To aktywność wulkaniczna odpowiada za największe masowe wymieranie w historii Ziemi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Analiza skał osadowych przeprowadzona przez międzynarodową grupę naukowców wykazała, że ​​główną przyczyną „wielkiego” wymierania w czasie permu mogą być potężne erupcje wulkanów. W wyniku wyginięcia organizmów zamieszkujących morza i oceany, Ziemia stała się prawie całkowicie puste, a tylko jedna czwarta wszystkich gatunków, które istniały wcześniej, przetrwała na lądzie. Teraz naukowcy odkryli nowe dowody na to, że winne za to są wulkany<--break->.

Wczesne zwierzęta pojawiły się około 600 milionów lat temu. Od tego czasu na Ziemi doszło już do pięciu dużych masowych wymierań, a niewykluczone, że aktualnie trwa szóste. Za największe z nich uważa się permskie wielkie wymieranie, które nastąpiło około 252 milionów lat temu. W trakcie tego zdarzenia w ciągu zaledwie 60 tysięcy lat, z powierzchni Ziemi zniknęło 96 procent wszystkich gatunków morskich i 73 procent lądowych gatunków kręgowców.

 

Dokładna przyczyna tego masowego wymierania nadal pozostaje nieznana. Przypuszcza się, że taki efekt mógł być spowodowany upadkiem dużej asteroidy, nagłym uwolnieniem metanu z dna morskiego lub gwałtownym wzrostem aktywności wulkanicznej. Ten ostatni powód jest uważany za najbardziej prawdopodobny. Teraz naukowcy znaleźli nowe dowody na jego potwierdzenie.

 

Zespół naukowców z Japonii, Stanów Zjednoczonych i Chin zebrał próbki skał osadowych w południowych Chinach i we Włoszech, po czym naukowcy przeanalizowali zawartość cząsteczek organicznych i rtęci. W efekcie autorzy odkryli w skale dwa obszary z wysokim stężeniem koronenu, związku organicznego będącego pierścieniem złożonym z pierścieni benzenowych. W osadach cząsteczki koronenu wiązały się z atomami rtęci i znajdowały się w warstwie skorupy ziemskiej, której wiek geochronologiczny przypadał na początek wymierania permu.

 

Naukowcy twierdzą, że takie związki mogłyby powstać, gdyby węgiel był spalany w bardzo wysokich temperaturach. Takie przemiany, zdaniem autorów, mogły być spowodowane przez magmę wysokotemperaturową. Mogłoby to doprowadzić do uwolnienia ogromnych ilości dwutlenku węgla i metanu oraz wzrostu średniej temperatury na Ziemi, w wyniku czego zginęło tak wiele organizmów żywych.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Z innych danych naukowych

Z innych danych naukowych https://www.dandebat.dk/eng-klima4.htm wynika, że koncentracja CO2 w Permie była bardzo mała. Dopiero na przełomie Perm-Trias (250mln) - wzrosła ok 7x Ponadto wulkanizm (przynajmniej przez kilka lat) - oziębia klimat. Może permskie wymieranie było spowodowane chwilowym oziębieniem? W Kambrze CO2, było 25x więcej niż obecnie, a w Jurze (160 mln lat) - 9x. Trudno przypuszczać by właśnie przed 250 mln lat, była katastrofa cieplna z powodu CO2

Skomentuj