Algorytm YouTube usunął nagranie walki robotów z powodu „okrucieństwa wobec zwierząt”

Kategorie: 

Źródło: BattleBots na YouTube.com

Jeszcze nie nadeszły czasy, w których zaczynamy traktować roboty z coraz większym uprzywilejowaniem, ale można zażartować, że walczy o to sztuczna inteligencja. Dowód stanowi zachowanie algorytmu moderującego, który usunął z platformy YouTube nagranie walczących robotów, ponieważ uznał je za formę propagowania okrucieństwa wobec zwierząt.

 

Pierwszy odcinek programu telewizyjnego BattleBots został wyemitowany w 2000 roku, a od ponad 8 lat walki robotów można oglądać na popularnej platformie YouTube. Dziś kanał subskrybuje aż 456 tysięcy użytkowników, którzy z zamiłowaniem oglądają walki staczane przez roboty. Czy to etyczne? Według algorytmu platformy, niekoniecznie. Uznano je za „umyślne zadawanie cierpienia zwierzętom lub zmuszanie zwierząt do walki”.

„Nie mamy żadnych zasad zabraniających publikowania filmów z walk robotów” – wypowiedział się rzecznik YouTube’a. Większość zablokowanych filmów została już przywrócona.

Choć rzecznik YouTube’a przyznał, że usunięcie filmu wyniknęło z powodu pomyłki popełnionej przez algorytm, i tak wywołało to spore zamieszanie i liczne, uszczypliwe komentarze. Z powodu pomyłki algorytmu moderującego serwis usunięto walki robotów konstruowanych m.in. przez absolwentów MIT.

 

Algorytmy usuwające szkodliwe treści z mediów społecznościowych pozwalają ludzkim moderatorom na spore wytchnienie w wykonywanej pracy, nie są jednak nieomylne. Często zdarza się, że działają nadgorliwie, doszukując się mowy nienawiści czy eksponowania przemocy tam, gdzie ich nie ma. Czasem pomyłki te są naprawdę zabawne, jak w przypadku usunięcia filmu z walki robotów, czy źle skadrowanego zdjęcia, które algorytm omyłkowo rozpoznał jako „nagość”, ale mogą również wzbudzać gniew u twórców, którzy czują się ograniczani. 

Odwołanie się od decyzji podjętej przez dany serwis internetowy nie zawsze stanowi proste zadanie. Czasem zostaje ono automatycznie odrzucone, a treści przepadają bezpowrotnie. W historii YouTube było już wiele filmów, a nawet całych kanałów, które niesłusznie zablokowano i nigdy więcej ich nie przywrócono. Czy taka cenzura powinna mieć miejsce? Obiektywna ocena tego, które treści należy usunąć, a które zostawić, jeszcze długo może stanowić kwestię sporną.

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

To jest bardzo dobra

To jest bardzo dobra zapowiedź - na przyszłość. AI (po przejęciu inicjatywy), zlikwiduje wszelkie "walki o pokój, prawa człowieka i demokrację". Prawdoodobnie (nasi potomkowie), trafią - do specjalnych "Rezerwatów"

Skomentuj