Aktualizacja sytuacji na Słońcu - 13.09.2013

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDO

Aktywność słoneczna w ostatnich dniach pozostaje na bardzo niskim poziomie. Pomimo pięciu aktywnych regionów o numeracji od 1838 do 1842, wykresy wskazujące na obecność rozbłysków praktycznie zatrzymały się na poziomie B1.

 

Jedyny odnotowany rozbłysk z ostatnich dwóch dni to B2.6 z plamy 1839. Największą aktualnie plamą jest ta o numerze 1841 jednak posiada ona zaledwie konfigurację magnetyczną alfa za to mniejszę plamy takie jak 1839 czy 1842 posiadają konfigurację beta co jednak oznacza że nie są prawdopodobnie w stanie wytworzyć większego rozbłysku niż klasy C.

Na wschodzie powstały bardzo szybko trzy grupy plam praktycznie koło siebie, nie mają jeszcze swoich numeracji ani nie wiadomo też jaką mają konfigurację magnetyczną. Pierwsza z tych plam powinna pojawić się na wschodniej granicy tarczy słonecznej jutro w nocy.

W ostatnich dniach gdy z "naszej" strony jest cisza po drugiej wcale tak cicho nie jest miało miejsce kilka większych rozbłysków oraz wystąpiły CME

 

 

 

Źródła:

http://helioviewer.org/

http://www.swpc.noaa.gov

http://solarham.net/

http://www.solarmonitor.org/

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Anakin23
Portret użytkownika Anakin23

Redaktor naczelny portalu zmianysolarne.pl specjalizujący się w kwestiach związanych z aktywnością słoneczną i pogodą kosmiczną.


Komentarze

Skomentuj