AKTUALIZACJA - Dwa wielkie trzęsienia ziemi na Oceanie Indyjskim, ostrzeżenia przed tsunami

Kategorie: 

http://geofon.gfz-potsdam.de/eqinfo/event.php?id=gfz2012hdex

Dzisiaj o 8:38 czasu uniwersalnego doszło do podmorskiego trzęsienia Ziemi w okolicy Indonezji. Magnituda wstrząsów nie jest jeszcze znana, instytuty geofizyczne podają jednak wartości w przedziale od 8.2 do 8.9 w skali Richtera.


To bardzo duży wstrząs, największy od czasu wielkiej katastrofy japońskiej z 11 marca 2011. Wystosowano ostrzeżenie  przed tsunami. Trzęsienie wystąpiło bardzo blisko miasta Banda Aceh, tego samego, które zostało zniszczone po silnym trzęsieniu ziemi, do jakiego doszło tam w 2004 roku.

 

AKTUALIZACJA

 

15:13 - Pacyficzne Centrum OStrzegania przed Tsunami odwołało ostrzeżenia przed tsunami jakie wystosowano wczesniej do krajów w basenie Oceanu Indyjskiego. Dwa trzęsienia ziemi powyżej 8 stopni wywołały tylko kilka fal, które zalały niektóre indonezyjskie wyspy. Nigdzie tsunami nie przekroczyło metra.

14:05 - Indie nadal utrzymują zagrożenie przed tsunami. Naukowcy twierdzą, że przemieszczanie się fal trwa pewien czas i nadal istnieje zagrożenie. Potęguje to zwłaszcza drugi wstrząs, co do którego nie ma pewności czy miał taką sama horyzontalną dynamikę jak wstrząs poranny.
13:42 - Według władz Indonezji doszły już dwie fale tsunami. Pierwsza miała około 20 centymetrów wysokości a druga 80 centymetrów. Fakt wystąpienia kolejnych silnych wstrząsów przedłuża okres ryzyka tsunami. Możena się też spodziewac następnych bardzo silnych wstrząsów.

13:39 - Sejsmolodzy są zaskoczeni drugim silnym wstrząsem ponad 8 w skali Richtera. Dochodzą głosy, że mieliśmy do czynienia z dwoma wstrząsami głównymi ponieważ tak silny wstrząs nie moze być traktowany jako wtórny.

13:30 - Pojawiły się pierwsze zdjęcia z Twittera

13:25 - Dokładnie wtedy kiedy indonezyjscy naukowcy przedłużyli swoje ostrzeżenie o dwie godziny, wystąpiło kolejne trzęsienie powyżej 8 w skali Richtera. Według relacji świadków morze zaczeło się już cofać, w niektórych miejscach o 10 metrów. Dzisiejsze wstrząsy z pewnością wywrą wpływ na oś kuli ziemskiej i wpłyną na czas trwania doby. Do tej pory po wstrząsie głównym było już 11 wstrząsów wtórnych powyżej 5.5 stopnia.

13:16 - Niemiecki instytut GFZ usunął trzęsienie o magnitudzie 7 i zweryfikował manualnie drugi wielki wstrząs nia dzisiejszego jako 8.1 w skali Richtera. Sejsmolodzy twierdza, że nadal mamy do czynienia z ruchem horyzontalnym płyt tektonicznych a nie vertykalnym co jest dobra wiadomością biorąc pod uwagę możliwość wystąpienia tsunami.

13:04 - Doszło do kolejnych bardzo silnych wstrząsów. Pierwszy z nich niał magnitude 7 stopni a kolejny już 8.2 stopnia. To komplikuje sytuację w basenie Oceanu Indyjskiego. Kolejne trzęsienie ziemi o magnitudzie przekraczającej 8 w skali Richtera to niezwykłe zjawisko.

12:32 - Zamknięto lotniskow Pukhet. Docieraja sprzeczne informacje. Prezydent Indonezji twierdzi, że tsunami nie wystąpi a naukowcy potwierdzają, że boje zarejestrowały ruch wody charakterystyczny dla poruszajacego sie tsunami.

12:23 - Rząd Tajlandii zarządził ewakuacje ludności w zagrożonych terenach. Estymacje co do wysokosci tsunami to około 1,8m do 2,5m

12:10 - Indie zarządziły ewakuacje ludności na Nikobarach. W międzyczasie Prezydent Indonezji uspokaja, że tsunami nie jest tak duże jak to z 2004 roku. Mimo to w okolicach przybrzeżnych trwa panika. Ludzie uciekają na wszelki wypadek w głąb lądu. Nikt nie chce ryzykować powtórki z grudniowego kataklizmu.

11:56 - Jak twierdzą sejmolodzy, dzisiejsze trzesienie ziemi było innego typu niż to z 2004 roku ponieważ wtedy doszło do wypiętrzenia co spowodowało znaczne tsunami, dzisiaj doszło do otarcia dwóch płyt więc ruch był horyzontalny a nie wertykalny. Skutkować ma to znacznie lżejszymi konsekwencjami mimo siły zjawiska.

11:51 - Dochodzi już do wstrząsów wtórnych, dwa z nich osiągnęły magnitudę przekraczająca 6 stopni w skali Richtera.

11:46 - Wedlug niektórych sejsmologów sytuacja nie jest taka zła i tsunami mnie powinno mieć więcej niż metr wysokości. Wszyscy twierdzą, że to trzęsienie ziemi nie moze się równać z tym grudniowym w 2004 roku, które zabiło ponad 260 tysięcy osób.

11:44 - Według sejsmologów pierwsze fale tsunami powinny dosięgnąć wybrzeża w ciągu najbliższych kilkunastu minut.

11:37 - Epicentrum ustalono na 430 km od wybrzeża Indonezji. Włądze tego kraju wysłały już do Banda Aceh specjalne służby do radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi. Uderzenie fal tsunami nie jest jeszcze potwierdzone, ale fala oczekiwana jest zarówno na wybrzeżu Australii spodziewana jest w Indiach, Sri Lance, Tajlandii na Malediwach w Omanie i wielu innych krajach.

11:24 - CNN podało, że na wybrzeżu Indonezji spodziewane są fale tsunami do 6 metrów wysokości. Trzesienie o sile ponad 8.5 w skali Richtera zwykle występuje raz do roku.

11:21 - USGS obniżył magnitudę do 8.7 w skali Richtera oraz ustalił głębokość na 32 kilometry pod dnem morskim. Ostrzeżenie przed tsunami zostało wydane dla całego basenu Oceanu Indyjskiego. Wstrząsy były odczuwalne nawet w Tajlandii i w Myanmarze.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro



Komentarze

Portret użytkownika AmazingMouse

Witajcie! Widziałam około

Witajcie!Widziałam około północy w Chorzowie kulę światła, która leciała bezgłośnie z kierunku północnego i zostawiała za sobą szeroką białą smugę jak samoloty. Też jestem ciekawa co to za zjawisko, może ktoś to wytłumaczyć?

Portret użytkownika traska

Witam wszystkich.Już jestem

Witam wszystkich.Już jestem ciekaw czy jakieś nowe wstrząsy byly i coś więcej wiadomo.Na CNM nic nie mowią nowego,Ludziska piszcie jak ktos coś wie.Ps.Bardzo ciekawa stronka,jestem tu nowy wiec jesli coś nie tak pisze z góry sorki..Pozdro dla wszystkich

Smugi, komety, harpy, obcy, iluminaci, masoni, żydzi, nibiru, plamy na słońcu, troskliwe misie, białe myszki, różowe słonie, bla bla bla, spisek, spisek, spisek...
 
Panicz Konrad

Portret użytkownika Danuta Ignatiuk

Gdy zbudzi się Wezuwiusz

Gdy zbudzi się Wezuwiusz zatrzęsie sie Koloseum. Koloseum runie zanim runie Rzym. Gdy runie Rzym runie cały świat.Tysiące się podniesie prawic i będzie walka przy świetle błyskawic - żywi się pomieszają razem z umarłymi a nikt ich nie rozbroi. Pioruny zatrzęsą biegunem...Wtedy Angel - Ostatni Papież - zbierał będzie pamiątki po Europie - samotny, bity falą nieszczęść, które rozniesie jesienny wiatr. Ów dzień przyjdzie jak złodziej: po wojnie przywódcy świata będą mówić "pokój" i "bezpieczeństwo" - a wtedy nadejdzie z nieba zagłada. Gwiazda śmierci w trakcie jednej nocy zniszczy cale państwa, narody,ludy i języki - gdy jeden obrót wykona Ziemia. Ów sądny dzień - jak Dzień oczyszczenia. Dokąd pójdziecie jeśli okaże się że Bóg istnieje ?A dokąd jeśli nie istnieje?   

Portret użytkownika Jacenta

Widzisz Kruczysko, w

Widzisz Kruczysko, w ciemnogrodzie wystarczy iskra, mały płomyk aby nagle wszystko było widoczne i zrozumiałe, a droga wytyczona w danym kierunku dużo prostsza.
Natomiast tym, których lucyfer - anioł jutrzenki ciągle oślepia swym szatańskim blaskiem, zwodniczym słowem, potrzeba dużo czasu, zanim cokolwiek zobaczą i obiorą właściwy kierunek.

Pozdrawiam...

Jedynym i niezaprzeczalnym cudem jest Bóg.
Reszta to tylko nasza niewiedza.
Jacenta.

Portret użytkownika nahalny

ehhh  nieprzyjemnie się czyta

ehhh  nieprzyjemnie się czyta to przerzucanie się arumentami na podstawie jednej 'świętej' książki wszak ani  temat sprawy nijak nie dotyczy a i portal raczej areligijny .... Dlaczego religia w tym kraju nie jest sprawą osobistą - intymną  a szeroko pojęta wiedza podszywana religijnymi podtekstami ... ??  Przecież w tym temacie rozmawiamy o tym co się dzieje z naszym domem -planetą a nie o tłumaczeniu hebrajskich,aramejskich tudzież greckich słów w kontekście 'słowa jakże bożego"  Kto dał nam to prawo uzurpować sobie monopol na rację ? Że moja religja- racja jest najmoja  bo jeśli Twoja jest Twojsza to i tak moja jest najmojsza !!! (a gdzie inne potężne religie i starsze świętsze książki od tej sławnej w naszym regionie ?? ) To staje się po prostu nudne... LUDZIE  świat się wali pod nogami !!! tak trudno to dostrzec pomijając aspekty religii ??

ogranicza nas jedynie brak wyobrażni

Strony

Skomentuj