Aktywność Słońca przyczyną końca misji teleskopu kosmicznego NEOWISE

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Misja Near-Earth Object Wide-field Infrared Survey Explorer (NEOWISE), prowadzona przez NASA od 2013 roku, dobiega końca. Agencja poinformowała, że wzmożona aktywność Słońca doprowadzi do utraty wysokości orbity teleskopu WISE, co uniemożliwi dalsze obserwacje.

 

Teleskop WISE, będący kluczowym elementem misji NEOWISE, został wystrzelony w 2009 roku w ramach szerszego programu obserwacji obiektów bliskich Ziemi. Przez lata dostarczył on wielu cennych informacji na temat asteroid i komet krążących w pobliżu naszej planety. Niestety, zbliża się kres tej niezwykle owocnej misji.

 

Według ekspertów z NASA, obserwowana w ostatnim czasie wzmożona aktywność Słońca prowadzi do rozszerzania się atmosfery ziemskiej. Teleskop WISE, który nie posiada własnego układu napędowego, nie jest w stanie podnieść swojej orbity, by uniknąć coraz gęstszych warstw otaczającej Ziemię atmosfery.

 

Niestety, nie mamy możliwości manewrowania sondą WISE w taki sposób, by utrzymać ją na bezpiecznej wysokości orbitalnej. W obliczu rosnącej aktywności Słońca, teleskop nieuchronnie opadnie zbyt nisko, uniemożliwiając dalsze obserwacje.

 

Agencja NASA poinformowała, że misja NEOWISE będzie działać do 31 lipca 2023 roku. Następnie, 8 sierpnia, teleskop WISE przejdzie w tryb uśpienia. Szacuje się, że sonda spłonie w gęstych warstwach atmosfery ziemskiej pod koniec 2024 lub na początku 2025 roku.

 

To smutny moment dla całego zespołu zaangażowanego w misję NEOWISE. Przez lata dostarczyła ona wielu cennych informacji na temat obiektów bliskich Ziemi, przyczyniając się do lepszego zrozumienia zagrożeń płynących z kosmosu. Niestety, nie jesteśmy w stanie przeciwdziałać rosnącej aktywności Słońca i jej wpływowi na orbitę teleskopu,

 

Choć misja NEOWISE dobiega końca, jej dorobek naukowy pozostanie niezwykle cenny dla dalszych badań i obserwacji obiektów bliskich Ziemi. Społeczność astronomiczna z niecierpliwością oczekuje na nowe, innowacyjne projekty, które pozwolą kontynuować to ważne dzieło.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj