Aktywność słoneczna spada do najniższego poziomu od stu lat! Czy nadchodzi globalne ochłodzenie?

Kategorie: 

Źródło: NASA

Minimum słoneczne utrzymuje się i zdaniem astrofizyków jest jednym z najgłębszych od stulecia. Słońce od dłuższego czasu jest nieaktywne i nie ma plam słonecznych.

Drastyczny spadek aktywności słonecznej rozpoczął się w 2019 roku i trwa również w 2020. Astrofizycy sugerują, że znaleźliśmy się w okresie największego od 100 lat minimum słonecznego. Zwykle w przeszłości zawsze oznaczało to ochłodzenie na Ziemi. Obecnie nie ma na ten temat konsensusu naukowego, a naukowcy wspierający hipotezę antropogenicznych zmian klimatu, twierdzą, że wpływ Słońca na temperaturę na naszej planecie jest obecnie niewielki.

 

Obecnie rozbłyski słoneczne są rzadkie i wyjątkowo słabe, burze geomagnetyczne prawie się nie powstają chyba, że na skutek emisji naładowanych cząstek z dziur kornalnych , a górne warstwy ziemskiej atmosfery są bardziej schłodzone. Wielu naukowców martwi się o przyszłość i twierdzi, że Słońce może „utknąć” w tym minimum słonecznym, wywołując epokę lodowcową na Ziemi, spowodowaną tak jak w przeszłości, niską aktywnością Słońca. 

Minimum słoneczne może potrwać nawet do 2070 roku, skutkując zmniejszeniem magnetyzmu, rzadką produkcją plam słonecznych i mniejszym promieniowaniem ultrafioletowym (UV) docierającym do Ziemi - wszystko to w teorii powinno sprowadzić chłodniejszy okres na planecie, który w przeszłości potrafił trwać nawet 50 lat. Według amerykańskiej agencji NOAA, obecny okres minimalnej aktywności słonecznej wkróce się skończy a następnie aktywność zacznie rosnąć w latach 2021–22, osiągając nowe maksimum słoneczne w latach 2023–26. Jeśli jednak do tego nie dojdzie trzeba będzie przyjąć do wiadomości, że globalne ocieplenie to nasza jedyna nadzieja na to, aby nie doszło do znaczącego obniżenia ziemskiej temperatury.

 

Ostatnie wielke zakłócenie 11-letniego cyklu słonecznego miało miejsce w połowie XVII wieku. Znane jest obecnie jako Minimum Maundera i wystąpiło między 1645 a 1715 rokiem. Spore części świata stały się wtedy tak zimne, że okres ten nazwano Małą Epoką Lodowcową, która trwała od około 1850 roku. Potem rozpoczął się okres ocieplenia, który trwa do dzisiaj.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Jaron

Przy obecnym poziomie emisji

Przy obecnym poziomie emisji metanu z rozmarzajacej wiecznej zmarzliny na Syberii, to żadne minimum słoneczny na nas nie wpłynie. Zbyt ten proces się już rozkręcił, więc wpływ słońca nie zrobi tu żadnej różnicy.

Skomentuj