Akumulatory w płynie, które można wlewać do zbiornika jak benzynę, mogą zrewolucjonizować elektromobilność

Kategorie: 

źródło: pixabay.com

Grupa chemików z University of Glasgow (Szkocja) w artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature Chemistry omawia system hybrydowej nanomolekularnej baterii przepływowej, która może być wykorzystywana do magazynowania energii w postaci elektryczności lub paliwa wodorowego.

Ładowanie takiej baterii jest zredukowane do wypompowania zużytego nanomolekularnego płynu i wlania nowego. Tak więc procedura ładowania dla samochodów elektrycznych będzie się różnić nieznacznie od tankowania zbiornika benzyną i zajmie w przybliżeniu taką samą ilość czasu. Zużyty akumulator będzie gotowy do ponownego użycia po naładowaniu.

„Aby przyszłe źródła odnawialne były efektywne, potrzebne są wydajne i elastyczne systemy przechowywania, wygładzając szczyty i spadki podaży energii. Nasze podejście pozwala nam robić to elektrochemicznie, a nawet może być stosowane w pojazdach elektrycznych, w których baterie są nadal ładowane godzinami i mają ograniczoną pojemność. Co więcej, bardzo wysoka energochłonność naszego materiału może zwiększyć zasięg pojazdów elektrycznych i stabilność systemów magazynowania energii w okresach szczytowego obciążenia." - powiedział jeden z autorów nowej technologii, profesor Leroy Cronin

Bateria przepływowa wykorzystująca nanocząsteczki, może magazynować energię elektryczną lub wodór i jest łatwa do zaaplikowania na stacji benzynowej. Może to stworzyć zupełnie nowy rodzaj hybrydowego systemu magazynowania energii, który będzie mógł być wykorzystywany jako bateria lub medium do przechowywania wodoru. Mogą z niego korzystać zarówno samochody elektryczne jak i te wyposażone w ogniwa wodorowe. 

Nowa technologia może zyskac zainteresowanie globalnych koncernów paliwowych, które w obliczu zmian w podejściu do eksploatacji paliw kopalnych, są zmuszone poszukiwać rozwiązań, które pozwolą przetrwać tym firmom w świecie elektromobilności. Szybkość ładowania , porównywalna do normalnego tankowania, oraz fakt, że ktoś musi prowadzić dystrybucję tej płynnej baterii, stanowi dla nich wielką szansę.

 

 

Ocena: 

Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj