŁ" Z1956 ROKU "Ostatnie chwile Powstania Warszawskiego, oddział żołnierzy AK próbuje przejść przez kanały do broniącego się jeszcze Śródmieścia." Mi ten kompleks wydawał się niemożliwy do zbudowania, a po latach odkryłem, że pod Poznaniem jest dużo większy! Jak to zbudowano taczkami, łopatami, kilofami i końmi? Taki tunel na Zakopiance budowano prawie 6 lat najnowocześniejszym sprzętem. Metro warszawskie to 25 lat. O czymś na nie mówią! O technologii, którą pogżebały wojny. 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Endymion

Archaiczny to bez koparek i

Archaiczny to bez koparek i sprzętu, a że tam postęp jest nikły, to wina postępu XXIw. Na budowach, które widuję, jeden pracuje, a 5 patrzy..Jeden robi, pięciu leży, a 100zł się należy.Nie mam pojęcia jak przy obecnej technologii by stworzyli kanały pod Poznaniem. Archeologowie wyposażeni w dźwigi próbowali zbudowac pitamidę.. nie dali rady. Kamienie Stonehage ustawiali długo, a to tylko kilka melchirów, a woleli odlać je z gipsu.. Historię nam przeinaczono i dopisano. Taka Góra Chełmska w Koszalinie.. kościólkowi zaorali naszą wiarę i postwili kościółem w miejscu mocy. 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Strony

Skomentuj