Agencje prasowe zaczynają wykorzystywać sztuczną inteligencję do pisania artykułów
Image
![](/sites/default/files/styles/large/public/artificial-intelligence-4389372_960_720.jpg?itok=WAPt9HhY)
Sztuczna inteligencja ma coraz więcej zastosowań i jest coraz chętniej wykorzystywana. Ostatnio okazało się, że AI może służyć do szybkiego tworzenia artykułów nadających się do publikacji i to bez ingerencji człowieka. Próby wykonywano już od kilku lat, ale przeważnie stosowano algorytmy do tworzenia prostej i krótkiej informacji. Z podobnego, ale dużo bardziej zaawansowanego systemu od kilku lat korzysta też agencja prasowa Associated Press.
Tego typu automatyzacja pozwoli zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Trzeba się do tego przyzwyczaić, że sztuczna inteligencja i systemy typu machine learning będą powoli wkradać się w kolejne dziedziny życia. Automaty piszące już na stałe staną się częścią dziennikarstwa. Specjalny algorytm już teraz jest w stanie generować coraz bardziej skomplikowane treści. Już od 2014 roku Associated Press używa sztuczną inteligencję do tworzenia tysięcy raportów finansowych.
Algorytmy analizują napływające dane, a następnie w kilka minut wrzuca do serwisu agencyjnego prostą depeszę. Żaden reporter nie potrafiłby zrobić tego tak szybko. Dzięki temu rozwiązaniu agencja AP zautomatyzowała też relacje z wynikami sportowymi oraz doniesienia o trzęsieniach ziemi. Wszędzie tam gdzie pojawia się źródło danych umożliwiające wykorzystanie gromadzonych danych pojawia się pokusa automatyzacji procesu ich przetwarzania.
Agencja AP szacuje, że do końca roku wypuści ok. 40 tysięcy automatycznie generowanych depesz. Stanowi to wciąż jedynie ułamek z aż 700 tysięcy depesz, które rocznie wysyła Associated Press.Dowodzi to jednak tego, że nawet zawody wymagające kreatywności, które uważa się za wyłączną domenę ludzi, wkrótce mogą zostać zautomatyzowane.
- Dodaj komentarz
- 1506 odsłon