Airbus ogłosił pracę nad systemem rakiet kosmicznych wielokrotnego użytku
Image
Inżynierowie koncernu Airbus ogłosili plany rozwoju koncepcji pracy z wyrzutnią rakiet wielokrotnego użytku, znaną jako Adeline. Nowy projekt planowany jest tak, aby pierwszy stopień rakiety (którego koszt jest najwyższy) nadawał się do wielokrotnego użytku. Będzie to możliwe dzięki specjalnemu modułowi przeznaczonemu do samodzielnego powrotu na Ziemię.
Wcześniej posiadaniem podobnego systemu mogła się pochwalić firma SpaceX. Jednak pierwsze próby lotów nie były zbyt udane. SpaceX koncentruje się na dopracowaniu koncepcji kompletne rakiety wielokrotnego użytku. Według przedstawicieli Airbusa, koszt komponentów do produkcji modułu Adeline będzie wynosił 70% -80% całkowitego kosztu rakiety.
W związku z tym, europejski koncept zakłada łatwiejsze zadanie, bezpieczny powrót pierwszego członu rakiety zawierającego silnik. Po wyniesieniu na orbitę moduł ten jest zwykle odstrzeliwany i spada gdzieś do oceanu, ale zamiast tracić z rozmysłem silnik rakietowy można zbudować wokół niego swoisty rodzaj pancerza, który umożliwi wejście w atmosferę a potem niczym dron odpali zapasowe silniki śmigłowe i wyląduje bezpiecznie na ziemi.
[ibimage==42975==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]
Po drobnych usprawnieniach moduł taki będzie gotowy do ponownego użycia. Jeśli wszystko zostanie wykonane prawidłowo, taki system pozwoli na uruchomienie rakiet z 30 procentową redukcją kosztów. Jednak nadal nie wiadomo, jak będzie to działać w praktyce. Być może koszt przeprowadzenie takiego "miękkiego lądowania" będzie trudniejsze niż zakładają symulacje.
[ibimage==42974==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]
Inżynierowie zbudowali i przetestowali już model modułu Adeline jako bezzałogowca. Pierwsze loty były udane. W przyszłości prawdopodobnie moduły takie jak Adeline, mogą być stosowane nie tylko w celu wyniesienia na orbitę satelitów i statków kosmicznych, ale możne nawet do przemieszczania się na Ziemi. Za pomocą modułów wielokrotnego użytku możliwe będzie również opracowanie stałego systemu utrzymania i uzupełniania paliwa w istniejących satelitach.
- Dodaj komentarz
- 1768 odsłon
Bujda na resorach, koszt
Bujda na resorach, koszt wytworzenia wielorazowki i kazdorazowego sprawdzenia po powrocie przewyzszy koszt wytworzenia jednorazowki
No nie bardzo gdy się patrzy
Dodane przez Fred (niezweryfikowany) w odpowiedzi na Bujda na resorach, koszt
No nie bardzo gdy się patrzy w perspektywnie 10 lat, to wtedy rakieta którą zrobisz raz i trzeba ją tylko konserwować nagle okaże się że jest tańsza od setek wyprodukowanych w tym samym czasie. Zmniejsza się też koszt wysłania 1tony na orbitę i nagle okaże się że mamy rewolucję na skalę rewolucji przemysłowej i silnika parowego.