Alaska, Kalifornia i Hawaje mogą być zagrożone tsunami

Kategorie: 

tsunami.s7r.pl

Zeszłoroczne tsunami w Japonii spowodowało, że wiele osób mieszkających w regionach nadmorskich zaczęło sobie zadawać pytanie o możliwość wystąpienia takiego zjawiska. Skala i siła tsunami była ogromna i to oddziałuje na wyobraźnię. Szacowaniem prawdopodobieństwa tsunami zajęli się amerykańscy naukowcy i doszli do niepokojących wniosków.

 

Badania przeprowadzone niedawno przez New Mexico Institute of Mining wykazały, że przesunięcia płyt litosferycznych dna morza na południe od Aleutów mogą prowadzić do powstania trzęsienia ziemi o wielkości 9 stopni w skali Richtera.

 

Aleucka strefa subdukcji już kiedyś była wyzwalaczem najpotężniejszego trzęsienia ziemi, jakie zarejestrował człowiek. Miało ono magnitudę 9.2 stopnia i wystąpiło w marcu 1964 roku. Wtedy w jego wyniku zginęło 145 osób.

 

Teraz konsekwencje mogą być znacznie gorsze, bo naukowcy zlokalizowali pęknięcie w skorupie ziemskiej na dnie morskim 70 kilometrów od Aleutów. Znajduje się ono na głębokości 4-5 kilometrów i prawdopodobnie powstało po trzęsieniu ziemi w 1788 roku.

 

Naukowcy ciągle monitorują ten rejon zwłaszcza, że rejestrowana aktywność sejsmiczna jest tam coraz większa. Położenie strefy niebezpiecznej na głębokiej wodzie dodatkowo zwiększa ryzyko tsunami gdyby doszło do pionowego ruchu płyt tektonicznych. W strefie subdukcji zwykle występują właśnie takie rodzaje trzęsień ziemi.

 

Sejsmolodzy dochodzą ostatnio do wniosku, że Ziemia weszła w nowa fazę aktywności sejsmicznej. Trzęsienie ziemi w Japonii w zeszłym roku spowodowało, że eurazjatycka płyta tektoniczna przesunęła się o 20 metrów na wschód. To spowodowało implikacje, które będziemy obserwowali jeszcze przez długi czas.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

może powtórzyć się 11-09-201

może powtórzyć się 11-09-201 r... ELITY SWÓJ NARÓD ( AMERYKAŃSKI) MUSZĄ ZDEPOPULOWAC SZYBCIEJ NIŻ NAS, BO TAM KAŻDY OBYWATEL JEST UZBROJONY.A ZWŁASZCZA NA WYBRZEŻU.PIERWSZY ATAK DEPOPULACYJNY ZACZNIE SIĘ NA WSZYSTKICH ZALUDNIONYCH WYBRZEŻACH  NASZEGO GLOBU. PLANUJE SIĘ W TEN SPOSÓB ZLIKWIDOWAĆ 2 MLD LUDZI W DWA MIESIĄCE.PROJEKTOWANA FALA TSUNAMI TO 7 DO 15 M WYSOKOŚCI. NASTEPNIE TEKTONICZNE ZABURZENIA SPOTKAJĄ CHINY, INDIE I PAKISTAN, POŁUDNIE EUROPY..AMERYKA POŁUDNIOWA I CZĘŚĆ PÓŁNOCNEJAFRYKA ŁYKNIE WIRUSA EBOLA I WĄGLIKAW CIĄGU TYLKO 2013 ROKU POPULACJA SPADNIE DO 3 MLD OBYWATELITRZECIM ETAPEM DEPOPULACJI BĘDZIE "WOJNA ŚWIATÓW", CZYLI NAJAZD "OBCYCH"... Z ORBITY GEOSTACJONARNEJ BĘDĄ WALIĆ DO WSZYSTKIEGO CO SIĘ RUSZA "OGNISTYMI KULAMI" ( PIORUNY KULISTE TESLI)...TESTY WYPADŁY POMYŚLNIE LATAJĄC NAD GŁOWAMI OGŁUPIAŁYCH PRZERAŻENIEM LUDZI NOWEJ GENERACJI "LATAJĄCYMI SPODKAMI -UFO" (TESTY WYPADŁY POMYŚLNIE)Z TEJ GRUPY ZOSTANĄ WYIZOLOWANE TABUNY BYDŁA NADAJĄCEGO SIĘ NA BANK GENETYCZNY PRZEDŁUŻANIA ŻYCIA "RODZINOM KRÓLEWSKIM" ORAZ NIEWOLNIKÓW....(OK. 500 MLN LUDZI Z CAŁEGO ŚWIATA"A PO TYM NASTĄPI TYSIĄCLETNI CZAS POKOJU I... MIŁOŚCI"...(Apokalipsa św. Jana)i tak wypełni się " boża" przepowiednia.... 

Skomentuj