Alarm przeciwpowodziowy w Paryżu. Wzrasta poziom wody w Sekwanie

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube/CBS News

Stolica Francji jest zaniepokojona wzrastającym poziomem wody w Sekwanie. Przepływająca przez Paryż rzeka występuje z brzegów i zalewa okoliczne ulice oraz budynki. W przeciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin stan wody w Sekwanie nieco wzrósł, choć meteorolodzy zwracają uwagę, że sytuacja mogła być znacznie gorsza.

 

Jak dotąd policja ewakuowała ponad 650 ludzi z ich domów. Powódź częściowo zakłóciła funkcjonowanie komunikacji miejskiej w Paryżu, niektóre chodniki i ulice w pobliżu rzeki pozostają zamknięte. Władze ostrzegają, że woda może zalać kolejne piwnice budynków znajdujących się tuż przy Sekwanie.

Spodziewano się, że w sobotę poziom wody wzrośnie do 6,2 metra, jednak jak podaje francuski serwis meteorologiczny Meteo France, dzień wcześniej ustały opady deszczu. Dlatego stan wody w Sekwanie przy moście Pont d'Austerlitz wynosi obecnie 5,7 metra a w nocy z niedzieli na poniedziałek maksymalny poziom ma wynieść prawie 6 metrów. W kolejnych dniach sytuacja ma ulec poprawie.

 

Obecna powódź jest łagodniejsza od tej z czerwca 2016 roku, gdy poziom wody w Sekwanie osiągnął około 6,1 metra. Dla porównania, katastrofalna w skutkach wielka powódź z 1910 roku zalała część Paryża - stan wody w rzece wzrósł wtedy do 8,6 metra. Jednak dziś, miasto jest znacznie lepiej przygotowane na tego typu katastrofy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj