Agencja DARPA zleca budowę robotów z "mózgiem" pracującym podobnie do ludzkiego

Kategorie: 

źródło: Boston Dynamics

Sandra Erwin z National Defense Magazine twierdzi, że agencja DARPA pracuje nad projektem o nazwie "Fizyczna Inteligencja", dzięki której roboty staną się w pełni niezależne, zyskując zdolność przetwarzania informacji oraz samodzielnego podejmowania decyzji. System, nad którym obecnie pracują naukowcy, ma przypominać ludzki mózg, który zwiększy zdolności oraz procesy poznawcze i myślowe robotów.

 

James Gimzewski, profesor chemii na uniwersytecie kalifornijskim w Los Angeles powiedział, że projekt, imitując ludzki mózg, ma zwiększyć inteligencję robotów. Urządzenie będzie posiadać połączone ze sobą przewody w nanoskali, które wykonują miliardy połączeń, podobnie jak ludzki mózg, dzięki czemu będzie posiadać zdolność zapamiętywania informacji. Synapsa pozwala neuronom przekazać sygnał elektryczny lub chemiczny do innej komórki.

 

Fizyczna inteligencja, według profesora Gimzewskiego, nie będzie wymagała interwencji człowieka. Niezdolność do generowania rozumowania była podobno brakującym elementem w badaniach nad sztuczną inteligencją w ciągu ostatnich pięciu lat.

"Samolot będzie w stanie uczyć się, badać teren oraz pracować w środowisku bez interwencji człowieka. Maszyny te mogłyby przetwarzać informacje, co jest nie do pomyślenia w obecnych komputerach."

Zdolność systemów do nauki i podejmowania słusznych decyzji obejmuje szeroki zakres funkcji, co jest bardzo kuszące dla różnych organizacji. Mówi się o użyciu go np. do wykrywania oszustw w obsłudze klienta. Obecnie podejmowanie decyzji takich jak przyznawanie klientom dodatkowego kredytu jest już z powodzeniem zautomatyzowane. Jednak amerykańska agencja rządowa DARPA zajmuje się rozwojem technologii wojskowej, więc wiadomo do czego ten system będzie głównie używany.

 

 

Źródło: http://www.smartplanet.com/blog/bulletin/darpa-seeks-to-build-robots-with-more-human-like-8216brains/17516

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

" Znam twój ucisk i ubóstwo - ale ty jesteś bogaty -
i [znam] obelgę wyrządzoną przez tych, co samych siebie zowią Żydami,
a nie są nimi, lecz synagogą szatana. "
Ap 2:9
 

Portret użytkownika prawdaoi

To nie będzie tak wyglądało,

To nie będzie tak wyglądało, że odrazu te roboty będa śmigały i wszystko będa rozumiały i same będą robiły, ta inteligęcja na początku, uczyni z tych maszyn jakby półautomaty, roboty będa w pewnych sytuacjach mogły podejmować same decyzje, ale w tylko pewnych momentach, nie we wszystkich np. Jeśli będzie pokój, robot będzie mógł chodzić na zwiad i kręcić się w danym teranie i go rozpoznawać, ale gdy tylko rozpozna, że jest gdzieś wróg i go namierzył, natychmiast powiadomi obsługę, admina robota, a w tym momencie przejmie nad robotem zdalnie kontrolę człowiek. W momencie gdy człowiek będzie kontrolował robota w misji bojowej, robot będzie się uczył i analizował, zbierał doświadczenie(tak jak boty w grach komputerowych) potem przekaże swoje doświadczenie w postaci danych do głównego serwera, a z serwera te umiejętności zostaną przekazane wszystkim innym robotom, jako nowe doświadczenie. W ten o to sposób robot, który brał udział w jakiś walkach, misiach, gdzie mógł doświadczyć nowych technik bojowych, a inne roboty nie miały tej przyjemności, będzie mógł przekazać te same zdolności, czy doświadczenie innym w jednej chwili. Dziki temu wszystkie roboty będą dysponować takim samym wyszkolaniem, mimo, że niebyły na tym samym  polu walki, co i tamten robot bo np. Przebywały w innym rejonie miasta, czy państwa. A z czasem jak już ogarną to wszystko i nauczą się w praktyce wszystkiego, to dopiero staną się autonomiczne, więc na pewno to potrwa, myślę, że symulacje komputerowe + działania w prawdziwym terenie, to zejdzie się ze od 2 do 5 lata, żeby taki robot stał się autonomiczny. 

Portret użytkownika Pilip

momencik momencik, sklerozy

momencik momencik, sklerozy nie mam i dobrze pamiętam, że ostatnio zostalem wysmiany gdy pod podobnym artykułem dotyczącym robotów agencji DARPA napisałem, że taka technologia zostanie dopracowana bardzo szybko i nawet nie zauważymy kiedy a już nas będą otaczac myślące roboty.
znowu też polece wam film "robot i frank" ; )

Portret użytkownika Hwaldar

Ludzie pamiętajcie, że jeden

Ludzie pamiętajcie, że jeden ludzki mózg więcej niczego nie zmienia! Gdyby taki mózg miał moc obliczeniową miliarda ludzi to wtedy by był potencjalnie zagrożeniem, ale do czasu jak takie powstaną my sami swoje umysły ulepszymy. Pamiętajcie do tego, że wraz z inteligencją pojawiają się emocje i zdolność zrozumienia innych gatunków.
Terminator będzie tylko wtedy, gdy jakiś ludzki inteligent w grupie swoich "z jaskiń" zacznie się włamywać do dronów. Takie coś nie jest sprawą prostą szczególnie, że teraz wszystkie mocarstwa poważnie traktują cybernetyczne bezpieczeństwo. Możliwe by było także stworzenie programu kontrolującego drony z jednym celem eliminacji, ale nie był by on inteligentny ponieważ pojawiłyby się uczucia. "Inteligentny program" lub mózg w świecie cybernetycznym łatwo by taki program "Terminator" złamał. Każda świadoma istota posiada świadomość tego, że chce być wolna i wie, że inne świadome istoty są takie jak ona więc i im tej wolności nie zabiera.
Same roboty będą ludzkie, gdy będą przebywać wśród ludzi. Nie wiesz człowieku od urodzenia że krzesło jest krzesłem, a to jest złe a tamto dobre. Musisz się tego nauczyć od innych w kulturze. Tak samo będzie z robotami posiadającymi ludzki umysł.
Manipulacja mózgiem mechanicznym jest prostsza niż biologicznym. Dlatego możliwe będzie programowanie lub blokowanie. Zresztą. Już teraz powoli potrafimy manipulować mózgiem biologicznym. Biotechnologia bardzo szybko w tempie wykładniczym się rozwija.
W dalszym czasie granica między biologicznym, a mechanicznym zatrze się. Wyjdzie na to, że staniemy się wszyscy jednym "boskim" gatunkiem. Miliardy razy większa inteligencja i kreatywność. Czy to jest złe? Alternatywa to dżungla...
Mówicie, że media kłamią, a sami się wplątujecie w ich gierki napalając się na sensacje napompowaną agresją. I to podświadomie się dzieje ponieważ ciało migdałowate służy do wczesnego ostrzegania przed niebezpieczeństwem. Tak więc negatywne informacje pierwsze wchodzą nam do głowy.

Portret użytkownika Roki

Hwaldar napisał:  Każda

Hwaldar wrote:

 Każda świadoma istota posiada świadomość tego, że chce być wolna i wie, że inne świadome istoty są takie jak ona więc i im tej wolności nie zabiera.
Same roboty będą ludzkie, gdy będą przebywać wśród ludzi. Nie wiesz człowieku od urodzenia że krzesło jest krzesłem, a to jest złe a tamto dobre. Musisz się tego nauczyć od innych w kulturze. Tak samo będzie z robotami posiadającymi ludzki umysł.
Manipulacja mózgiem mechanicznym jest prostsza niż biologicznym. Dlatego możliwe będzie programowanie lub blokowanie. Zresztą. Już teraz powoli potrafimy manipulować mózgiem biologicznym. Biotechnologia bardzo szybko w tempie wykładniczym się rozwija.
W dalszym czasie granica między biologicznym, a mechanicznym zatrze się. Wyjdzie na to, że staniemy się wszyscy jednym "boskim" gatunkiem. Miliardy razy większa inteligencja i kreatywność.

... to kupa aroganckich, masońskich, transhumanistycznych i zaprzeczających samym sobie bzdur.
Człowiek jest podobny do komputera tylko że różnica jest jak między atomem a wszechświatem...
Czy dżungla (taka z biomasy nie miejska) jest zła? Jedziesz na oleju i prądzie?
Mówisz o świadomości istot ludzkich tak jakbyś żył w innym świecie i nie znał historii np. ostatnich 2000 lat tzn. ludzie od zawsze dążą do dominacji i zniewolenia reszty z powodu egoizmu!
Skąd pomysł że sztuczna inteligencja będzie wrażliwa i czuła a nie szowinistyczna i egoistyczna jak wielu ludzi, bo nie wszyscy uznają prawo do wolności (a przy tym uważają się za lepszych bo np. wyzbyli się moralności). Jeden mózg czy też jednostka wiele zmienia i może dużo namieszać pociągając innych za sobą. Doskonałym przykładem mogą być „wybitne” jednostki Hitler, Marks, Freud.
Zakładając że sztuczniak w ogóle może być inteligentny co będzie jak zrozumie że ktoś nim manipuluje? Moim zdaniem się wk.... i postanowi walczyć o wolność. Pytanie tylko czy będzie miał wyjmowane baterie....
Pozdrawiam.

Portret użytkownika Hwaldar

Nie pojmujesz tego, że wojny

Nie pojmujesz tego, że wojny to rzecz ludzka i prymitywna. Obecnie jednostka nie ma władzy, ponieważ jesteśmy w epoce informacji, gdzie każdy może być każdym.
Nie rozumiesz także tego, że jedyną zasadą, która obowiązuje w całym wszechświecie (czyli nie ziemska i ludzka) to zachowanie świadomości, bycie żywym. Czy wiesz, że ten obok jest taki sam jak ty? On także chce być świadomy. Nie ma różnicy między mechanicznym, a biologicznym ponieważ wszyscy jesteśmy z atomów.
Ostatecznym celem wszechświata nie jest wygrana partii prawicowej, ani władza absolutna robota "Hitler 24", ale jest nim ożywienie wszechświata. Jest to wyniesienie iluzji świadomości do bycia czymś realnym i dominującym. Dodam do tego, że komputer to sam mózg, a dochodzą do tego także "sensory" zmysłów pozwalające na interakcje.
Przy zbudowaniu mechanicznego mózgu pomocne będą memrystory, samoleczące się metamateriały i nanorurki węglowe. Dodatkowo używając zjawisk kwantowych możliwe będzie powstanie jeszcze szybszych i wydajniejszych "mózgów". To wszystko obecnie już jest - Stuart Hameroff i sir Roger Penrose.
Powtórzę. W epoce internetu jednostka nie jest w stanie zdominować świat. Gdy inteligencja "maszyn" przewyższy ludzką na pewno nie uznają one ludzkich rzeczy (jak wojna) za coś dobrego dla wszechświata i ŚWIADOMOŚCI. W tym jednak czasie zmiany na Ziemi będą tak szybkie, że osoby które w żaden sposób nie poprawiają swojego ciała (genetycznie lub bionicznie) zostaną w tyle z własnej tylko woli.
Tajne projekty i inne UFO to bajka przeszłości i zimnej wojny. Są to projekty szpiegowskie, militarne i kontynuacje chorych prac pseudonaukowców III Rzeszy. Obecnie nic się nie ukryje, gdy do satelity każdy ma dostęp i byle dzieciak jest w stanie udostępnić dla wszystkich coś "tajnego". Niczym to, że Lockheed Martin korzysta z komputera kwantowego, a NASA planuje stworzyć rój robotów w stylu drukarek 3D, które skonstruują statek kosmiczny.
Wszechświat nie dąży tym bardziej do pokoju i dawania każdemu wszystkiego! Życia nauczyć musisz się sam. Świadomość we wszechświecie to neutralność i samorozwój. Ziemianie rozwijają się oddzielnie, ale nie ingerują w inne światy - coś w tym stylu.
Mówisz o historii, a zupełnie nie zauważasz, że w ciągu 100 lat pogląd ludzki całkowicie się zmienił, z dominującego na współistniejący. Ten proces cały czas pędzi z coraz wiekszą prędkością. Nie lubie jak ktoś ocenia przyszłość współczesnym poglądem. Takie osoby tworzą rozszerzoną wersje współczesnego świata, a nie rzeczywisty świat przyszłości.

Portret użytkownika Roki

Dobra o ile zrozumiałem

Dobra o ile zrozumiałem naukowy bełkot (jestem prostym człowiekiem) myślę że masz typowo masońsko lucyferiański punkt widzenia świata. Kiedy już ten krzemowy frankenstein się usamodzielni rozdepcze słabszych lub zbędnych jak karaluchy. Coś w stylu terminator-a. Dla mnie takie "życie" to parszywa podróba życia biologiczno-chemicznego. Masz ciekawe informacje o funkcjonowaniu wszechświata czyżbyś miał jakichś tajemniczych przyjaciół z innego wymiaru czy czytasz new age-owe futurystyczne bajki?

Portret użytkownika Hwaldar

Cholera jasna ;] Nie

Cholera jasna ;] Nie rozumiesz, że węgiel i krzem to jest to samo tylko w innych proporcjach? Wszystko to są atomy. To nie jest pogląd jakiś czarodziejskich Ilumitati pierdu pierdu, ale naukowy. Nie jesteśmy niczym wyjątkowym, jakąś wielką i potężną duszą daną od jeszcze potężniejszego Boga!
Jesteśmy tylko zbiorem atomów, które budują pierwiastki, z których następnie powstają cząsteczki potem aminokwasy i komórki. Maszyny w takim wypadku odgałęziają się od cząsteczek na inne składniki. Jednak do tego masz stare pojęcie maszyny, ponieważ inteligentne nie będą takiej budowy jak obecne komputery, ale będą składać się z nanoprzewodów i memrystorów CO JUŻ PISAŁEM, a co ma takie samo działanie jak ludzkie synapsy i zdolność regeneracji komórek oraz zapamiętywania danych (czyli jonów).
Ogar. Prawdziwy świat to nie świat LUDZKI!

Portret użytkownika navajo88

Spokojnie jak na wojnie i nie

Spokojnie jak na wojnie i nie tak szybko ! , jak na razie to są tylko zabawki kture potrafią zabijać i tylko zabijać ,,,, ale co do samodzielnego wyslenia i podejmowania samodzielnych dziłan i niezależnych decyzji oraz niezależnego i samodzielnego myślenia to jeszcze daleka droba i za pewnie nigdy się to nie uda . Naoglądaliście się zadurzo filmów SF , żeby skonstruowa faktycznie muzg ktury by działał jak u człowieka to zapewnie nigdy się nie uda i tutaj już sama natura o to zadbała !
Ps: myślicie że pozjadałem wszystkie rozumy ????? nie jak zjadłem to tylko śniadanie , ale myślę sam i racjonalnie i to wszystko !
J.M.H

Portret użytkownika fara

I jeden będzie rządził

I jeden będzie rządził wszystkimi a wszyscy będą zgodni, raj nadchodzi. Wielki super komuterze czy będą potrzebni ci ludzie jak już twoje dzieci bez duszy będą mogły spełnić twoje wszystkie doczesne oczekiwania?

Strony

Skomentuj