Akcelerator LHC został wyłączony na czas modernizacji

Kategorie: 

Źródło: CERN

W poniedziałek rozpoczęły się prace modernizacyjne Wielkiego Zderzacza Hadronów, które wymagają wstrzymania eksperymentów. Akcelerator zostanie ulepszony, aby mógł wykonywać zderzenia cząstek z zaplanowaną energią 14 teraelektronowoltów (TeV). LHC będzie „stał” bezczynnie przez dwa lata.

 

Podczas eksperymentów, które były prowadzone w latach 2015-2018, Wielki Zderzacz Hadronów wykonał około 16 bilionów kolizji protonowych z energią 13 TeV. Naukowcy zdobyli również ogromne zestawy danych dzięki zderzaniu jonów ołowiu z energią 5,02 TeV. Dzięki tym eksperymentom, CERN pozyskał ponad 300 petabajtów danych, które wymagają dokładnego przeanalizowania.

Podczas drugiego sezonu prac, Wielki Zderzacz Hadronów wygenerował 5 razy więcej danych niż podczas pierwszego etapu. Dzięki prowadzonym badaniom, fizycy mogli lepiej zrozumieć właściwości bozonu Higgsa i poszerzyli swoją wiedzę na temat cząstek fundamentalnych.

3 grudnia rozpoczęła się zaplanowana modernizacja, która pozwoli wykonywać zderzenia z zaplanowaną już w 1994 roku energią 14 TeV. Cały akcelerator oraz detektory zostaną ulepszone i przygotowane do rozpoczęcia trzeciego sezonu prac. Kolejne eksperymenty w Wielkim Zderzaczu Hadronów rozpoczną się dopiero na wiosnę w 2021 roku.

 

W tym samym czasie odbywa się osobna modernizacja, która pozwoli przekształcić akcelerator w Wielki Zderzacz Hadronów o Dużej Świetlności (HL-LHC). Dzięki ulepszeniom w ramach tego programu, maszyna będzie mogła generować do 7 miliardów kolizji na sekundę, tj. o 7 razy więcej niż dotychczas. Budowa Wielkiego Zderzacza Hadronów o Dużej Świetlności będzie wymagała kolejnego wyłączenia akceleratora pod koniec 2023 lub na początku 2024 roku. Usprawniona maszyna będzie gotowa do dalszych prac w 2026 roku.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

------------------------

Wszystkie konwenanse, savoir-vivre i nonszalancki bon ton służą do sterowania społeczeństwem, by biło się o pozycje generowane przez najwyższe warstwy. To tylko potyczki o ładną obrożę i łańcuch.

Portret użytkownika Jestem, który jest

Hmmm... zobaczcie sobie ile 6

Hmmm... zobaczcie sobie ile 6-tek ma cern w swoim oficjalnym logo? ano dokładnie TRZY, co to znaczy ? chyba każdy wie! Zobaczcie co stoi przed siedzibę cern ? ano bóg zagłady ! to NA PEWNO nie żaden zbieg okoliczności ! Gog i Magog przeczytajcie GOOGLE od lewej strony, a internet ? WWW to po hebrajsku 3 x "waw" "waw" ma wartość liczbową 6 to też nie jest zbieg okoliczności !!!

a Wy jeszcze popieracie te szatańskie działania, żeby otworzyć czeluści i połaczyć się z "innym" światem ? po co ? KTO lub CO przybędzie do nas tę drogą ? i co zrobi z naszym światem ?

Portret użytkownika Max 1983

Gog i Magog fajnie brzmi

Gog i Magog fajnie brzmi.Dobre imiona dla psa i kota.Podoba mi się tez Azazel Pazuzu::)666 super liczba, może ją sobie na drzwiach napisze bo sąsiadka co roku bazgroli na swoich K+M+B ...trzy 666 są bardziej efektowne.

Gdyby Bóg był doskonały i nieomylny ,to po świecie by nie chodziło tylu kretynów.

Portret użytkownika Jestem, który jest

Bóg jest tak WSPANIAŁY i

Bóg jest tak WSPANIAŁY i PERFEKCYJNIE DOSKONAŁY, że dał Tobie WOLNĄ WOLĘ i możesz sobie na tym świecie robić co chcesz, możesz być np. głupkiem jakiego teraz ze siebie robisz, wszystko od Ciebie zależy Smile

Portret użytkownika Exart

Wolna wola stanowi złudzenie

Wolna wola stanowi złudzenie wyboru, ten jest zdeterminowany upodobaniami, nawykami, odruchami, pamięcią, przypadkami, jest - jednym słowem - reakcją fizycznego na fizyczne. Jedynie złozoność decyzji sprawia wrażenie bycia czyms innym od prostego podrygu nogi, gdy młotkiem uderzyć w kolano, a nie jest. Jeśli Wola istnieje, jest ona poza tym teatrzykiem kaskadowo następujących po sobie, z konieczności jednych z drugich wynikających zdarzeń, i jest to wola rzeczywista, która miała wybór w kreacji dekoracji, kostiumów i postaci jakie przywdziewasz. Tymczasem tutaj nikt nie ma nic do powiedzenia w tym co mu się wciąż przydarza. 

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Gdy wybory Wolnej Woli

Gdy wybory Wolnej Woli powstają z rozumu a nie z umysłu to jest własnie tak jak piszesz... Wybory Wolnej Woli winne powstawać z Umysłu, wewnetrznej w nim zawartej jaźni, wtedy nie są żadnym złudzeniem. Problem jest tylko taki, że właściwy wybór nie jest wygodny dla wybierającego, dlatego rozum - źródło instynktu samozachowawczego, dokonuje wyboru wygodnego... nie mającego nic wspólnego z Dobrem...

Portret użytkownika Max 1983

A i jeszcze jedno(wybacz że

A i jeszcze jedno(wybacz że tak na raty ,tak mi wyszło)Gówno zależy odemnie::)To czy zjem pomidorową czy rosół zależy odemnie ,ale już to czy spadnie na mnie jakaś choroba ,czy ktoś mi morde kwasem poleje na środku ulicy i zamieni życie w piekło i tysiące innych rzeczy nie zależy odemnie.Bóg wrzucił mnie do swojej gry i każe w niej uczestniczyć(nie pytał mnie czy tego chce)i to gra na jego zasadach nie moich.Czuję się jak w Jumanji(ten film z Robinem Williams)Co prawda mogę rzucić kostką ,ale za cholere nie wiem co wypadnie i jaki stwór mnie zacznie gonić.

Gdyby Bóg był doskonały i nieomylny ,to po świecie by nie chodziło tylu kretynów.

Strony

Skomentuj