Aligatory z Karoliny Północnej zamarzają z powodu arktycznego chłodu

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Aligatory żyjące na bagnach Karoliny Północnej musiały sobie poradzić z powodu wyjątkowo niskich temperatur. W wielu miejscach nad lodem wystają tylko fragmenty ich paszczy.

 

Meandrujący wir polarny spowodował nadejście arktycznych warunków pogodowych w USA. Można odnieść wrażenie, że aligatory zostały zaskoczone przez pogodę i zamarzły w lodzie, który pokrył wszystkie okoliczne rzeki i jeziora. Jednak gady te okazują się być mistrzami przetrwania i to dziwne zachowanie to po prostu sprytna metoda na przeczekanie fali chłodu. 

Widok wystających nad lód pysków tych zwierząt jest niezwykły. Nic im jednak nie grozi ponieważ gady te, bardzo umiejętnie obniżają temperaturę ciała i wpadają w stan szczególnego letargu, podobnego do hibernacji. 

Aligatory są w stanie wyczuć, gdy woda jest bliska punktu zamarzania i chowają się w wodzie wystawiając tylko fragment paszczy aby być w stanie nadal oddychać. Dzięki tej sztuczce są one lepiej chronione od zimna, a po paru dniach gdy lodu puszczają, jak gdyby nigdy nic wracają do normalnego funkcjonowania.

 

 


 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika lipka

Wiedzą gadziny jak przetrwać

Wiedzą gadziny jak przetrwać złą pogodę bo gdyby nie to to już dawno by wymarły, wniosek z tego taki, że klimat nie zawsze był ciepły w tamtych rejonach i to jest tzw. przystosowanie się do warunków klimatycznych. W końcu zwierzęta i rośliny żyją całe miliony lat dłużej niż gatunek ludzki.

Skomentuj