Alkohol przyspiesza biologiczne starzenie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy z Wielkiej Brytanii i USA odkryli, że picie alkoholu przyczynia się do skrócenia telomerów, czyli przybliża starzenie biologiczne.

Wszyscy wiedzą o niebezpieczeństwach związanych z alkoholem, ale nawet naukowcy niewiele wiedzą o jego wpływie na starzenie biologiczne. Wiadomo, że jest ściśle związany z tak zwaną niedoreplikacją terminalną i pozostaje jej najważniejszą przyczyną.

 

Mówiąc najprościej, starzenie biologiczne zależy od skracania telomerów, końców chromosomów. Faktem jest, że w każdym cyklu podziału telomery komórkowe są skracane z powodu niezdolności polimerazy DNA (enzymu zaangażowanego w replikację DNA) do syntezy kopii DNA od samego końca. Może jedynie dodawać nukleotydy do już istniejącej grupy 3'-hydroksylowej.

 

Naukowcy z uniwersytetów w Oksfordzie (Wielka Brytania) i Yale (USA) postanowili ustalić związek między spożyciem alkoholu a procesem końcowego niedoreplikowania. Swoje odkrycia przedstawili w czasopiśmie Molecular Psychiatry. Autorzy pracy wykorzystali dane dotyczące 245 354 uczestników zaczerpnięte z brytyjskiego Biobanku. Większość z nich piła alkohol, 4% piło w przeszłości, a tylko 3% nigdy nie piło. Ponad połowa badanych, 51 procent, to mężczyźni, 49 procent to kobiety, a mediana wieku wynosiła 57 lat.

 

Naukowcy zastosowali metodę randomizacji Mendla. Zwiększenie dawki (do 32 jednostek na tydzień) doprowadziło do jeszcze większego skrócenia telomerów – do trzech lat. Odkryli, że w porównaniu z piciem dwóch dużych 250-mililitrowych kieliszków wina (sześć jednostek) tygodniowo, dziesięć takich samych kieliszków (ponad 29 jednostek) w tym samym czasie wiązało się z szybszym skróceniem telomerów o jeden do dwa lata. Osoby, u których zdiagnozowano zaburzenia związane z używaniem alkoholu, miały znacznie krótsze telomery w porównaniu do osób, które nie miały takich problemów.

 

Jednak związek między tymi faktami był istotny tylko dla tych, którzy spożywali więcej niż 17 jednostek alkoholu tygodniowo. Skrócenie telomerów wiąże się nie tylko z tym, że dana osoba np. źle wygląda, ale także z tak poważnymi chorobami, jak choroba Alzheimera. Dlatego naukowcy zalecają przynajmniej stopniowe zmniejszanie dawki alkoholu osobom, które mają z tym problemy. Nawet ten środek może zapobiec przedwczesnemu starzeniu się.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ZaradnydyndaraZ

Oczywiście, że są ludzie

Oczywiście, że są ludzie chorzy, słabi, lub uczuleni na alkohol którym alkohol szkodzi ale normalnym, zdrowym ludziom nie szkodzi tylko podnosi ich poziom inteligencji i dlatego wszystkie rządy na świecie sieją propagandę strachu, żeby tych którzy piją i stają się dzięki temu mądrzejsi było jak najmniej

a to kłamał koń okłamał kota 

A kto kiwał psa spławi kotka

Portret użytkownika Q

Pomyśl przez moment (tak bez

Pomyśl przez moment (tak bez alkoholu) .. poco radzieckie dowódctwo kazało rozdawać swoim żołdakom wódkę przed ruszeniem do ataku - żeby mądrzejsi byli ? A nie słyszałeś nigdy o denaturyzacji białek ? Alkohol to trucizna działająca odurzająco i każde dziecko o tym wie. 

Portret użytkownika Medium

Alkohol obniża inteligencję,

Alkohol obniża inteligencję, zdolności twórcze no i oczywiście obciąża wątrobę. Jest też silną substancją uzależniającą, a więc narkotykiem, choć nie na każdego działa z równie silnie pod względem uzależnienia. 

No dobrze, alkohol, ten w sklepach jest do woli - tylko wybierać i przebierać.

Ale CUKRU NIE MA!!! Znajomej sól się skończyła i też w Biedronce nie znalazła.

Parę tygodni temu Łukaszenka mówił, że Polacy przyjeżdżają i sól kupują na Białorusi...

Dziś kupiłam dwupak słodkiego soku, będę do herbaty dodawać zamiast cukru ;)

PS. A w hurtowniach oczywiście cukier jest. Czy to jakieś zezwolenia trzeba mieć, żeby do swoich sklepów kupować?

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika spokoluz

Oni nie tolerują juz wekslów

Oni nie tolerują juz wekslów dłóżnych z oprocentowniem dodatkowym za weksle dłóżne jako wykupione ale chcą żywej gotówy. Czy usmanię i ue stac na wykup - otóż nie , weksle są bez pokrycia bo w usmani i ue nie ma produkcji , która jako sprzedany towar daje zyski i gwarancje obligacji. Kto ma obligacje nasze , polskie tez jest w czarnej doopie.

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika oswiecony77

zapomnieliscie o codex

zapomnieliscie o codex alimentarius jakie sa normy produkcji rolnej ile chemi pakuja w zarcie juz na samym poczatku srodki ochrony roslin nawozy sztuczne Skad te choroby ahh Niemiecki gigant farmaceutyczno-agrochemiczny Bayer sfinalizował w czwartek zakup za 63 mld euro amerykańskiego koncernu biotechnologicznego Monsanto, stając się największą na świecie firmą zajmująca się pestycydami i nasionami Zapomnianą już nieco skazą na doskonałej opinii koncernu jest jego historyczne zaangażowanie w utworzenie w latach 20. XX wieku wielkiego konglomeratu IG Farben, który wspierał nazistowski reżim i produkował m.in. niesławny cyklon B, używany w komorach gazowych obozów koncentracyjnych. Po II wojnie światowej IG Farben zostało zlikwidowane i ponownie wydzielono z niego Bayer oraz, co nie jest bez znaczenia dla tej historii, także innego niemieckiego giganta – BASF. mUSICIE SIE OBUDZIC I TO SZYBKO TO NIE JEST PRZYPADEK ZE WSZYSTKO NA SWIECIE JEST TOKSYCZNE wasze samochody wegiel gaz Technologia smierci https://kwartalnikchemiczny.pl/archiwum/item/176-o-pieknej-aspirynie-i-p...

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Portret użytkownika Endymion

Z tego co wiem, to codex

Z tego co wiem, to codex alimentarius nie wszedł w Polsce w życie, a był tam zakaz ziół, zielarnie jednak istnieją.

IG Farben produkowało wiele rzeczy, głownie kauczuk. cyklon B wynalazł żyd do dezynfekcji pociągów.

Są mapy Oświęcimia, gdzie obóz zajmuje mniejszą x6 powierzchnię od zakładów IG Farben, co dowodzi, że to był obóz pracy, a nie obóz zagłady.

Naczytałeś się biblii, trochę filmów na youtube obejrzałeś i chcesz tutaj brylować? Z czym do ludzi? 

Mam Ciebie za trolla, bo to taka taktyka, powiedzieć 99% prawdy i przemycić 1% kłamstwa, które będzie powtarzane..

Co do aspiryny, to na mnie działa ta chemia, głupi jestem, że nie suszyłem czosnku, miodu nie zbierałem, a tego wszystkiego cytryńcem nie polewałem, ale czasu brak na kiszenie buraka nawet Sad

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika KittySlayer

Akurat Angole to jest

Akurat Angole to jest odpowiedni adresat aby wypowiadać się na temat chlania (i nie tylko), powszechnie przyjmuje się, że to Polacy albo szerzej słowianie piją na umór ale tylu nachlanych osób - a zwłaszcza w "łyk i end" nie widziałem - co w Angolii a szczególnie kobiet czy dziewczyn leżące nachlane/naćpane na ulicy/chodniku (często zarzygane) u nas to nie jest do przyjęcia aby kobieta leżała na ulicy nachlana a tam to norma - pracowałem i żyłem pośród tych brudasów  6 czy 7 lat, to mam te spostrzeżenia z autopsji, że tak powiem.

A na dokladkę debile - te debile po zagłosowaniu o wyjściu z żydounii, to po głosowaniu wzrosła DRASTYCZNIE liczba zapytań ze strony tych brudasów na pejsbukach i innych gównach - jakie są negatywne skutki wyjścia z żydounii - CHAAAAAA

A wracając do tematu "picie alkoholu przyczynia się do skrócenia telomerów" zapewne tak ale z małą korektą w "nadmiarze" i dla jednego ten "nadmiar" to będzie kilka browarów a dla drugiego dwie flachy ale wtedy wątroba wysiądzie albo trzustka a wtedy to mamy przerąbane delikatnie mówiąc.

W niewielkich ilościach alkohol ma pozytywne skutki dla organizmu np. zmniejsza szanse na zawał serca, czyści nerki(browar) itd 
W myśl zasady "nic ponad miarę nie szkodzi" a co ponad to doprowadzi nas do piachu wcześniej czy póżniej.

„Veritas est adequatio rei et intellectus”

Portret użytkownika Kwazar

Chciałem jeszcze dodać, że na

Chciałem jeszcze dodać, że na takich artykułach, kochani autorzy artykułów ZNZ to WY daleko nie zajedziecie. O zarobku to nawet nie wspomnij z reklam Lol Czas przewartościować priorytety.Te zastępcze poświęcić na rzecz realizmu życia :) 

Portret użytkownika Kwazar

Najlepiej to, nie pić, nie

Najlepiej to, nie pić, nie palić, nie używać a najlepiej, to zapierdalać i charować DOKŁADNIE aż do śmierci i najlepiej za darmochę,karmiąc tłuste muchy i innych cwanych chachmęciarzy aha, no i jeszcze dać się patriotycznie za nich zabić w okopie Lol A tłuste muchy jakby co, to MYK w łapeczki walizeczki ,samolocik i już ich nie ma. Czyli mamy dylemat: Co nam masom bardziej szkodzi i lepiej wybrać ? Czy się radośnie,rubasznie i dostanio zestarzeć (w dupie mając podpuchy)  czy też karmiąc wściekłego i chciwego wilka oraz inne tłuste muchy,będziemy bardzo krótko młodzi  ?  

Strony

Skomentuj