Albański prezydent oskarżył Georga Sorosa o próbę destabilizacji państwa

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Prezydent Ilir Meta stwierdził, że Albanii udało się uniknąć spisku krajowego i międzynarodowego w celu „przejęcia państwa”, kierowanego przez amerykańskiego miliardera filantropa George'a Sorosa, chociaż nie przedstawił żadnych dowodów na jego roszczenia.

 

Ilir Meta powiedział we wtorek na konferencji prasowej, że miał miejsce wewnętrzny i międzynarodowy spisek przeciwko albańskiej demokracji, której celem było zdestabilizowanie kraju podczas wyborów lokalnych w ostatni weekend.

 

Albański prezydent oskarżył inwestora miliardera i filantropa George'a Sorosa o to, że jest odpowiedzialny za to, co nazwał „spiskiem mającym na celu całkowite przejęcie państwa”. Meta nie przedstawił żadnych dowodów na poparcie swoich twierdzeń, ani żadnych szczegółów na temat tego, w jaki sposób rzekomy spisek miał się rozwinąć ani jak został udaremniony.

 

Jego komentarze pojawiły się po tym, jak główne partie opozycyjne, w tym była partia Meta, Socjalistyczny Ruch na rzecz Integracji, odmówiły udziału w wyborach lokalnych w niedzielę. Meta twierdziła, że spisek destabilizacyjny miał zostać wprowadzony w niedzielę, ale nie powiódł się, ponieważ „Albańczycy nie poddali się prowokacji”. Opozycja zagroziła, że zakłóci niedzielne wybory, ale tego nie zrobiła.

 

Zarzuty Mety pojawiają się w związku z podwyższonym napięciem politycznym w Albanii, gdzie jego poprzednia partia, Socjalistyczny Ruch na rzecz Integracji, obecnie kierowany przez jego żonę Monikę Kryemadhi, organizuje protesty, próbując usunąć socjalistyczny rząd premiera Ediego Ramy, który z kolei oskarżany jest o udzielenie pomocy zorganizowanej przestępczości w celu kontrolowania wyborów w kraju.

 

Meta została wybrana na prezydenta w 2017 r. dzięki wsparciu socjalistów Ramy, ale parlament albański, kontrolowany przez Ramę, poddał Metę śledztwu i stara się usunąć go ze stanowiska prezydenta. Międzynarodowi obserwatorzy z misji monitorującej OBWE / ODIHR stwierdzili, że prawie całkowity brak opozycji w sondażach oznaczał, że nie mieli oni żadnego znaczącego wpływu i brani byli pod uwagę tylko „przy niewielkim uwzględnieniu interesów elektoratu”.

 

Socjaliści twierdzą jednak, że frekwencja była wystarczająco wysoka, aby potwierdzić wiarygodność wyniku w oczach Albańczyków. Partia Ramy kontroluje teraz rząd centralny i ośrodki lokalne, a także jest oskarżana o to, że mocno wpływa na inne instytucje, które powinny być niezależne.

 „Mam kilka słów o uhonorowanym miliarderze George'u Sorosie. Nie wysłuchałem uważnie [węgierskiego premiera] Viktora Orbana w styczniu 2000 r., kiedy mówiłem z miłością o George'u Sorosie, ponieważ, prawdę mówiąc, pomógł nam wtedy, gdy byliśmy w opozycji, a on [Orban] powiedział mi: „ Bądź świadomy, że on nie jest taki demokratyczny i często spiskuje przeciwko demokracji ”.

Meta wezwał również do przeprowadzenia w tym roku nowych wyborów parlamentarnych. W ostatnich latach Soros stał się przedmiotem wielu teorii spiskowych na temat jego rzekomej władzy i manipulacji politycznych, często rozpowszechnianej przez tych, którzy sprzeciwiają się jego finansowemu wsparciu w różnych częściach świata.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj