Aktywność słoneczna powoduje przerwy w ziemskim polu magnetycznym

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Jak wiadomo Ziemia jest miejscem przyjaznym dla życia ze względu na silne pole magnetyczne, chroniące nas przed negatywnym wpływem promieniowania kosmicznego i słonecznego. Jednak ostatnie badania wskazują na to, że ochronne pole nie jest tak stabilne jak nam się wydawało i powstają w nim pęknięcia.

 

Naukowcy zbadali zachowanie ziemskiego pola magnetycznego podczas jednego z największych sztormów słonecznych ostatnich lat z 22 czerwca 2015 roku. Znajdujący się w Indiach teleskop mionowy GRAPES-3 odkrył tego dnia nagły wzrost promieniowania kosmicznego docierającego do powierzchni Ziemi. Oznacza to, że magnetosfera przepuszczała promieniowanie, prawdopodobnie na skutek przeciążenia ze strony naporu na skutek naporu plazmy z koronalnego wyrzutu masy.

 

Przez dwie godziny, ziemskie pole magnetyczne było bombardowane przez wysokoenergetyczne cząstki, poruszające się z prędkością 2,5 milionów kilometrów na godzinę. Dla nas objawiało się to silną burzą magnetyczną skutkującą też zakłóceniami komunikacji radiowej w obu Amerykach. Dodatkowym efektem takiej burzy są oczywiście intensywne zorze polarne.

Zespół badawczy Tata Institute of Fundamental Research w Indiach wykonał szereg symulacji na podstawie danych zebranych tego dnia przez wspomniany GRAPES-3 i ich konkluzje wskazują na to, że tego dnia ziemskie pole magnetyczne było poddane takiemu naporowi, że częściowo się przerwało. Magnetosfera uległa chwilowej kompresji i zmalała z 11 promieni Ziemi do zaledwie 4. Eksperci uważają, że tamta burza magnetyczna była na tyle silna, że mogła się dokonać rekonfiguracja ziemskiego pola magnetycznego, a w takiej sytuacji zawsze dochodzi do otwierania się dziur przez które dużo większą penetrację uzyskuje promieniowanie kosmiczne.

 

Nasza wiedza na temat pola magnetycznego i jego zachowania podczas ekstremalnych wydarzeń kosmicznych, jest wciąż niewielka. Pewnym pocieszeniem jest fakt, że prowadzone są rozległe jego badania za pomocą urządzeń naziemnych i kosmicznych. Zrozumienie tych procesów jest kluczowe dla poznania silnych i słabych stron naszego ziemskiego pola ochronnego.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)Komentarze

Portret użytkownika kdkdkdkdkdkdk

Oznacza to, że magnetosfera

Oznacza to, że magnetosfera przepuszczała promieniowanie, prawdopodobnie na skutek przeciążenia ze strony naporu na skutek naporu plazmy z koronalnego wyrzutu masy.  

Masło jest maślane ? oczom nie wierzę po raz drugi 

 

Portret użytkownika Eva11

przeciez je widzimy od dawna

przeciez je widzimy od dawna ! 

kazde pokolenie przezywa jakies zmiany i kazde z nich sa straszne ...

cofnij sie do dnia jak najdalej potrafisz i pomysl co przezywyaly kolejne pokolenia ?

my jestesmy jedynie pokoleniem ,ktore przyklada reke w rekordowym stopniu do tych zmian !

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika Patriota

Zgadzam się z tym, że każe

Zgadzam się z tym, że każde pokolenie przeżywa zmiany i to straszne jak piszesz. Ale moim zdaniem żadne pokolenie ludzkości nie przeżyło tego co nas czeka. Dlaczego? Bo patrząc na to co sie dzieje, nas czeka kompletny reset. A dokładnie mówiąc, kolejne masowe wymieranie na ziemi. Ludzkośc nie ma na to wpływu, ponieważ nie jestesmy w stanie zapobiec zmianom kształtowania się płaszcza ziemi. A te zmiany były, i będą. Głownie wpływa na to słońce oraz pole magnetyczne ziemi. Dużo można by pisać na ten temat. Jedno jest pewne, nasze pokolenie lub przyszłe pokolenia, będą świadkami zmian na naszej planecie, jakich inne pokolenia nigdy nie doświadczyły. 

No music, no life.

Portret użytkownika sceptyyk

"...To, co było, jest tym, co

"...To, co było, jest tym, co będzie, a to, co się stało, jest tym, co znowu się stanie: więc nic zgoła nowego nie ma pod słońcem.

Jeśli jest coś, o czym by się rzekło: Patrz, to coś nowego - to już to było w czasach, które były przed nami.

Nie ma pamięci o tych, co dawniej żyli, ani też o tych, co będą kiedyś żyli, nie będzie wspomnienia u tych, co będą potem..."                                                                                                                                                                                                                                                                                     Będzie to co być musi, a  my, róbmy to co możemy   Smile

Portret użytkownika komentator

O czym świadczą te pomiary

O czym świadczą te pomiary woykonane przez Hndusów?

 

A o o tym, że strumień magentyczny to nie jak nam w szkołach wmawiają ugięcie przestrzeni, czy coś co istnieje wirtualnie.

Strumień magnetyczny to strumień eteru. "Pole magetyczne" jest wynikiem ruchu eteru. Dzięki temu może zostać przerwane. Może zostać "zdmuchnięte" przez impule EM i tak dalej.

Pole magnetyczne jest czymś jak najbardziej materalnym. A konkluzja ta, ma bardzo szerokie implikacje.

Portret użytkownika keri

Eter jest skasowany z

Eter jest skasowany z podręczników, ponieważ oszust einstein w założeniu do swej fałszywej hipotezy względności napisał, że eteru nie ma.

Cała fizyka dupnęła i od kilkudziesięciu lat produkuje fałsz, byle tylko zgadzał się z fałszywą hipotezą einsteina.

Twoje spojrzenie na eter przyjmuje w całości bez zastrzeżeń Smile

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Strony

Skomentuj