Aktywność sejsmiczna na Antarktydzie jest większa, niż przypuszczaliśmy

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Antarktyda wciąż jest słabo zbadanym kontynentem, szczególnie jeśli chodzi o aktywność sejsmiczną. Pewnym zaskoczeniem może być fakt, że pierwsze trzęsienie ziemi w tym lodowym regionie zostało wykryte w 1982 roku, a od tego czasu wystąpiło tam tylko osiem wstrząsów, które potrafiliśmy zidentyfikować. Najnowsze badania potwierdzają jednak, że aktywność sejsmiczna na Antarktydzie jest większa, niż przypuszczano.

 

W 2009 roku, zespół naukowy ze Szkoły Sztuki i Nauki na Uniwersytecie Drexela rozmieścił we wschodniej Antarktydzie sieć czujników sejsmicznych. Co ciekawe, jeszcze w tym samym roku wykryto tam aż 27 wstrząsów, których magnituda wahała się od 2,1 do 3,9 w skali Richtera.

Źródło: Szkoła Sztuki i Nauki na Uniwersytecie Drexela

Najwięcej zjawisk sejsmicznych odnotowano w pobliżu basenów przy Górach Gamburcewa. Zdaniem badaczy, podlodowcowe pasmo górskie w tej części Antarktydy mogą być częścią starożytnego systemu ryftów kontynentalnych.

 

Dzięki badaniom naukowcy zrozumieli, że bardzo niska aktywność sejsmiczna w tej części świata nie była raczej spowodowana brakiem wstrząsów, lecz brakiem wystarczającej liczby urządzeń pomiarowych. Antarktyda, podobnie jak pozostałe kontynenty na Ziemi, jest aktywna sejsmicznie, ale wstrząsy są tam stosunkowo łagodne.

Ze względu na bardzo surowe warunki, naukowcy nie są chętni do badania aktywności sejsmicznej na Antarktydzie. Jest to zresztą najsłabiej oprzyrządowany sejsmiczne kontynent na Ziemi. Z pewnością minie jeszcze wiele lat, zanim dobrze poznamy zachodzące tam zjawiska.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika adiringos

Ale piermandolic ze to oni

Ale piermandolic ze to oni wszystko wiedza i ze zjawiska zachodzace tam to napewno ................... (wstawic cokolwiek chcecie) , a potem ze to najmniej poznany kontynent. Okazuje sie ostatnio ze nasza Ziemia jest slabo poznana, malo wiedza o jej strukturze, eko systemie jako caym i inne a pieprza jako to oni wiedza to sa teorie do cholery i ciagle je badaja i ciagle sie zmieniaja. 

Chwal wam

Skomentuj