Akcelerator LHC przeszedł przez kolejną modernizację

Kategorie: 

Źródło: CERN

Największy na świecie akcelerator cząstek, Wielki Zderzacz Hadronów (LHC), pracuje już od niemal dekady. Niedawno przeprowadzona została ważna modernizacja, dzięki czemu ta największa maszyna świata będzie pracować z jeszcze większą wydajnością.

 

Inżynierowie zainstalowali nowy krzemowy detektor mozaikowy (tzw. pixel tracker), wchodzący w skład detektora CMS. Ze względu na złożony i delikatny charakter tej procedury, wymiana została określona mianem operacji na otwartym sercu. Zabieg przebiegł bez żadnych komplikacji.

Źródło: CERN

W 2015 roku dobiegła końca renowacja Wielkiego Zderzacza Hadronów, który od tego czasu pracuje z mocą 14 TeV (teraelektronowoltów). Przy niższych energiach, detektor CMS potrafił obserwować ścieżki do 30 naładowanych cząstek jednocześnie, wykonując około 40 milionów zdjęć na sekundę. Większa moc LHC oznacza, że liczba ścieżek, powstałych w wyniku zderzeń ciężkich jonów, wzrosła dwukrotnie. Detektor CMS musi zatem gromadzić jeszcze większe ilości danych, dlatego najnowsza modernizacja miała ważne znaczenie.

"To tak jakby zastąpić aparat 66-megapikselowy aparatem 124-megapikselowym. [...] Chodzi o to, że nowy system jest bardziej wydajny w rozplątywaniu skutków posiadania wielu kolizji, nałożonych jedna na drugą" - wyjaśnił Austrin Ball, koordynator techniczny przy CMS.

Wymiana kluczowej części w detektorze CMS to dopiero pierwszy krok. Specjaliści muszą teraz przeprowadzić testy aby upewnić się, że nowe urządzenie będzie pracować prawidłowo zanim nastąpi ponowne uruchomienie Wielkiego Zderzacza Hadronów, do którego powinno dojść 1 maja.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (4 votes)


Komentarze

Portret użytkownika Rodak

Ta nowa maszyna nie służy

Ta nowa maszyna nie służy dobru ludzkości, a militarnym celom, któłrych sie nie ujawnia , jak wielu innych tajemnić np. współpracy z setkami obcych cywilizacji.lotach po całym układzie słonecznym  i poza układem słonecznym itp,itd.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Kolovrat

Widzę, że Inżynier Magister

Widzę, że Inżynier Magister to nie jest jedna osoba, tylko minimum dwie. Tego tekstu nie napisał ten Inżynier Magister od modlenia się do rozdziewiczonych dziewic i pejsatych kłamców, bo tamten pisze świetnie po Polsku. To pisał ktoś inny.

A wracając do tematu. Pewnym jest to, że LHC nie powstał tylko i wyłącznie w takim celu o jakim mówią "naukofce". Tyle kasy + angażowanie w projekt tyle państw.. 

Portret użytkownika mojżesz

niedawno było trzesienie

niedawno było trzesienie ziemi w szwajcarii..mam nadzieje ze Bóg zniszczy to okultystyczne gówno..to maszyna okltystów do otwarcia portalu do innego wymiaru albo czarnej dziury a materia zbudowana jest ze światła..całty ten akcelerator zawiera okultystyczne symbole kształt ośmiokąt, logo cern 666, posąg shivy, miejsce to światynia apolyyna, Cernunos - Kronos - Saturn pożerający własne dzieci...to żydowska machina zglady..oni wyznaja to bóstwo saturna

Portret użytkownika Ateista

Wszędzie się dopatrujecie

Wszędzie się dopatrujecie diabła , czy wiesz z czego się składa CARBON ?
składa się z 6-ciu protonów, z 6-ciu neutronów,
z 6-ciu elektronów, czy już zaczynasz rozumować tajemniczą liczbę 666 ?
symbol 666 na budynku CERNU oznacza życie węgielne , czyli nas i wszystko
co żyje , rozumowaniem religi można karkulować wiele rzeczy , lecz nie ma
to żadnej spójności z nauką , wedle religi zawsze nauka będzie się kojarzyć
z magią i okultyzmem , lecz trzeba pamiętać jaka była przeszłość ludzi
kilka set lat wstecz , którzy byli zabijani bo byli posądzani za czary
i okultyzm.

Portret użytkownika mojżesz

no internet www strony

no internet www strony powstały w CERNie to tez 666 Smile wiem ze to symbol wegla ale moze to wlasnie znaczy ze ludzie sami sobie zgotuja zaglade jak w apokalipsie..pozatym 666 to tez hexagram - symbol saturna..a CERn było założone przez żyda Smile

Portret użytkownika Ateista

zgadza się to co mówisz ,

zgadza się to co mówisz , lecz trzeba pamiętać

że ci co zarządzają tym wszystkim , dają ludziom

to co chcą ludzie ,  a także też manipulują wszystkim

przecież ci co zarządzają wchodzą na internet i znają

ludzkie słabości , czy nie warto się zastanowić że ktoś

z ludzi robi cały czas wariatów , zobacz choćby otwarcie

tunelu jaki miał miejsce w Szwajcarii rok temu , dali to ludziom

co chcieli im dać bo wiedzieli że ludzie są podatni na takie rzeczy

znają ludzi słabości , problem polega na tym , czy ludzie dają się

wciągnąć w ich gierki , a poza tym wszystko się zgadza rządzący

dążą do samozagłady jest to pewne.

Skomentuj