Akcelerator LHC został wyłączony na czas modernizacji

Kategorie: 

Źródło: CERN

W poniedziałek rozpoczęły się prace modernizacyjne Wielkiego Zderzacza Hadronów, które wymagają wstrzymania eksperymentów. Akcelerator zostanie ulepszony, aby mógł wykonywać zderzenia cząstek z zaplanowaną energią 14 teraelektronowoltów (TeV). LHC będzie „stał” bezczynnie przez dwa lata.

 

Podczas eksperymentów, które były prowadzone w latach 2015-2018, Wielki Zderzacz Hadronów wykonał około 16 bilionów kolizji protonowych z energią 13 TeV. Naukowcy zdobyli również ogromne zestawy danych dzięki zderzaniu jonów ołowiu z energią 5,02 TeV. Dzięki tym eksperymentom, CERN pozyskał ponad 300 petabajtów danych, które wymagają dokładnego przeanalizowania.

Podczas drugiego sezonu prac, Wielki Zderzacz Hadronów wygenerował 5 razy więcej danych niż podczas pierwszego etapu. Dzięki prowadzonym badaniom, fizycy mogli lepiej zrozumieć właściwości bozonu Higgsa i poszerzyli swoją wiedzę na temat cząstek fundamentalnych.

3 grudnia rozpoczęła się zaplanowana modernizacja, która pozwoli wykonywać zderzenia z zaplanowaną już w 1994 roku energią 14 TeV. Cały akcelerator oraz detektory zostaną ulepszone i przygotowane do rozpoczęcia trzeciego sezonu prac. Kolejne eksperymenty w Wielkim Zderzaczu Hadronów rozpoczną się dopiero na wiosnę w 2021 roku.

 

W tym samym czasie odbywa się osobna modernizacja, która pozwoli przekształcić akcelerator w Wielki Zderzacz Hadronów o Dużej Świetlności (HL-LHC). Dzięki ulepszeniom w ramach tego programu, maszyna będzie mogła generować do 7 miliardów kolizji na sekundę, tj. o 7 razy więcej niż dotychczas. Budowa Wielkiego Zderzacza Hadronów o Dużej Świetlności będzie wymagała kolejnego wyłączenia akceleratora pod koniec 2023 lub na początku 2024 roku. Usprawniona maszyna będzie gotowa do dalszych prac w 2026 roku.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Jestem, który jest

Hmmm... zobaczcie sobie ile 6

Hmmm... zobaczcie sobie ile 6-tek ma cern w swoim oficjalnym logo? ano dokładnie TRZY, co to znaczy ? chyba każdy wie! Zobaczcie co stoi przed siedzibę cern ? ano bóg zagłady ! to NA PEWNO nie żaden zbieg okoliczności ! Gog i Magog przeczytajcie GOOGLE od lewej strony, a internet ? WWW to po hebrajsku 3 x "waw" "waw" ma wartość liczbową 6 to też nie jest zbieg okoliczności !!!

a Wy jeszcze popieracie te szatańskie działania, żeby otworzyć czeluści i połaczyć się z "innym" światem ? po co ? KTO lub CO przybędzie do nas tę drogą ? i co zrobi z naszym światem ?

Portret użytkownika Max 1983

Gog i Magog fajnie brzmi

Gog i Magog fajnie brzmi.Dobre imiona dla psa i kota.Podoba mi się tez Azazel Pazuzu::)666 super liczba, może ją sobie na drzwiach napisze bo sąsiadka co roku bazgroli na swoich K+M+B ...trzy 666 są bardziej efektowne.

Trwam na tej planecie tylko dlatego że wierzę iż zobacze jej koniec .To będzie ostatnia i zarazem najpiękniejsza rzecz jaką zobaczę.

Portret użytkownika Jestem, który jest

Bóg jest tak WSPANIAŁY i

Bóg jest tak WSPANIAŁY i PERFEKCYJNIE DOSKONAŁY, że dał Tobie WOLNĄ WOLĘ i możesz sobie na tym świecie robić co chcesz, możesz być np. głupkiem jakiego teraz ze siebie robisz, wszystko od Ciebie zależy Smile

Strony

Skomentuj