Aktywność wulkaniczna jest związana ze zmianami klimatycznymi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy z University of Texas w Austin przeprowadzili badania aby dowiedzieć się, czy istnieje związek między globalnymi zmianami klimatu na naszej planecie i aktywnością wulkaniczną. Aby tego dokonać, specjaliści zrekonstruowali historię erupcji wulkanicznych w ciągu ostatniego miliarda lat.

 

Eksperci wzięli pod uwagę dane zebrane w ponad 200 wcześniejszych badaniach aktywnych łańcuchów wulkanicznych na świecie. Przeanalizowano między innymi liczne osady i aż 12 tysięcy próbek cyrkonii pochodzenia magmowego. Praca ta miała na celu ustalenie wieku ich krystalizacji.

 

Okazało się, że w ciągu ostatnich 720 milionów lat, nasza planeta przechodziła fazy ocieplenia i ochłodzenia. Zjawiska te okazały się być powiązane z ruchami płyt tektonicznych powstałych na skutek aktywności wulkanicznej, które zostały spowodowane stopniowymi zmianami klimatycznymi na Ziemi, zachodzącymi w ciągu ostatnich kilkuset milionów lat.

Zdaniem ekspertów, gdy aktywność łańcuchów wulkanicznych była niższa, dochodziło do ochłodzenia i pogłębiającej się epoki lodowcowej. Potwierdzono tym samym, że aktywność wulkaniczna jest bezpośrednio związana z globalnymi zmianami klimatu, które miały miejsce na przestrzeni setek milionów lat.

 

 


 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)


Komentarze

Portret użytkownika xx

Te głupki nie biorą pod uwagę

Te głupki nie biorą pod uwagę, że może być dokładnie odwrotnie. Zwiększona aktywność sejsmiczna powoduje zmiany klimatyczne.
A dokładniej, zwiększona aktywność termiczna wewnątrz Ziemi, powoduje zwiększoną aktywność sejsmiczną, oraz zwiększenie ilości ciepła wypromieniowywanego przez Ziemię, a co za tym idzie zmiany klimatyczne.

Skomentuj