Aktywność na Etnie. Duża emisją popiołu i czerwony alert dla lotnictwa

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Najaktywniejszy wulkan Europy znowu o sobie przypomniał. Wulkan Etna rozpoczął właśnie nową fazę aktywności. Aktywność wybuchowa wraz z obfitą emisją popiołu została wznowiona na wulkanie Etna o 11:15 UTC 14 grudnia 2021 roku. Popiół wulkaniczy rozprasza się obecnie na południe od krateru.

 

Wspomniana aktywność ma miejsce zaledwie dzień po tym, gdy mały strumień lawy pojawił się w nowym otworze wentylacyjnym, na wschodniej flance Etny. Aktywności tej towarzyszył stopniowy wzrost średniej amplitudy wstrząsów wulkanicznych. Koloru alertu lotniczego został podniesiony z pomarańczowego na czerwony po bardzo silnej emisji popiołu sięgającej aż do 5,5 km n.p.m.


Źródło: INGV, Boris Behncke

Wulkan Etna mierzy aż 3329 m n.p.m. i znajduje się na wschodnim wybrzeżu wyspy Sycylia. Jest on znany z licznych przypadków nagłej aktywności, która wielokrotnie sprawiała wiele kłopotów mieszkańcom. Do najczęściej występujących niedogodności należy zamknięcie lokalnego lotniska w okolicach miasta Catania. 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj