Airbus zaprezentował pierwszy lot swojej powietrznej taksówki

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Uczestnicy projektu Vahana, prowadzonego przez podsekcję A3 europejskiego koncernu Airbus, opublikowali krótki film z pierwszego lotu powietrznej aerotaksówki. Start i lądowanie urządzenia miało miejsce pod koniec stycznia 2018 roku.

 

Podczas pierwszego lotu prototyp aerotaksi, zwany Alpha One, wykonał pionowy lot na wysokość pięciu metrów, unosił się przez 53 sekundy, po czym gładko wylądował. Wkrótce potem zainicjowano kolejny krótki rejs. Testy przeprowadzono na lotnisku A3 w Pendleton w stanie Oregon.

 

W eksperymencie wykorzystano pełnowymiarowy prototyp aerotaksi o długości 6,2 m i szerokości 5,7 m (przy największej rozpiętości skrzydła) oraz wysokości 2,8 m. Maksymalna masa startowa urządzenia wynosi 745 kilogramów.

 

Samolot z pionowym startem i lądowaniem jest wykonany zgodnie ze schematem koperty z przednimi i tylnymi skrzydłami. Na konsolach każdego skrzydła znajdują się cztery silniki elektryczne ze śrubami powietrznymi.

 

W 53 sekundy od pierwszego lotu, prototyp projektu Vahana aerotax zużył osiem procent ładunku baterii pokładowej. Informacje na ten temat opublikował na swoim blogu szef zespołu programistycznego Zach Lovering. Inne szczegóły testów nie zostały ujawnione.

 

Według wstępnych planów Vahana taxi przetransportuje teraz jednego pasażera, albo jakiś ładunek. Bezzałogowy konwerter otrzyma system unikania kolizji z przeszkodami i innymi statkami powietrznymi. Wykonywanie lotów taksówką powietrzną będzie odbywać się wyłącznie na ustalonych wcześniej trasach, nieznacznie z nich zbaczając tylko w przypadku, gdy będzie konieczne uniknięcie kolizji.

 

Oprócz Airbusa, pełnowymiarowe i pełne wersje bezzałogowych taksówek są testowane przez niemiecką firmę Volocopter i chiński Ehang. Zgodnie z oczekiwaniami, pojazdy tych firm będą wykorzystywane najdalej w ciągu najbliższych pięciu lat przez przedsiębiorstwa przewozowe w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierzątKomentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Niemcy dronami wojskowymi

Niemcy dronami wojskowymi rozpylają nad miastami zachodniej i północnej Polski zmutowane wirusy chorobotwórcze. Niedawno zaobserwowałem nocną porą kila razy takowe z napisem "Lufthanza"

 Długie, na ok. 15 m, srebrzyste, z krótkimi skrzydłami, bezgłośne i wiszące nad głównymi ulicami nieruchomo... Od czasu do czasu zmieniające gwałtownie położenie. Wisiały na wysokości ok 20 m nad terenem.

Portret użytkownika NIEDŹWIEDŹ

Wierzę Ci w to ,co piszesz.

Wierzę Ci w to ,co piszesz. Ostatnimi daniami nad miom miastem w okokicach Gdańska smugi chemiczne zakrywają prawie całe niebo. Codziennie rano rozpylaja to cholerstwo. Ludzie po tym chorują, szpital przepełniony, apteki pełne. Pewnie dodali do trucizn jakieś chorobotwórcze bakterie. Umarło już 10 osób. Wiezczorami rególarnie widziałem ok 21godziny 3 cylindryczne pojazdy o długości co najmniej 50 metrów, srebrne nie oznakowane. Leciały za każdym razem w eskorcie 3 helikopterów. Spotkałeś się z pojazdem tego typu może? Dzieje się coś dziwnego ,a ludzie nie chcą o tym mówić. Pozdrawiam i oczekuję na odpowiedź.

Skomentuj