Agent Orange zbiera swoje żniwo. Po ponad 40 latach od zakończenia wojny, w Wietnamie wciąż rodzą się zdeformowane dzieci

Kategorie: 

Źródło: US Air Force

Wojna w Wietnamie, podczas której Amerykanie stosowali broń chemiczną, wywarła katastrofalny wpływ na tamtejsze społeczeństwo. Choć minęło wiele lat od zakończenia wojny, w Wietnamie wciąż rodzą się zdeformowane dzieci.

 

Wojna w Wietnamie wybuchła w 1957 roku. Konflikt toczył się między Wietnamem Północnym i Wietnamem Południowym. W 1964 roku, Stany Zjednoczone oficjalnie stanęły po stronie tego drugiego państwa i rozpoczęły zakrojone na szeroką skalę działanie zbrojne.

 

Choć Amerykanie mieli faktyczną przewagę w postaci zaawansowanej broni i lotnictwa, słabo wyposażeni komunistyczni partyzanci ukrywali się w dżunglach, przypuszczali ataki z zaskoczenia i organizowali zasadzki. Stany Zjednoczone zaczęły więc używać broni chemicznej – tęczowych herbicydów, które niszczyły wszelką roślinność. Najpopularniejszym z nich był tzw. Agent Orange, wyprodukowany przez koncerny Dow Chemical i Monsanto, ale stosowano również Agent Green, Agent Pink, Agent Purple, Agent Blue i Agent White. Wszystkie wymienione chemikalia były spryskiwane nad Wietnamem.

Defoliacja doprowadziła do opadania liści z drzew, przez co partyzanci stracili swoją naturalną ochronę i stali się podatni na ataki z powietrza. Broń chemiczna niszczyła również uprawy, które zapewniały pożywienie dla wietnamskich partyzantów. Opryski chemiczne trwały w latach 1962-1971 w ramach operacji Ranch Hand. Amerykańskie lotnictwo zrzuciło łącznie około 80 milionów litrów chemikaliów na powierzchni ponad 77 tysięcy km kwadratowych.

Stany Zjednoczone twierdziły, że Agent Orange i inne toksyczne związki chemiczne nie będą stanowić długofalowego zagrożenia dla zdrowia ludzi. Nawet gdy Wietnam Północny zaczął publicznie pokazywać pierwsze ofiary oprysków chemicznych, Amerykanie uznali to za komunistyczną propagandę. Tymczasem ofiar było coraz więcej.

 

Minęło już ponad 40 lat od zakończenia tej tragicznej wojny. Dziś wszyscy wiemy, że Agent Orange i inne herbicydy tęczowe, które zrzucano nad Wietnamem, wywarły katastrofalny wpływ na zdrowie ludzi wystawionych na ich działanie, a także na przyszłe pokolenia. W kraju do dnia dzisiejszego rodzą się dzieci z poważnymi deformacjami, które cierpią na choroby psychiczne i neurologiczne, są podatne na choroby nowotworowe i mają wiele innych problemów zdrowotnych.

Niemal 5 milionów ludzi zostało wystawionych na bezpośrednie działanie broni chemicznej. Ponad 400 tysięcy zginęło, lub zostało trwale okaleczonych. Wietnamski Czerwony Krzyż szacuje, że obecnie nawet milion ludzi jest niepełnosprawnych lub posiada pewne problemy zdrowotne, wynikające z zastosowania herbicydów tęczowych w latach 1962-1971. Wśród nich jest około 150 tysięcy dzieci. Trujące związki chemiczne do dziś występują w glebie, żywności, w wodzie, a nawet we krwi wielu Wietnamczyków.

 

Dr Wayne Dwernychuk, który przez ponad 15 lat badał efekty stosowania toksycznych defoliantów twierdzi, że Agent Orange będzie wywierał wpływ na zdrowie i ingerował w kod genetyczny nawet 12 kolejnych generacji. „Pamiątka” po tej wojnie będzie przekazywana z pokolenia na pokolenie. Ani Stany Zjednoczone, ani firmy produkujące herbicydy tęczowe nigdy nie wypłaciły odszkodowań za zbrodnie dokonane na Wietnamczykach.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu