Aktywność wulkanu Popocatepetl nasila się, rośnie ryzyko dużej erupcji

Kategorie: 

wikipedia.org

Wulkan Popocatepetl znajdujący się 60 kilometrów na południowy wschód od stolicy Meksyku nadal wykazuje oznaki aktywności. Służby rządowe odpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe przygotowały już plany awaryjne na wypadek naprawdę dużej erupcji wulkanu.

 

Aktualnie wulkan emituje duże ilości popiołu i gazów wulkanicznych. Jest ich zdecydowanie więcej niż zwykle. W okolicy stożka wszędzie unosi się pył utrudniający oddychanie. Władze zalecają chodzenie w maskach.

 

Miastem najbardziej do tej pory poszkodowanym aktywnością Popocatepetla jest Puebla. Doszło tam już do kilkukrotnego zamknięcia lokalnego lotniska, głównie z powodu opadu popiołu.

Wulkan Popocatepetl znany jest z tego, że jest zdolny do dużych wybuchowych erupcji w trakcie, których potrafi ciskać materiałem skalnym na odległość nawet 40 kilometrów. Takiej właśnie erupcji obawiają się władze Meksyku i dlatego sprawa aktywności Popocatepetla jest traktowana priorytetowo.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika szaman

Jest to stratowulkan. 5 plus

Jest to stratowulkan. 5 plus 3 km oznacza plucie popiołem i gazem do atmosfery na wysokości  co najmniej 8 tys. metrów.  To będzie długo i daleko roznosić się w atmosferze. Spowoduje anomalie klimatyczne w Meksyku i na południu USA.

Skomentuj