Agent Orange zbiera swoje żniwo. Po ponad 40 latach od zakończenia wojny, w Wietnamie wciąż rodzą się zdeformowane dzieci

Kategorie: 

Źródło: US Air Force

Wojna w Wietnamie, podczas której Amerykanie stosowali broń chemiczną, wywarła katastrofalny wpływ na tamtejsze społeczeństwo. Choć minęło wiele lat od zakończenia wojny, w Wietnamie wciąż rodzą się zdeformowane dzieci.

 

Wojna w Wietnamie wybuchła w 1957 roku. Konflikt toczył się między Wietnamem Północnym i Wietnamem Południowym. W 1964 roku, Stany Zjednoczone oficjalnie stanęły po stronie tego drugiego państwa i rozpoczęły zakrojone na szeroką skalę działanie zbrojne.

 

Choć Amerykanie mieli faktyczną przewagę w postaci zaawansowanej broni i lotnictwa, słabo wyposażeni komunistyczni partyzanci ukrywali się w dżunglach, przypuszczali ataki z zaskoczenia i organizowali zasadzki. Stany Zjednoczone zaczęły więc używać broni chemicznej – tęczowych herbicydów, które niszczyły wszelką roślinność. Najpopularniejszym z nich był tzw. Agent Orange, wyprodukowany przez koncerny Dow Chemical i Monsanto, ale stosowano również Agent Green, Agent Pink, Agent Purple, Agent Blue i Agent White. Wszystkie wymienione chemikalia były spryskiwane nad Wietnamem.

Defoliacja doprowadziła do opadania liści z drzew, przez co partyzanci stracili swoją naturalną ochronę i stali się podatni na ataki z powietrza. Broń chemiczna niszczyła również uprawy, które zapewniały pożywienie dla wietnamskich partyzantów. Opryski chemiczne trwały w latach 1962-1971 w ramach operacji Ranch Hand. Amerykańskie lotnictwo zrzuciło łącznie około 80 milionów litrów chemikaliów na powierzchni ponad 77 tysięcy km kwadratowych.

Stany Zjednoczone twierdziły, że Agent Orange i inne toksyczne związki chemiczne nie będą stanowić długofalowego zagrożenia dla zdrowia ludzi. Nawet gdy Wietnam Północny zaczął publicznie pokazywać pierwsze ofiary oprysków chemicznych, Amerykanie uznali to za komunistyczną propagandę. Tymczasem ofiar było coraz więcej.

 

Minęło już ponad 40 lat od zakończenia tej tragicznej wojny. Dziś wszyscy wiemy, że Agent Orange i inne herbicydy tęczowe, które zrzucano nad Wietnamem, wywarły katastrofalny wpływ na zdrowie ludzi wystawionych na ich działanie, a także na przyszłe pokolenia. W kraju do dnia dzisiejszego rodzą się dzieci z poważnymi deformacjami, które cierpią na choroby psychiczne i neurologiczne, są podatne na choroby nowotworowe i mają wiele innych problemów zdrowotnych.

Niemal 5 milionów ludzi zostało wystawionych na bezpośrednie działanie broni chemicznej. Ponad 400 tysięcy zginęło, lub zostało trwale okaleczonych. Wietnamski Czerwony Krzyż szacuje, że obecnie nawet milion ludzi jest niepełnosprawnych lub posiada pewne problemy zdrowotne, wynikające z zastosowania herbicydów tęczowych w latach 1962-1971. Wśród nich jest około 150 tysięcy dzieci. Trujące związki chemiczne do dziś występują w glebie, żywności, w wodzie, a nawet we krwi wielu Wietnamczyków.

 

Dr Wayne Dwernychuk, który przez ponad 15 lat badał efekty stosowania toksycznych defoliantów twierdzi, że Agent Orange będzie wywierał wpływ na zdrowie i ingerował w kod genetyczny nawet 12 kolejnych generacji. „Pamiątka” po tej wojnie będzie przekazywana z pokolenia na pokolenie. Ani Stany Zjednoczone, ani firmy produkujące herbicydy tęczowe nigdy nie wypłaciły odszkodowań za zbrodnie dokonane na Wietnamczykach.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika CzarnyOlo

A horrible.

A horrible.

Czytamy tu o żeczach które dzieją się właściwie nieustannie wystarczy spojrzeć w niebo, a tego co tam ulatuje nigdy nie możemy być pewni (choć u nas ma to jakiś inny zasięg. Wyłączanie genów itd.). Ale zapewne nie było by problemu i gdyby ktoś, coś zarządziło to mogło by być przecież gdziekolwiek tęczowo. Odnośnie trutki na ludzkość glifosat co powie ci rolniak sól tej ziemi: "Panie bez tego nie wyschnie" i huj koniec rozmowy. Bez tego gówna to już jedna pizda z drugą nie utrzyma skalniaka przy domu.

O tych co to warzywa na sprzedaż opierdalają tym a dla siebie robią osobno i bez gówien nie trzeba chyba wspominać. Chociaż..... no nie mogę. Najlepszy był typ co chodował ekologiczną marchewkę a z samego rana (przed tym jak większość ludzi jeszcze spała) opierdalał ją rundupem. Po co wyrywać jak można to olać. Tak jest szybciej i pewniej. To ty jesteś debil że nie jebiesz tym u siebie. 

Życie po prostu.

nie jest w cenie.

Życia też nie starczy żeby wlać im olej do głowy. A niektórzy z nich wiedzą bardzo dobrze co to za syf i mimo to robią to dalej. To jest najgorszy sort ludzki spośród tych "małych" ludzików. Kiedyś tacy ludzie za podobne zbrodnie z miejsca szli na gałąź.

Portret użytkownika Jestem, który jestem

Jedną z bomb atomowych, które

Jedną z bomb atomowych, które amerykanie zrzucili na Hiroszimę i Nagasaki miała spaść na Polskę Dzięki BOGU żyjemy !!! a ameryka i izrael mają już swoje godziny policzone ... odlicznie już się dawno zaczęło ... jeszcze troszkę pocierpimy, ale przyszłe pokolenia będą już wolne od ZBRODNIARZY i MORDERCÓW

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

Ten Orange to jest przecież

Ten Orange to jest przecież produkt Monsanto, to taka wczesna wersja powszechnie stosowanego obecnie Roundup. Teraz bardziej się to rozcieńcza, a wtedy było kondensatem. Zasadnicze działanie zostało takie samo... rośliny usychają od tego.

Portret użytkownika ola

A czy wiecie,że  w czasie

A czy wiecie,że  w czasie IIWŚ alianci i amerykanie odmówili zbombardowania torów kolejowych prowadzących do obozu w  Oświęcimiu?? A dlaczego?

Bo po sąsiedzku obozu istniały fabryki chemiczne dziadka /Prescott/ Busha i bano się ich zburzyć!!!!   A więc jankesi mogą cały świat truć i mordować ale ich nie wolno.

Portret użytkownika Lommo

KL Auschwitz powstał jako

KL Auschwitz powstał jako obóz pracy skąd więżniowie mieli za zadanie pobudować fabrykę sztucznego kauczuku i benzyny syntetycznej. Obydwie fabryki należały do potężnego koncernu IG Farben. IG Farben jeszcze przed wybuchem wojny otrzymał gratis od koncernu Standard Oil szczegóły technologiczne wytwarzania sztucznego kauczku i syntetycznej benzyny. To być może były jakieś spore powiązania między tymi dwoma koncernami.

Strony

Skomentuj