Aktywacja wulkanu Chirpoi na Wyspach Kurylskich

Kategorie: 

Źródło: geographic.org

Przed kilkoma dniami w okolicy Wysp Kurylskich doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6.4 w skali Richtera. Już po trzęsieniu pojawiły się sugestie, że mogło ono wywrzeć wpływ na pobliskie wulkany. Obserwacje satelitarne zdają się potwierdzać, że faktycznie doszło do aktywacji wulkanu Chirpoi.

 

Aktywność wulkaniczną odkryto za pomocą obserwacji wykonanych przez satelitę MODIS. Nad stożkiem wulkanu Chirpoi pojawił się gęsty słup pary wodnej widocznej wyraźnie, jako anomalia termiczna. Podobne obrazy 16 listopada przesłał też satelita Aqua. Mimo to wulkanolodzy na razie nie traktują wulkanu Chirpoi, jako zagrożonego erupcją. Tego typu aktywność traktują, jako coś normalnego.

 

Wulkan Chirpoi znajduje się na wyspie jego imienia, która jest usytuowana w archipelagu Wysp Kurylskich, między wyspami Simuszir i Urup. Wyspa Chirpoi to praktycznie wyłącznie powoli zatapiana kaldera. Ostatnio erupcja tego wulkanu wystąpiła w 1982 roku.

 


 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroSkomentuj