Aktywacja wulkanu Anak Krakatau na zachodzie Jawy

Kategorie: 

Anak Krakatau - źródło: dreamstime.com

Aktywność wulkaniczna w Indonezji pozostaje na wysokim poziomie. Do wulkanu Sinabung i Kelut może dołączyć Anak Krakatau. Jest to wulkan znajdujący się na północno-zachodnim wybrzeżu indonezyjskiej wyspy Jawa.

 

Anak Krakatau to wulkan, który jest pozostałością po wybuchu Krakatau, do którego doszło 27 sierpnia 1883 roku. Odgłos tej erupcji był wtedy słyszalny w odległości 4800 km od krateru. Wulkan rozerwał wyspę znajdującą się w cieśninie Sunda, między Jawą i Sumatrą. Zginęły dziesiątki tysięcy osób, a fala uderzeniowa po wybuchu okrążyła kulę ziemską siedem razy.

 

Anak Krakatau, to w dosłownym tłumaczeniu "Syn Krakatau", czyli jest to po prostu pozostałość tego kolosa. Wulkan ten wyłonił się w 1927 roku i od tego czasu rośnie. Prawdopodobnie któregoś dnia podzieli los swojego słynnego poprzednika.

 

Obecnie według wulkanologów Anak Krakatau jest na drugim poziomie zagrożenia przy czteropoziomowej skali. Jego prawdopodobne przebudzenie potwierdzają liczne zjawiska sejsmiczne rejestrowane w okolicy krateru. W sumie było ich już ponad 220. Ustanowiono strefę bezpieczeństwa rozciągającą się na 1,5 km od krateru. Nie wolno tam wpływać rybakom, ani turystom. Ostatnia erupcja tego wulkanu miała miejsce we wrześniu 2012 roku.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: lecterro
Portret użytkownika lecterro

Komentarze

Portret użytkownika bogna

erupcje wulkanow zdarzaly sie

erupcje wulkanow zdarzaly sie i zdarzac sie beda ale to co teraz sie dzieje to jest nienormalne mozna to intpretowac na rozne sposoby ale ta wzmozona aktywnosc wulkaniczna trzesienia ziemi to juz budzi strach w czlowieku nic moge tylko wspulczuc ludziom ktorzy mieszkaja blisko wulkanow czesto musza sie ewakuowac chodzic w maskach bo powietrze jest zanieczyszczone wulkany napewno maja wplyw na nasza planete na klimat i jego zmiany wulkanow bedzie budzilo sie coraz wiecej a najgorsze bedzie to jak przebudza sie wszystkie naraz trzeba sie przyznac ze wszyscy przyczynilismy sie do zniszczenia naszej planety pozdrawiam

Skomentuj