Akcelerator LHC przeszedł przez kolejną modernizację

Kategorie: 

Źródło: CERN

Największy na świecie akcelerator cząstek, Wielki Zderzacz Hadronów (LHC), pracuje już od niemal dekady. Niedawno przeprowadzona została ważna modernizacja, dzięki czemu ta największa maszyna świata będzie pracować z jeszcze większą wydajnością.

 

Inżynierowie zainstalowali nowy krzemowy detektor mozaikowy (tzw. pixel tracker), wchodzący w skład detektora CMS. Ze względu na złożony i delikatny charakter tej procedury, wymiana została określona mianem operacji na otwartym sercu. Zabieg przebiegł bez żadnych komplikacji.

Źródło: CERN

W 2015 roku dobiegła końca renowacja Wielkiego Zderzacza Hadronów, który od tego czasu pracuje z mocą 14 TeV (teraelektronowoltów). Przy niższych energiach, detektor CMS potrafił obserwować ścieżki do 30 naładowanych cząstek jednocześnie, wykonując około 40 milionów zdjęć na sekundę. Większa moc LHC oznacza, że liczba ścieżek, powstałych w wyniku zderzeń ciężkich jonów, wzrosła dwukrotnie. Detektor CMS musi zatem gromadzić jeszcze większe ilości danych, dlatego najnowsza modernizacja miała ważne znaczenie.

"To tak jakby zastąpić aparat 66-megapikselowy aparatem 124-megapikselowym. [...] Chodzi o to, że nowy system jest bardziej wydajny w rozplątywaniu skutków posiadania wielu kolizji, nałożonych jedna na drugą" - wyjaśnił Austrin Ball, koordynator techniczny przy CMS.

Wymiana kluczowej części w detektorze CMS to dopiero pierwszy krok. Specjaliści muszą teraz przeprowadzić testy aby upewnić się, że nowe urządzenie będzie pracować prawidłowo zanim nastąpi ponowne uruchomienie Wielkiego Zderzacza Hadronów, do którego powinno dojść 1 maja.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (4 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Rodak

Ta nowa maszyna nie służy

Ta nowa maszyna nie służy dobru ludzkości, a militarnym celom, któłrych sie nie ujawnia , jak wielu innych tajemnić np. współpracy z setkami obcych cywilizacji.lotach po całym układzie słonecznym  i poza układem słonecznym itp,itd.

Skomentuj